Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Pralka i suszarka w pionowym słupku, czyli optymalizacja przestrzeni bez kompromisów jakościowych

1. Pralka i suszarka w pionowym słupku – rozwiązanie każdego domu
2. Pralka i suszarka czy pralko-suszarka? Co lepsze?
3. Rodzaje suszarek do ubrań
4. Pralka i suszarka w słupku – co trzeba wiedzieć przed zakupem?
5. Gdzie postawić pralkę? Najlepsze miejsce w domu

Planując pranie, wyglądasz za okno, sprawdzasz prognozę pogody albo zastanawiasz się, czy przypadkiem nikt Cię dziś nie odwiedza? To oznacza jedno – w swoim domu nie masz jeszcze automatycznej suszarki do ubrań. Sprzętu, który nie tylko pozwala uniezależnić proces prania i suszenia od innych okoliczności, ale także umożliwia delikatne i profesjonalne zadbanie o Twoje ubrania. Dowiedz się, gdzie postawić i zainstalować pralkę oraz suszarkę.

Pralka i suszarka w pionowym słupku – rozwiązanie każdego domu

Duet składający się z pralki i suszarki ustawionych w słupku pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni, a przede wszystkim oszczędza czas, ponieważ ubrania są wysuszone tuż po upraniu. Dzięki temu szybko są nie tylko czyste, ale i suche – możesz od razu schować je do szafy.

Automatyczna suszarka do ubrań ma przewagę nad tradycyjną. Wilgoć, która towarzyszy naturalnemu schnięciu ubrań, może prowadzić do powstania groźnej pleśni – odzież powieszona na tradycyjnej suszarce odparowuje nawet do 4 litrów wody. Oprócz kwestii praktycznych, warto również wziąć pod uwagę kryterium estetyczne. Suszarki tradycyjne zajmują często dużo przestrzeni w łazience, salonie czy na balkonie, a tym samym nie ułatwiają utrzymania harmonii we wnętrzu. Również pranie porozwieszane na kaloryferach sprawia, że do wnętrza wkrada się nieporządek.

[photo id="613"]

Pralka i suszarka czy pralko-suszarka? Co lepsze?

Decydując się na zakup pralko-suszarki, oszczędzasz miejsce – nie musisz szukać przestrzeni dla dwóch urządzeń. Możesz mieć też pewność, że odzież, po cyklu prania i suszenia, będzie od razu gotowa do założenia – ta opcja przypadnie do gustu szczególnie rodzicom maluchów, które często się brudzą.

Pralka z opcją suszenia nie jest jednak pozbawiona wad. Zazwyczaj urządzenie posiada mniejszą liczbę programów suszenia niż oddzielna suszarka. Jeśli włożysz do pralko-suszarki pranie o wadze kilku kilogramów, wtedy cykl prania i suszenia będzie znacznie dłuższy. Pralko-suszarka posiada bowiem bęben uniwersalny, co oznacza, że jego pojemność jako pralki i suszarki jest różna. Jeżeli na przykład do bębna pralko-suszarki zmieści się 9 kg prania, to w tym samym bębnie wysuszymy najwyżej 6 kg upranych wcześniej ubrań. Dlatego suszenie należy podzielić na dwa cykle.

PoradaMateusz Gessler
Pralka i suszarka w słupku mają tę samą pojemność. To bardzo ułatwia pracę, ponieważ całość prania mogę wygodnie i szybko przełożyć do suszarki, dzięki czemu oszczędzam czas i energię.
Bosh

Pamiętać też warto o tym, że poddawane praniu i suszeniu tkaniny często gubią włókna – pralko-suszarki, w przeciwieństwie do suszarek kondensacyjnych marki Bosch Serie | 8 i Serie | 6 nie są wyposażane w filtr włókien. System ten samodzielnie oczyszcza kondensator kilka razy w ciągu całego cyklu suszenia. Pozwala to nie tylko na oszczędność energii (gromadzące się włókna nie hamują efektywnej wymiany ciepła), ale także bezobsługowe działanie, znaczne przedłużenie żywotności samego urządzenia oraz idealnie wysuszone ubrania bez niepotrzebnych zanieczyszczeń.

Chcesz mieć pewność, że pranie i suszenie Twoich ubrań będzie efektywne i wygodne? Wybierz pralkę i suszarkę – dwa osobne urządzenia, wyposażone w więcej przydatnych funkcji, które możesz dostosować do swoich potrzeb. Posiadając oba sprzęty, wstawisz kolejne pranie, kiedy poprzednie będzie się już suszyć. Masz również możliwość używania pralki i suszarki przy ich pełnym załadunku – nie musisz zmniejszać (nawet o połowę!) liczby ubrań, jak dzieje się w przypadku pralki z funkcją suszenia.

[photo id="614"]

Rodzaje suszarek do ubrań

Suszarki kondensacyjne to takie, w których para zmienia się w wodę i zbiera w pojemniku. Wyróżniamy także suszarki kondensacyjne z pompą ciepła, z mniejszym (nawet o 50%) zużyciem energii w stosunku do suszarek kondensacyjnych. Tkaniny suszone są w niższej temperaturze, a zastosowanie pompy ciepła zdecydowanie obniża pobór energii elektrycznej. Co warte podkreślenia – w suszarkach marki Bosch kondensator czyszczony jest automatycznie (SelfCleaning Condenser), zapewniając niezmienny pobór energii.

Wspomniane suszarki kondensacyjne z pompą ciepła mają jeszcze jedną, bardzo ważną cechę. Dzięki obniżonej temperaturze suszenia i najnowocześniejszych technologiach użytych w urządzeniach marki Bosch, chronią wszystkie rodzaje tkanin. Używając dedykowanych programów sprawisz, że ręczniki frotte będą niezwykle miękkie, a delikatne koszule i bluzki zachowają swój wygląd (nie skurczą się). W suszarkach marki Bosch znajdziesz również specjalny kosz do suszenia obuwia, dedykowany program do tkanin wełnianych, bawełnianych, a nawet syntetycznych. Bez problemu wysuszysz także ciężkie i grube zasłony z weluru – oczywiście na specjalnym programie, przeznaczonym do tego rodzaju tkanin.

Pralka i suszarka w słupku – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Jeśli myślisz o ustawieniu w swojej łazience pralki i suszarki w słupku, zdecyduj się na pralkę otwieraną od frontu, a nie od góry. Zestaw tych urządzeń wstawisz lub zamontujesz w szafie lub wnęce (z dostępem do instalacji), zasuwanej zasłonką lub drzwiami przesuwnymi.

Właśnie na takie rozwiązanie zdecydował się Mateusz Gessler w swoim mieszkaniu, za którego piękny i funkcjonalny projekt odpowiadała Dorota Szelągowska. Ustawienie suszarki nad pralką wymagało specjalnego łącznika, który stabilnie połączył oba sprzęty i zadbał o bezpieczeństwo ich użytkowania. Dzięki łącznikowi, kolumna złożona z urządzeń trzyma się w pionie i nie przemieści się np. w trakcie wirowania. Ułożenie pralki i suszarki jedna nad drugą nie tylko wydzieli w pomieszczeniu strefę dedykowaną tym dwóm czynnościom, ale i zmniejszy wysiłek Mateusza – wystarczy, że wyciągnie wyprane ubrania i przeniesie je „piętro” wyżej, do suszarki.

Miejsca na zamontowane trw słupku lub pod blatem roboczym pralkę i suszarkę możesz poszukać nie tylko w łazience, ale też w kuchni, przedpokoju czy w dowolnym pomieszczeniu (z możliwością podłączenia pralki do wody i kanalizacji).

PoradaMateusz Gessler
Pralka i suszarka w słupku to był strzał w dziesiątkę! Rozwiązanie jest ergonomiczne, a sprzęty idealnie mieszczą się we wnęce, dzięki czemu nie są tak bardzo widoczne. Fantastyczną sprawą jest specjalny łącznik, na którym kładę kosz z mokrym praniem, które po prostu wrzucam do suszarki.
Bosh

[photo id="615"]

Gdzie postawić pralkę? Najlepsze miejsce w domu

Wydaje się, że postawienie pralki w łazience jest najbardziej oczywistym wyborem. Niekoniecznie. Jeżeli znajdziesz miejsce na pralkę w kuchni, możesz śmiało umieścić ją w tym pomieszczeniu, na przykład pod blatem roboczym.

PoradaDorota Szelągowska
Pralka w kuchni to ogromna oszczędność miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że musi to być pralka do zabudowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy dodatkową przestrzeń w łazience, którą możemy dowolnie wykorzystać, na przykład wstawić wannę zamiast prysznica.
Bosh

[photo id="616"]

Wybierając miejsce, w którym będą umieszczone pralka i suszarka, nie powinieneś zapominać o tym, że urządzenia muszą zostać podłączone do instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz prądu. W przypadku pralki musisz pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa należy zachować przynajmniej 60 cm odstępu między gniazdem elektrycznym, a miejscem poboru wody. Odległość między punktem poboru wody, a pralką nie powinna wynosić więcej niż 1,5 m – taką długość standardowo ma gumowy wąż doprowadzający. Warto też pamiętać o tym, aby odprowadzenie brudnej wody do kanalizacji znajdowało się na wysokości 40-100 cm nad podłogą, co umożliwi pralce właściwe działanie.

Pralka i suszarka w pionowym słupku to rozwiązanie, które nie tylko pozwala na wygodne i efektywne pranie i suszenie, ale także oszczędza cenną przestrzeń.

Data publikacji: 2019-06-13
Strefa gotowania
Innowacyjna płyta indukcyjna marki Bosch została harmonijnie wpasowana w piękny, kamienny blat roboczy. Piekarnik z parowarem i szuflada grzewcza, znajdujące się poniżej blatu, tworzą centrum kulinarnego świata w prywatnej kuchni Mateusza. To tu mistrz kuchni przygotowuje posiłki dla swojej rodziny i znajomych.
Kredens
Ta część kuchni nawiązuje wizualnie do klasycznego kredensu. Tutaj znalazły swoje miejsce ulubione sprzęty Mateusza: robot kuchenny Optimum oraz w pełni zabudowana zmywarka. Tuż obok idealnie wpasował się poręczny i zawsze gotowy do pracy odkurzacz bezprzewodowy.
Pralka i suszarka w słupku
Projekt Doroty Szelągowskiej maksymalnie wykorzystuje każdą dostępną przestrzeń. Jednym z pomysłowych i funkcjonalnych rozwiązań jest pralka i suszarka w słupku. Idealnym miejscem na te sprzęty okazała się mała wnęka w korytarzu przy łazience. Prawda, że genialne?