Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Projektujemy strefę zmywania. Jak optymalnie ulokować zlew, zmywarkę i kosze na śmieci?

1. Zmywarka do zabudowy – jakie powinna mieć funkcje?
2. Zlew w kuchni – jaki wybrać i gdzie go ustawić?
3. Selektywna zbiórka odpadów

Każda dobrze urządzona kuchnia posiada funkcjonalną strefę zmywania, w skład której wchodzi nierozłączne trio: zlewozmywak, zmywarka i kosz na śmieci. Sprawdź, jak zaprojektować tę przestrzeń, by utrzymać porządek w kuchni, zadbać o higienę naczyń i sztućców oraz mieć na uwadze selektywną zbiórkę odpadów.

Zmywarka do zabudowy – jakie powinna mieć funkcje?

Aby stworzyć funkcjonalną strefę zmywania, zacznij od zmywarki do zabudowy. Tego typu model wkomponujesz w ciąg szafek, dzięki czemu zaoszczędzisz miejsce i zachowasz jednolity styl każdej kuchni: od industrialnej po prowansalską. Co więcej, dzięki rożnym szerokościom (od 45 do 60 cm), dopasujesz ją nawet do najmniejszej przestrzeni. Podaruj sobie odrobinę wygody i komfortu.

Zmywarki do zabudowy są z reguły bardzo zaawansowane technologicznie i posiadają szereg udogodnień, ułatwiających na przykład segregowanie naczyń różnej wielkości. Wśród tego typu sprzętu prym wiodą zmywarki do zabudowy Bosch z systemem koszy VarioFlexPro, dzięki którym dostosujesz wnętrze zmywarki do każdego rodzaju załadunku, aż na trzech poziomach. To udogodnienie sprawia, że naczynia o różnych kształtach już nigdy nie będą stanowiły problemu.

W zmywarkach Bosch dostępne są zarówno kosze do segregacji sztućców Vario Flex Basket, jak też szuflady na sztućce Vario 3 Pro. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu lepiej wykorzystasz przestrzeń. W specjalnej szufladzie zmieścisz nie tylko sztućce, ale też łyżki wazowe oraz płaskie przedmioty, takie jak m.in. pokrywki od słoików czy dziecięcych kubeczków.

[photo id="609"]

Kolejną istotną funkcją jest sensor załadunku. Na pewno nie raz potrzebowałeś czystych naczyń „na już”, ale nie chciałeś włączać zmywarki ze względu na oszczędność wody. Dzięki zmywarkom Bosch, nigdy więcej nie będziesz miał takich dylematów. Sensor załadunku dostosowuje ilość dostarczanej wody do liczby naczyń, oszczędzając tym samym wodę oraz energię elektryczną. To potrójna korzyść – zyskujesz perfekcyjnie umyte naczynia, oszczędzasz na rachunkach i dbasz o środowisko.

Pisząc o nowoczesnych technologiach w zmywarkach Bosch, nie możemy zapomnieć o funkcji TimeLight. To dzięki niej na podłodze wyświetlają się informacje o zastosowanym programie, aktualnej fazie cyklu zmywania oraz czasie do jego zakończenia. Sprytne, prawda?

[photo id="610"]

Zlew w kuchni – jaki wybrać i gdzie go ustawić?

Zlew kuchenny może być prawdziwą ozdobą kuchni. Dostępne na rynku produkty pozwalają na wiele naprawdę interesujących aranżacji. Przekonaj się sam!

Jednym z przykładów jest zlew narożny, który znakomicie sprawdzi się w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. Tego typu zlew, „schowany” w rogu zabudowy, pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń roboczą blatu kuchennego. Wykorzystuje on miejsce w rogu zabudowy meblowej, które zazwyczaj służy do przechowywania kuchennych przedmiotów i rzadko jest wykorzystywane. Zlew narożny składa się najczęściej z komory głównej, pomocniczej oraz ociekacza, który może służyć także jako przestrzeń robocza.

[photo id="611"]

Bardzo ciekawy efekt wizualny daje zlewozmywak podwieszany. Jeśli zależy Ci na estetyce, postaw na to rozwiązanie. Tego typu zlew jest montowany w otworze w blacie, ale od dołu, dzięki czemu nie wystaje on ponad powierzchnię blatu. Z kolei wybierając tradycyjny zlewozmywak wpuszczany w blat, możemy korzystać z bardzo szerokiej oferty modeli i wzorów, zróżnicowanych zarówno stylistycznie, jak i cenowo.

Rodzaj montażu zlewu to nie jedyna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Ważny jest także materiał, z jakiego wykonano produkt. Dawniej do najpopularniejszych zlewów należały te wykonane ze stali nierdzewnej lub emaliowanej. Wyróżnia je odporność na zabrudzenia i wysokie temperatury. Tego typu zlewy łatwo wyczyścić, lecz równie łatwo uszkodzić.

Obecnie największą popularnością cieszą się zlewy wykonane z granitu. To bardzo wytrzymały materiał, o wyjątkowej ładnej strukturze. Warto jednak wiedzieć, że jest on podatny na odbarwienia i zacieki, które znacznie trudniej usunąć niż na zlewozmywakach ze stali.

Ciekawą alternatywą, szczególnie dla kuchni w stylu rustykalnym, są zlewozmywaki ceramiczne. Są bardzo eleganckie, a jednocześnie łatwo utrzymać je w czystości.

Jeśli posiadasz w domu zmywarkę, warto zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym i wybrać zlew jednokomorowy z ociekaczem, który w razie potrzeby można bez problemu wykorzystać także jako miejsce robocze. Całą pracę, związaną z myciem naczyń, wykona za nas automat. Rozbudowane, dwukomorowe zlewozmywaki stają się w takiej sytuacji zbędne.

Selektywna zbiórka odpadów

Segregacja odpadów to coś, do czego nie trzeba dziś nikogo zachęcać. Warto pamiętać o tym, żeby w naszym domu znalazło się miejsce na kosze do recyklingu. Poza tradycyjnym koszem wolnostojącym, który w nowoczesnej kuchni prezentuje się mało estetycznie, możemy zastosować szereg ukrytych rozwiązań, które pomogą nam na co dzień jeszcze bardziej dbać o naszą planetę.

[photo id="612"]

Wysuwany kosz do zabudowy to bardzo ciekawy sposób na segregację odpadów. Skorzystaj z wielokomorowego kosza na śmieci, pozwalającego zaoszczędzić sporo miejsca. Wybierając model z pojemnikami, które można łatwo wyciągać i opróżniać, nie będziesz musiał stosować dodatkowych worków na śmieci – to oznaczałoby tworzenie kolejnych, niepotrzebnych odpadków.

Kosz na śmieci do zabudowy możesz umieścić zarówno pod zlewem, jak i w osobnej szafce czy szufladzie. Najlepiej w bliskim otoczeniu zmywarki lub zlewu. Dzięki temu, że kosze będą zawsze pod ręką, wyrzucanie tworzyw sztucznych, papierów czy szkła będzie jeszcze prostsze. Segregacja śmieci wejdzie Ci w nawyk, stanie się tak naturalna, jak umieszczanie naczyń w zmywarce. A wszystko to z pożytkiem dla przyrody. Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest zorganizowanie strefy zmywania w kształcie kredensu – właśnie takie rozwiązanie zaproponowała Dorota w kuchni Mateusza Gesslera. Teraz Mateusz ma nie tylko niezwykle funkcjonalną strefę zmywania, ale również piękną zabudowę.

Dobrze zaprojektowana strefa zmywania w Twojej kuchni to gwarancja tego, że utrzymanie porządku w tym pomieszczeniu będzie łatwe i przyjemne. Spraw, by kuchnia dawała Ci satysfakcję na każdym etapie kulinarnych przygód!

Data publikacji: 2019-06-11
Strefa gotowania
Innowacyjna płyta indukcyjna marki Bosch została harmonijnie wpasowana w piękny, kamienny blat roboczy. Piekarnik z parowarem i szuflada grzewcza, znajdujące się poniżej blatu, tworzą centrum kulinarnego świata w prywatnej kuchni Mateusza. To tu mistrz kuchni przygotowuje posiłki dla swojej rodziny i znajomych.
Kredens
Ta część kuchni nawiązuje wizualnie do klasycznego kredensu. Tutaj znalazły swoje miejsce ulubione sprzęty Mateusza: robot kuchenny Optimum oraz w pełni zabudowana zmywarka. Tuż obok idealnie wpasował się poręczny i zawsze gotowy do pracy odkurzacz bezprzewodowy.
Pralka i suszarka w słupku
Projekt Doroty Szelągowskiej maksymalnie wykorzystuje każdą dostępną przestrzeń. Jednym z pomysłowych i funkcjonalnych rozwiązań jest pralka i suszarka w słupku. Idealnym miejscem na te sprzęty okazała się mała wnęka w korytarzu przy łazience. Prawda, że genialne?