Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Funkcjonalna kuchnia powinna zachwycać designem

Funkcjonalna kuchnia powinna zachwycać designem
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Urządzanie kuchni – jak rozmieścić sprzęty?
  2. Kuchnia bez szafek wiszących – funkcjonalny trik
  3. Kolory ścian w kuchni są ważne – jak odpowiednio je dobrać?
  4. Jaki kolor do małej kuchni bez okna?
  5. Czarna lodówka wolnostojąca czy AGD do zabudowy?

Zawsze podkreślam, że kuchnia stanowi największe wyzwanie, nie tylko na etapie projektu, ale też realizacji. Jak połączyć estetykę z funkcjonalnością, by powstała praktyczna i piękna aranżacja? Oto kilka podpowiedzi, przetestowanych przeze mnie między innymi podczas urządzania własnej kuchni marzeń.

Urządzanie kuchni – jak rozmieścić sprzęty?

Spędzam w kuchni dużo czasu, ponieważ uwielbiam gotować podczas spotkań z przyjaciółmi. Był to więc punkt wyjścia do dobrania odpowiedniego sprzętu AGD. Począwszy od dużej chłodziarko-zamrażarki Side by Side, poprzez zmywarkę, aż po dwa piekarniki – wszystko zaaranżowałam w taki sposób, by móc swobodnie przyjmować gości.

 

O tym, dlaczego zdecydowałam się akurat na te sprzęty, przeczytacie w artykule Urządzanie mieszkania – poradnik aranżacji funkcjonalnego wnętrza

 

Mówiąc o użytecznej kuchni, nie sposób nie poświęcić kilu słów funkcjonalnej zmywarce. Wybrałam w pełni zintegrowaną zmywarkę do zabudowy Bosch Serie | 6 z uwagi na kilka funkcji i udogodnień. Po pierwsze, szuflada na sztućce, która według mnie jest genialnym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do tradycyjnych koszyków pozwala w wygodny sposób ułożyć i dokładnie wyczyścić nie tylko sztućce, ale też inne długie oraz płaskie akcesoria kuchenne (duże noże, łopatki czy chochle). Co więcej, zmywarka nie zajmuje dużo miejsca i łatwo się rozładowuje. Istotna jest też dla mnie funkcja szybkiego zmywania, czyli VarioSpeed Plus, która pozwala skrócić ten proces nawet o 66%. To znaczne ułatwienie, które sprawdza się podczas domowych przyjęć. Zdarzało się uruchamiać zmywarkę w trakcie wizyty gości nawet 5 razy. A jaki jest Twój rekord?

Funkcjonalna kuchnia powinna zachwycać designem - zdjęcie 1

Aby praca w kuchni była bezpieczna, płytę grzewczą, zlewozmywak oraz lodówkę rozmieść w tzw. trójkącie roboczym i zachowaj między tymi elementami następujące odległości:

  • lodówka od zlewozmywaka 120–210 cm,
  • zlewozmywak od płyty grzewczej 120–210 cm,
  • lodówka od płyty grzewczej 120–270 cm.

Nie jesteś w stanie spełnić wytycznych trójkąta roboczego? Nie martw się! W tej zasadzie chodzi o to, by wymienione sprzęty nie stały bezpośrednio obok siebie. Zawsze możesz pójść na aranżacyjny kompromis, zwłaszcza jeśli dysponujesz kuchnią o niestandardowych wymiarach.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jeśli masz taką możliwość, umieść zlew pod oknem, bo to prawie zawsze najlepsze rozwiązanie – masz dostęp do naturalnego światła przez większą część dnia."]

Kuchnia bez szafek wiszących – funkcjonalny trik

W mojej nowej kuchni zastosowałam jeden prosty trik, który ułatwia mi pracę na każdym etapie gotowania i sprzątania. Zamiast półek i szafek wiszących wybrałam szuflady, w których odpowiednio posegregowałam naczynia i akcesoria, w zależności od tego, obok jakiego sprzętu AGD się znajdują. Jak to działa w praktyce? Już tłumaczę. W szufladach znajdujących się blisko płyty indukcyjnej umieściłam garnki, patelnie i inne sprzęty, których najczęściej używam podczas gotowania.

Funkcjonalna kuchnia powinna zachwycać designem - zdjęcie 2

Zaraz pod blatem roboczym mam szufladę na sztućce oraz akcesoria potrzebne do sprawnego przyrządzania posiłków. Blisko piekarnika znalazło się też specjalne miejsce na brytfanki i naczynia żaroodporne.

Natomiast tuż przy zlewie i zmywarce umieściłam szufladę na talerze i kubki. Jest to bardzo wygodne podczas rozładunku, gdyż nie muszę biegać po całej kuchni, by posegregować naczynia. Decydując się więc na szuflady w odpowiednich ilościach, możesz tak rozmieścić rzeczy w swojej kuchni, by wszystko miało odpowiednie miejsce. Dodatkowo masz do dyspozycji różnego rodzaju wkłady do szuflad kuchennych, np. specjalne organizery na sztućce czy słoiczki z przyprawami, które ułatwiają porządki. Ten genialny w swojej prostocie trik może zastosować każdy, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

 

Potrzebujesz pomocy w kwestii organizacji przestrzeni? Przeczytaj mój artykuł: Planowanie przestrzeni do przechowywania niezależnie od metrażu​.

Kolory ścian w kuchni są ważne – jak odpowiednio je dobrać?

W swojej nowej kuchni postawiłam na oryginalny zestaw kolorów, czyli granat, złoto i róż. Pozornie może wydawać się, że w takiej przestrzeni będzie za ciemno. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że moja kuchnia jest otwarta na pokój dzienny, który z trzech stron ma ścianę okien, to bardzo dobre rozwiązanie. Kolory kuchni doskonale współgrają z salonem, który jest jasny także poprzez barwy zabudowy: białe i pudroworóżowe. W tym układzie moja kuchnia jest oryginalną dominantą, dodającą mieszkaniu charakteru, a kuchnia z salonem tworzą niezwykle zgrany duet. Pamiętaj jednak, że farba do kuchni to nie jedyne rozwiązanie. Możesz zdecydować się także na panele ścienne, tapety kuchenne czy płytki na ścianę w różnych rozmiarach. Możliwości jest naprawdę wiele!

Jaki kolor do małej kuchni bez okna?

Pamiętaj jednak, że gdyby to była kuchnia zamknięta, bez dodatkowego okna, wówczas takie barwy mogłyby przytłaczać i zmniejszać przestrzeń. Jeśli masz do dyspozycji niewielką przestrzeń, koniecznie zajrzyj do artykułu Jak urządzić małą kuchnię w bloku, gdzie podpowiadam, jak dobrać meble do niewielkiej kuchni, ale też odradzam niektóre aranżacje – ciemne kolory zdecydowanie nie sprawdzą się w takich pomieszczeniach. Od tego przykładu przejdźmy do ogólnych zasad dobierania kolorów do kuchni. Weź je pod uwagę już na samym początku aranżacji.

  • Jasne kolory są najbardziej uniwersalne, gdyż doświetlają pomieszczenie. Stosuj je w niewielkich, wąskich i ciemnych kuchniach.
  • Ciemne kolory pasują do nowoczesnych wnętrz, które są dobrze doświetlone.
  • Białe, lakierowane fronty delikatnie odbijają światło, a więc też optycznie zwiększają przestrzeń.

Funkcjonalna kuchnia powinna zachwycać designem - zdjęcie 3

 

Więcej o doborze odpowiednich barw przeczytasz w moim artykule Ściana w kuchni – pomysły, kolory, inspiracje.

Czarna lodówka wolnostojąca czy AGD do zabudowy?

Kolory to również ważny temat przy doborze sprzętów AGD. Możesz zdecydować się zarówno na modele pod zabudowę, jak i wolnostojące. Jeśli Twój piekarnik lub zmywarka nie zostaną przykryte stylistycznie jednorodnymi frontami meblowymi, wybierz sprzęt o prostej formie i eleganckim wykończeniu. Decydując się na wolnostojący sprzęt AGD, dopasuj jego barwę do koloru wnętrza. Ja postawiłam na czarną lodówkę Side by Side marki Bosch, która jest nie tylko elegancka wizualnie, ale też bardzo funkcjonalna. Począwszy od wysokiej klasy energetycznej, aż po system MultiAirflow, który skutecznie zapobiega mieszaniu się zapachów w lodówce. Równomiernie rozprowadza powietrze w strefach schładzania i mrożenia, co ma wpływ zarówno na świeży smak, jak i trwałość przechowywanych produktów. Dodatkowo chłodziarko-zamrażarka Bosch posiada wygodną i intuicyjną kostkarkę do lodu, która doskonale sprawdza się podczas przyjęć.

Funkcjonalna kuchnia powinna zachwycać designem - zdjęcie 4

Czy stworzenie funkcjonalnej kuchni marzeń jest w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak – dowodem na to jest moja wymarzona przestrzeń. Trzeba jednak poznać i zastosować odpowiednie zasady aranżacyjne, bo każde niedopasowanie w kuchni szybko zacznie nam przeszkadzać. Zastosuj się więc do reguł i podążaj za swoimi marzeniami, a na pewno Ci się uda. Trzymam kciuki!