Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Pralnia w domu – wady i zalety

Pralnia w domu – wady i zalety
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jakimi zasadami się kierować w aranżacji pralni?
  2. Jakie meble do pralni?
  3. Jaką pralkę i suszarkę wybrać?
  4. Łazienka z pralnią
  5. Pralnia na poddaszu i strychu
  6. Pralnia w piwnicy

Pralnia domowa może być osobnym pomieszczeniem gospodarczym albo specjalnie wydzielonym fragmentem łazienki. Przypisanie prania, suszenia i prasowania do jednego pomieszczenia pozwoli zostawić bałagan „za zamkniętymi drzwiami” (nigdy więcej suszarki okupującej salon czy zawadzającej deski do prasowania). Osobna pralnia umożliwi też wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w łazience bez niepotrzebnych „rozpraszaczy” w postaci suszącego się prania.

Jakimi zasadami się kierować w aranżacji pralni?

Przyjmuje się, że do stworzenia funkcjonalnej i komfortowej pralni w domu, będziesz potrzebował 5-6 m2 (minimalnie 3 m2). Na takiej powierzchni spokojnie znajdziesz miejsce na wszystkie sprzęty AGD i potrzebne meble, w których sprytnie ukryjesz mopy, szczotki czy odkurzacz. Warto rozważyć też zakup pralko-suszarki – sprzętu 2 w 1 oszczędzającego cenne miejsce.

Dobrze, jeśli w pralni znajduje się okno, które w razie potrzeby można otworzyć i porządnie wywietrzyć pomieszczenie. Pralnia – podobnie jak łazienka – jest miejscem o podwyższonej wilgotności i dużych wahaniach temperatur. W utrzymaniu odpowiednich warunków pomoże drożna kratka wentylacyjna, podcięcie w drzwiach, a w trudniejszych przypadkach wentylator podsufitowy z czujnikiem wilgotności, tzw. higrostatem.

Pralnia w domu - zdjęcie 1

Więcej praktycznych porad na temat pralko-suszarek znajdziesz w artykule Doroty Szelągowskiej: Pralka z suszarką – razem czy osobno?

Jakie meble do pralni?

Perfekcyjna pralnia musi być doskonale zorganizowana. To meble w dużej mierze sprawiają, że poszczególne czynności (segregacja – pranie – suszenie – składanie/prasowanie) są płynnie wykonywane. Co powinno znaleźć się w wyposażeniu pralni w domu jednorodzinnym?

  • szafki na detergenty – pozwolą na przechowywanie większych ilości potrzebnych produktów (proszków, zmiękczaczy, wybielaczy), dzięki czemu ograniczysz konieczność częstych zakupów;
  • stołek, krzesło lub drabinka – z ich pomocą bez problemu sięgniesz po detergenty;
  • wieszaki na ubrania – zainstaluj je na drążku. Susz w ten sposób ubrania, które wymagają swobodnego schnięcia w pozycji pionowej, rozprostowując się pod własnym ciężarem. Użyj wieszaków również wtedy, gdy będziesz prasować lub odświeżać ubrania czy zasłony żelazkiem parowym. Do takich zadań warto zaangażować np. stację pary Vario Comfort (Bosch, Serie | 8). Jej atutem jest pozostawanie w ciągłej gotowości. Teraz możesz schować się przed światem w pralni i prasować, ile tylko chcesz – duży, wyjmowany zbiornik na wodę gwarantuje długie prasowanie bez ponownego napełniania;

Pralnia w domu - zdjęcie 2

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Spraw sobie kilka mniejszych koszy na pranie – osobno na jasne, ciemne, delikatne czy pilne pranie, a także ręczniki i pościel. Zamiast standardowych, plastikowych, możesz zdecydować się na kosze wykonane z wikliny lub płócienne worki, zwłaszcza jeśli urządzasz pralnię w stylu skandynawskim lub eko. Kto powiedział, że funkcjonalna pralnia nie może być piękna?"]

Pralnia w domu - zdjęcie 3

  • blat łazienkowy – złożysz na nim czyste ubrania, odstawisz miskę albo proszek. Możesz umieścić go nad pralko-suszarką lub wysunąć ze ściany.

Jaką pralkę i suszarkę wybrać?

Podczas projektowania pralni zwykle pojawia się jedno pytanie: pralka ładowana od góry czy od przodu? Jeśli mówimy o małych pralniach lub łazienkach z pralnią, lepszym patentem będzie pralka ładowana od frontu – można postawić na niej suszarkę i oszczędzić miejsce. Warto rozważyć zakup pralki kompaktowej, która wpasuje się w niemal każdą przestrzeń w pralni. Takie kryterium spełniają pralki z linii SlimeLine marki Bosch. To niezwykle zgrabne urządzenia o niewielkich gabarytach – należy jednak pamiętać, że na pralce tego typu nie postawimy suszarki.

Wybierz naturalne metody suszenia, jeśli dysponujesz balkonem, tarasem lub ogrodem. We wnętrzu łazienki w bloku sprawdzi się suszarka podwieszana pod sufitem (schnące nad wanną pranie może popsuć ogólny odbiór pomieszczenia), natomiast w samodzielnej pralni domowej masz już pełną dowolność. Zdecyduj się na suszarkę stojącą (pionową lub poziomą) albo urządzenie, które szybko i sprawnie wysuszy mokre tkaniny – na przykład suszarkę z pompą ciepła. W pralni urządzenia te możesz ustawić obok siebie, a w łazience jedno na drugim – w słupku – za pomocą łącznika, dzięki czemu zaoszczędzisz tak cenną w tym pomieszczeniu przestrzeń. Warto rozważyć także zakup urządzenia 2 w 1, czyli pralki z funkcją suszarki. Taki sprzęt – pralko-suszarka Bosch (Serie | 6) z AirCondensation Technology – nie tylko oszczędza wodę, ale także może odświeżać ubrania za pomocą pary.

Pralnia w domu - zdjęcie 4

Łazienka z pralnią

Łazienka połączona z pralnią musi być dobrze wentylowana, ponieważ będzie w niej zachodzić dwa razy więcej procesów produkujących wilgoć i zwiększających temperaturę. Podczas aranżacji takiego pomieszczenia – spotykanego najczęściej w blokach – trzeba uwzględnić podział przestrzeni na dedykowaną zabiegom pielęgnacyjnym i tę służącą do prania. Pralkę i suszarkę, ułożone w słupku, oraz potrzebne detergenty, oddzielisz od reszty łazienki, odgradzając fragment pomieszczenia lub wykorzystując niszę. Użyj do tego lekkich, przesuwnych drzwi. Możesz również schować AGD w szafce o gładkich frontach, przykrywając je eleganckim blatem albo obudować urządzenia szafkami w taki sposób, by nie rzucały się w oczy.

Wypraną i wyprasowaną odzież przechowasz na wolnostojącym regale, na półce lub w szafce wchodzącej w skład zabudowy.

Pralnia w domu - zdjęcie 5

Pralnia na poddaszu i strychu

Pralnię można urządzić na każdej z kondygnacji domu. Niedogodnością związaną z pralnią na poddaszu będzie konieczność przechodzenia z praniem przez wiele pomieszczeń i jego transport po schodach. Pozytywną stroną – dogodne położenie, jeśli szafy znajdują się na tym samym poziomie. Często spotykany na poddaszach ciąg komunikacyjny wygląda tak: pralnia – sypialnia – garderoba.

Zorganizowana na poddaszu pralnia musi być dobrze ogrzewana i zaopatrzona w wentylację (np. wentylatory w kanałach, jeśli ciąg będzie niewystarczający – wymiana powietrza poniżej 50 m3/h), by pranie schło szybko, a na strychu nie zalęgła się pleśń. Nie wolno zapomnieć o doprowadzeniu wody na poddasze – użyj elastycznych rur z tworzyw sztucznych, podłączanych do wyposażenia sanitarnego.

Trudność mogą sprawić również skosy. Miejsce pod obniżonym sufitem wykorzystaj na niską zabudowę (szafki lub półki na środki czystości). Abyś mógł w miarę swobodnie obsługiwać sprzęty, ściana kolankowa musi mieć około 1 m wysokości.

Pralnia w piwnicy

Pralnia umieszczona na najniższej kondygnacji domu najczęściej nie posiada okna, jest też dość zimnym pomieszczeniem, więc zadbanie o wentylację i sprawną instalację grzewczą jest bardzo ważne. Jej atutem jest opcja zainstalowania zsypu, prowadzącego do piwnicy. Trzeba też regularnie sprawdzać stan instalacji elektrycznej, ponieważ jeśli doszłoby do przebicia w pomieszczeniu z ciągłą obecnością wody, skończyłoby się to katastrofą. W przypadku, gdy nie masz dostępu do pionu kanalizacyjnego, zaopatrz się w pompę do brudnej wody, która tłoczy ścieki do 50 m w poziomie i do 5 m w pionie.

Podłoga w domowej pralni powinna mieć właściwości przeciwpoślizgowe i być łatwa w czyszczeniu. Ideałem będzie wykładzina elastyczna (z PCV lub linoleum) albo antypoślizgowe kafelki.

Także umywalka w pralni ma bardzo praktyczne zastosowanie. Wykorzystaj ją do umycia butów po spacerze, wyczyszczenia ubłoconych łapek psa, namoczenia ubrań lub wyprania delikatnej bielizny.

Projektując pralnię swoich marzeń, pomyśl, że od tej pory pranie przestanie być nielubianym obowiązkiem. Dzięki przyjaznemu otoczeniu, dbanie o ubrania może stać się elementem dobrej codzienności, w której praca przeplata się z przyjemnościami, a Ty zyskujesz przestrzeń na prawdziwy relaks w łazience.