Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Światło dzienne a kolory w mieszkaniu

Światło dzienne a kolory w mieszkaniu
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Naturalne źródło światła jest niezbędne do utrzymania dobrego samopoczucia. Promienie słoneczne nie tylko wpływają pozytywnie na nastrój, ale zmieniają też odbiór każdego wnętrza. Jak więc, dobierając kolor ścian oraz elementy osłaniające okna i podłogę, sprawić, że do pomieszczenia trafi więcej światła dziennego?

Prawdziwy kolor ścian – jak go sprawdzić?

Zastanawiasz się, jak wypatrzona w sklepie farba będzie prezentować się na Twojej ścianie?

Przyczyną błędnej oceny koloru często bywa fakt, że montowane w sklepach oświetlenie jarzeniowe (świetlówki) emituje zimne światło, które może się różnić od tego w Twoim mieszkaniu. Pamiętaj – kolor na ścianie zawsze będzie wydawał się ciemniejszy, dlatego dobrą praktyką jest zakup farby jaśniejszej przynajmniej o jeden ton. Im mniej światła jest w danej części pomieszczenia, tym barwa powinna być cieplejsza. Temperatura barw również ma znaczenie, a kolory ciepłe i zimne powinny być dostosowane nie tylko do Twoich upodobań, ale również do położenia mieszkania.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="W pokojach, których okna wychodzą na południe lub zachód, sprawdzą się barwy zimne, ponieważ do tak ulokowanych pomieszczeń dociera duża ilość naturalnego światła. Z kolei do pomieszczeń ulokowanych od strony północnej lub wschodniej wybierz raczej ciepłe kolory."]

Drewniana podłoga – baza dla wnętrza

Umiejętne łączenie różnych kolorów drewna jest prawdziwą sztuką. Czasem jednak efekt bywa odwrotny do zamierzonego. Oczywiście możesz użyć po prostu jednego gatunku, zachowasz w ten sposób gwarancję spójności. Razem z niewielką liczbą bazowych kolorów w pomieszczeniu (standardowo: najwyżej trzech) stworzą minimalistyczną bazę, na której możesz budować resztę aranżacji i śmiało puścić wodze fantazji w kwestii z dodatkami. Podłogi drewniane to nie lada wyzwanie, a decyzję, czy zdecydować się na panele drewniane czy – tak jak ja – deskę ułożoną w jodełkę, należy dobrze przemyśleć.

Światło dzienne a kolory w mieszkaniu - zdjęcie 1

Na szczęście istnieją uniwersalne zasady, mówiące o tym, jak łączyć drewno w taki sposób, by różne kolory i faktury do siebie pasowały.

1.      Wybierz dwa-trzy gatunki drewna. Ograniczony wybór ułatwi złożenie ich w spójną całość.

2.      Dobieraj materiał o mocnym usłojeniu do drewna o delikatniejszym rysunku. Reguła ta dotyczy też łączenia drewnianej podłogi z meblami wykonanymi z tego samego materiału.

3.      Łącz drewna w podobnej tonacji kolorystycznej – uważaj na układanie obok siebie elementów o ciepłej i zimnej barwie, o czerwonym i zielonkawym odcieniu oraz bielonych i żółtawych/bordowych.

4.      Jeśli zdecydujesz się na panele drewniane, dopasuj klasę użyteczności i odporność do konkretnego pomieszczenia. W korytarzu czy salonie takie wykończenie podłóg będzie ścierać się zdecydowanie szybciej niż w sypialni lub pokoju gościnnym – w pierwszym przypadku wykorzystaj drewno egzotyczne, dąb, orzech, jesion, gruszę, a w drugim olchę lub brzozę. Do kuchni i łazienki obowiązkowo wybierz takie panele, które przetrwają częsty kontakt z wodą.

Już wiesz, jak połączyć różne kolory drewna – teraz podłoga drewniana w Twoim domu z pewnością będzie idealną bazą dla aranżacyjnej całości.

 

Jeśli chcesz wykorzystać drewno w łazience, koniecznie przeczytaj artykuł Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje.

Granatowo-różowa kuchnia

Urządzając kuchnię w moim mieszaniu, postawiłam na mocny kontrast kolorystyczny. Pudrowy róż położyłam na ścianach, a rolę mocnego akcentu pełni granat w postaci kuchennej zabudowy. Jej intensywny kolor łagodzony jest przez pudrową barwę ścian, a całość rozjaśnia blat z jasnego, imitującego marmur spieku. Tak pomalowane pomieszczenie zostało dodatkowo rozświetlone złotymi dodatkami. Dzięki tym zabiegom granat nie przytłacza, co mogłoby mieć miejsce w zamkniętej kuchni. We własnym projekcie zależało mi jednak na tym, by była to kuchnia otwarta na salon – sama wyburzyłam ścianę dzielącą pomieszczenia, więc musiałam zadbać o to, by kolory zgrywały się także z meblami i dodatkami obecnymi w salonie.

Światło dzienne a kolory w mieszkaniu - zdjęcie 2

Cechą charakterystyczną salonu są wysokie na 2,5 m okna, umieszczone na trzech ścianach – dzięki temu pomieszczenie to jest pełne światła. Dodatkowe rozświetlenie uzyskałam, kładąc na podłodze jasną deskę ułożoną w jodłę francuską. W aranżacji salonu pomogło mi to, że doskonale wiedziałam, ile światła będzie dostawać się z zewnątrz i jak wybrane kolory będą prezentować się na żywo. Kuchenny granat, zrównoważony przez jasne elementy, z pewnością można uznać za dominantę, która nadaje wnętrzu charakteru.

Czym zasłonić okno przed słońcem?

W moim nowym, osobistym projekcie umieściłam shuttersy, czyli okiennice wewnętrzne. Taki typ osłony okiennej od dawna był moim marzeniem. Przy południowo-wschodniej ekspozycji mieszkania ich montaż stał się wręcz koniecznością – na dużej wysokości oraz przy znacznym nasłonecznieniu to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Ponadto białe shuttersy optycznie rozjaśniają wnętrze, a na takim efekcie również mi zależało.

Światło dzienne a kolory w mieszkaniu - zdjęcie 3

Całe mieszkanie będzie skąpane w słonecznych promieniach, a co za tym idzie, latem w środku temperatura również będzie systematycznie rosła. Shuttersy chronią domowników przed nadmiernym słońcem, a dodatkowo pozwalają zachować kontakt ze światem i stwarzają optymalne – pod względem temperatury i nasłonecznienia – warunki do mieszkania.

Jeśli zależy Ci na tym, by swobodnie modyfikować ilość dziennego światła, rozważ wyposażenie swoich pomieszczeń w rolety okienne. Do wyboru masz między innymi:

rolety dzień noc

  • rolety rzymskie,
  • rolety zewnętrzne,
  • rolety plisowane,
  • rolety harmonijkowe.

Stworzą one spójny wizerunek we wnętrzach urządzonych w kilku stylach: nowoczesnym, industrialnym, skandynawskim lub minimalistycznym. Rolety z tworzywa sztucznego wystarczy systematycznie czyścić z kurzu, a zabrudzenia usuwać za pomocą ogólnodostępnych detergentów. Z kolei rolety rzymskie, po demontażu, można normalnie prać w pralce w 30-40°C.

Pamiętaj, że stosując odpowiednie rozwiązania możesz zwiększać lub zmniejszać ilość światła w Twoim mieszkaniu. Dobrze dobrane kolory ścian i podłóg oraz aranżacja okien pozwolą Ci sterować światłem w domu – a przynajmniej mieć je pod kontrolą.