Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Wiosenne porządki. Jak przeprowadzić skuteczne i szybkie sprzątanie domu krok po kroku?

Wiosenne porządki. Jak przeprowadzić skuteczne i szybkie sprzątanie domu krok po kroku?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak sprzątać mieszkanie krok po kroku?
  2. Odświeżanie dywanu i podłogi
  3. Odkurzamy ściany i sufity? Z Boschem Unlimited to nic trudnego
  4. Mycie okien – jak umyć je bez smug?
  5. Porządki w szafie: pierzemy i odświeżamy
  6. Wiosna w ogrodzie – sprzątanie koło domu

Jak szybko posprzątać dom i osiągnąć doskonałe efekty? Niezwykle ważne jest zaplanowanie, ile czasu i na jakie czynności przeznaczymy. Podpowiadamy, jak opracować listę koniecznych do wykonania zadań i jakie urządzenia wykorzystać, aby efekt końcowy olśnił domowników i dał nam pełną satysfakcję. Wiosna w ogrodzie zagościła na dobre – najwyższy czas na porządki w domu.

Jak sprzątać mieszkanie krok po kroku?

Sposobów na to, jak posprzątać dom – jak umyć okna bez smug, jak odświeżyć dywan, jak zaprowadzić porządek w szafie – jest tyle, ile pań i panów domu. Jednak nie ulega wątpliwości, że przed rozpoczęciem sprzątania, warto przygotować zawczasu odpowiednie urządzenia, narzędzia i środki czyszczące.

Potrzebne będą szczotki do szorowania, ściereczki, gąbki, myjka z gumowym rantem, środki czyszczące (m.in. spray do szyb, płyny do mycia i konserwacji podłóg oraz mebli czy też mleczko do czyszczenia armatury) oraz gumowe rękawice ochronne. Nawet przy niewielkich powierzchniach sprzątanie domu nie obędzie się bez mopa i odkurzacza.

Generalne wiosenne porządki – w których skład wchodzi pranie dywanów, mycie okien i porządki w szafie – nie są zadaniem na jedno przedpołudnie. Jeżeli przeznaczymy dzień na pomieszczenie lub parę kuchnia plus łazienka, będzie to rozwiązanie optymalne.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Aby usprawnić wiosenne porządki, warto podzielić mieszkanie (w przypadku domu to konieczność) na mniejsze obszary strategiczne, do których przyporządkujemy konkretne czynności. Dokładne planowanie nie jest konieczne, ale – jak się przekonasz – zauważalnie przyspiesza sprzątanie domu."]

Przykładowa lista zadań sprzątania łazienki może wyglądać tak:

  • omieść sufity, ściany i wszystkie zakamarki,
  • zdjąć i oczyścić kratki wentylacyjne,
  • wytrzeć z kurzu i oczyścić elementy oświetleniowe, gniazdka, włączniki,
  • wilgotną ściereczką wytrzeć kurze na wszystkich powierzchniach i sprzętach odpornych na wodę,
  • wyszorować fugi i płytki ceramiczne,
  • wyszorować i odkamienić armaturę,
  • umyć wannę/kabinę prysznicową,
  • umyć lustra,
  • wyczyścić pralkę – wlewamy około 1 l octu do pojemnika na płyn piorący i nastawiamy program z najwyższą dostępną temperaturą (bez prania w bębnie),
  • wyrzucić zużyte, przeterminowane lub nieużywane kosmetyki i chemię piorącą,
  • odkurzyć i umyć podłogę.
  • Do listy dodajemy dwie najważniejsze, niezbędne w każdym domu i mieszkaniu czynności: mycie okien oraz pranie dywanów i renowację podłóg.

Odświeżanie dywanu i podłogi

Podłogi w znaczącym stopniu decydują o estetyce pomieszczeń, stąd szczególnie ważne jest utrzymanie ich nienagannej czystości. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z posadzką z płytek ceramicznych, panelami MDF, drewnem czy wykładziną podłogową, niezbędny do utrzymania czystości jest odkurzacz. Dopiero po odkurzaniu, możemy przecierać, zmywać, pastować i polerować. Wiosenne porządki są dobrą okazją do oceny stanu zużycia podłóg i podjęcia decyzji o ich renowacji, np. olejowaniu, malowaniu czy – w przypadku parkietu lub desek – cyklinowaniu. We własnym zakresie można przeprowadzić proste zabiegi renowacyjne polegające na woskowaniu czy szpachlowaniu ubytków.

Generalne sprzątanie domu zazwyczaj obejmuje także pranie dywanów. Skorzystanie z usług profesjonalnej pralni jest najwygodniejszym wyjściem. Możemy też samodzielnie przeprowadzić czyszczenie dywanów przy użyciu posiadającego odpowiednie funkcje odkurzacza (urządzenie można wypożyczyć). Nie brakuje też sprawdzonych domowych sposobów, jak odświeżyć dywan. Najpopularniejsze jest posypanie dywanu sodą kuchenną, wtarcie jej we włókna wilgotną szmatką i dokładne odkurzanie następnego dnia.

Wiosenne porządki - zdjęcie 1

Właściwa pielęgnacja dywanów wymaga użycia wysokiej klasy odkurzacza. Szczególnie wtedy, gdy mieszkanie dzielimy z czworonogami. Do skutecznego usuwania sierści idealnie nadaje się cichy i niezwykle wydajny odkurzacz bezprzewodowy Zoo’o ProAnimal Bosch.

Pamiętaj, że do dużych powierzchni, które są często odkurzane, najlepszym wyborem będą odkurzacze w wersji bezworkowej – oszczędzamy na zakupie i wymianie worków, zachowując najwyższą higienę sprzątania.

Odkurzacze Bosch to również doskonały wybór dla alergików, między innymi dzięki innowacyjnym systemom oraz zmywalnym filtrom. Na przykład w odkurzaczach pionowych Athlet system SmartSensor Control informuje użytkownika o tym, że filtr wymaga czyszczenia.

Odkurzamy ściany i sufity? Z Boschem Unlimited to nic trudnego

Sprzątanie domu zawsze odbywa się na linii wertykalnej – od góry do dołu, od sufitów do podłóg. Tradycyjnie przyjęło się, że sufity i ściany omiata się przy użyciu szczotek o delikatnym włosiu i miotełek. Podobnie do trudno dostępnych miejsc i małych powierzchni stosuje się zmiotkę i szufelkę. Jak szybko posprzątać dom bez użycia tych niewydajnych narzędzi?

Wiosenne porządki - zdjęcie 2

Idealnym rozwiązaniem będzie bezprzewodowy, pionowy odkurzacz Bosch z serii Unlimited. Lekka konstrukcja, niewielkie rozmiary i brak przewodu zasilającego pozwalają na pełną swobodę ruchu, obsługę jedną ręką oraz docieranie do najtrudniejszych miejsc na dowolnej wysokości. Dzięki swojej budowie i licznym końcówkom, Bosch Unlimited to wymarzony partner, który pomoże zarówno w czyszczeniu dywanów i podłóg, jak też zbieraniu kurzu z rogów sufitu i odkurzaniu mebli tapicerowanych oraz blatów kuchennych.

Więcej na temat odkurzaczy przeczytasz w tekście Doroty Szelągowskiej pt. „Jaki odkurzacz wybrać?”

Mycie okien – jak umyć je bez smug?

Czym myć okna? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest mycie okien octem, a dokładnie roztworem przygotowanym w proporcjach 2 łyżki 10% octu spirytusowego na szklankę wody. Oczywiście można skorzystać z szerokiej gamy gotowych preparatów. Dobrych odpowiedzi na pytanie, czym najlepiej myć okna, jest wiele.

Znacznie trudniejszym wyzwaniem jest to, jak umyć okna bez smug i uzyskać doskonałą przejrzystość szyb? Potrzebujemy do tego celu nie tylko odpowiedniego sprzętu: skrobaczek, ściereczek z mikrofibry czy zbieraczki wody z gumowym rantem. Użycie właściwych środków chemicznych może okazać się niewystarczające. Aby uzyskać idealnie czystą powierzchnię, potrzebna jest staranność i dokładność oraz końcowe polerowanie. Do tego celu można użyć ściereczki z mikrofibry lub zastosować domowy sposób: przecieranie szyb do sucha zgniecionymi czarno-białymi gazetami.

Niezależnie od tego, jaką technikę wybierzemy, mycie okien należy zacząć od czyszczenia ram. Oczywiście należy zmienić lub uprać firanki, zasłony, kotary. Można to zrobić we własnej pralce. Pojemne (do 9 kg) i delikatne dla tkanin (dzięki innowacyjnej strukturze bębna) pralki marki Bosch zapewniają pewny efekt bez ryzyka uszkodzeń.

Porządki w szafie: pierzemy i odświeżamy

Sprzątanie domu to również porządki w szafie. Zaczynamy od posegregowania rzeczy letnich i zimowych. Ciepłe bluzy i kurtki chowamy w głębi szaf – lekkie letnie ubrania przesuwamy na wierzch. Uporządkowana szafa i dobra organizacja garderoby pozwalają lepiej wykorzystać przestrzeń. Wygospodarowane w ten sposób miejsce bardzo nam się przyda, bo wiosna to nie tylko pranie dywanów czy mycie okien, ale także czas nadążania za aktualnymi trendami w modzie, a to oznacza intensywne zakupy.

Wiosenne porządki - zdjęcie 3

Zarówno ubrania letnie, jak też zimowe, należy uprać lub odświeżyć nim zajmą właściwe miejsce w szafie. Pralki Bosch, dzięki technologii VarioSoft, gwarantują doskonałe efekty prania wszystkich rodzajów tkanin, w tym także delikatnych. W przypadku ubrań wymagających jednie odświeżenia, których nie można prać w tradycyjny sposób, sprawdzi się technologia ActiveOxygen, w którą wyposażone są pralki marki Bosch Serie | 6 i Serie | 8. Aktywny tlen, uwalniany w postaci zimnej mgiełki, skutecznie dezynfekuje pranie już w temperaturze 20°C. Efektem jest zniwelowanie przykrych zapachów i pozbycie się niemal 100% bakterii.

Przy praniu dużej ilości ubrań niezastąpionym sprzętem jest suszarka marki Bosch – jedno z najwydajniejszych tego typu urządzeń na świecie. Suszarki Bosch HomeProfessional wyposażone są w pompę ciepła, która umożliwia wydajne suszenie już w temperaturze 55°C. Efektem jest znacząca oszczędność energii elektrycznej i podwyższona ochrona delikatnych tkanin. Urządzenia marki Bosch suszą bez ryzyka uszkodzenia delikatne rzeczy jak wełniane swetry czy pikowane kurtki.

Składanie zimowych, pachnących świeżością ubrań, będzie przyjemnym finałem generalnych porządków.

Wiosna w ogrodzie – sprzątanie koło domu

Gdy porządki w domu są zakończone, powinniśmy zająć się jego otoczeniem. Każdy ogród koło domu, nawet najmniejszy, wymaga przygotowania do sezonu. Należy usunąć martwe rośliny i zgniłe liście, skopać grządki czy naprawić ewentualne uszkodzenia w płotkach ograniczających rabaty. Drugi etap to planowanie siewów i nasadzeń oraz nawożenie. Wiosna w ogrodzie może być piękna, pod warunkiem, że się o to postaramy.

Wiosenne porządki - zdjęcie 4

Już dziś zaplanuj sprzątanie domu. Zobaczysz, że nie jest ono trudne, a efekt końcowy na pewno sprawi Ci wiele radości.