Jak utrzymać porządek w domu?

Jak utrzymać porządek w domu?

  1. Wszystko ma swoje miejsce
  2. Mniej na wierzchu
  3. Organizacja szaf i szuflad
  4. Łatwe w czyszczeniu materiały
  5. Harmonogram sprzątania

Jeśli sprzątanie jest dla Ciebie uciążliwym obowiązkiem, męczy i zabiera zbyt dużo czasu, pora wprowadzić zmiany. Mamy dla Ciebie kilka prostych rad, dzięki którym porządki nie będą tak często pojawiały się na liście zadań do wykonania. Wystarczy dobra organizacja przestrzeni, zachowanie umiaru i wdrożenie prostego planu. Zatem, do dzieła!

Wszystko ma swoje miejsce

Na początek musisz poznać podstawową zasadę, dzięki której opanujesz sztukę sprzątania – klucz do utrzymania porządku w domu to dobrze zorganizowana przestrzeń. Zacznij, więc od pogrupowania przedmiotów i sprzętów. Taki zabieg wprowadzi ład, a jednocześnie sprawi, że wszystko będziesz mieć pod ręką. Dobrym przykładem jest tutaj kuchnia. Sprzęty typu blendery, miksery i roboty możesz umieścić w dużej, głębokiej szufladzie w szafce. Z kolei, naczynia i formy do zapiekania umieść w pobliżu piekarnika np. w szufladzie pod nim. Dzięki temu, że urządzenia i naczynia o podobnym przeznaczeniu przechowujesz w ustalonym miejscu, łatwiej je odnaleźć, a także po użyciu, odłożyć na miejsce.

Pamiętaj także, że rzeczy potrzebne na co dzień, powinny być łatwo dostępne. Nie przechowuj ich np. w najwyższych szafkach czy schowkach, do których rzadko zaglądasz – takie miejsca są zarezerwowane np. dla okazjonalnie wykorzystywanej zastawy.

Przy organizowaniu przestrzeni, zwracaj także uwagę, by przedmioty o podobnych funkcjach znajdowały się blisko siebie np. kubki ustaw w szafce obok czajnika. To nie tylko ułatwi Ci szybkie sprzątanie, ale też poprawi wygodę podczas codziennych czynności. Zwróć także uwagę na mądre wykorzystanie dostępnej przestrzeni, tak by jej nie przytłoczyć, a także na minimalizm w aranżacji.

Mniej na wierzchu

Utrzymanie porządku jest znacznie łatwiejsze we wnętrzu, w którym panuje nowoczesny wystrój. Dawniej modne kredensy z witrynkami, przezroczyste fronty i przeszklone szafki z pewnością nie sprzyjały szybkiemu sprzątaniu. Dziś nie musimy narzucać sobie reżimu idealnej czystości, bo rzeczy sprawnie możemy schować w wygodnych pojemnikach, koszach czy zabudowanych szafach. Lepiej także pozbyć się nadmiaru pamiątek czy bibelotów, które zbierają kurz i utrudniają zachowanie czystości. Zamiast nich lepiej ustawić na komodach i półkach ramki ze zdjęciami, grafiki czy wazon z kwiatami. Pamiętaj, że im mniej drobnych przedmiotów, tym mniej sprzątania. Jeśli bardzo lubisz pamiątki i masz do nich sentyment, stwórz ciekawy kolaż np. ze zdjęć i ozdobnych drobiazgów, a następnie umieść go w ramce, którą powiesisz na ścianie. To ułatwi utrzymanie porządku w pokoju. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy, jakie ograniczają przestrzeń i sprawiają wrażenie bałaganu. Jeśli nadal ich potrzebujesz, umieść je w zakrytym pojemniku i przechowuj np. w garderobie.

Nowoczesny salon? Sprawdź, jak go urządzić i pomalować!

Organizacja szaf i szuflad

Możesz też w łatwy sposób zachować porządek w szafie i jednocześnie maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Wykorzystaj wygodne organizery do szuflad, dzięki którym nie tylko uporządkujesz i pogrupujesz swoje rzeczy, ale też będziesz częściej po nie sięgać. Przegródki sprawdzą się np. w szufladach z bielizną czy akcesoriami, takimi jak krawaty, paski i apaszki. Sięgnij też po kosze i pudełka. W przezroczystych pojemnikach umieść buty, co znacznie ułatwi Ci ich odnalezienie. Szczególnie gdy masz ich dużą kolekcję.

Choć w szafie powinny znaleźć się półki, często lepiej postawić na drążki, na których łatwiej przechowywać ubrania. Zrób też porządek z wieszakami – jeśli masz ich dużo, ale wszystkie są w różnych rozmiarach, kup paczkę takich samych, poręcznych i płaskich wieszaków w „sieciówce”, a następnie pogrupuj rzeczy np. według pór roku. Na wieszakach ubrania są lepiej wyeksponowane i od razu gotowe do założenia. Miej także pod ręką te rzeczy, które nosisz najczęściej. Garderobę wykorzystywaną tylko sezonowo przechowuj np. w pudłach na półkach i wyjmuj wtedy, gdy jest potrzebna. Z kolei, na drążkach możesz umieścić spodnie, spódnice lub np. szaliki. Takie rozwiązanie skróci czas przygotowywania się do pracy, który będziesz mógł wykorzystać w inny sposób – wypić poranną kawę, zjeść śniadanie lub… pospać odrobinę dłużej!

szafy z pudełkami i ubraniami w środku

Łatwe w czyszczeniu materiały

Sprzątanie domu usprawni także właściwy dobór mebli i materiałów wykończeniowych. Gładkie powierzchnie są zdecydowanie łatwiejsze w codziennym czyszczeniu. Przykładowo szybciej odkurzysz podłogę drewnianą lub wyłożoną płytkami niż wykładzinę lub puchaty dywan (sprawdź ofertę odkurzaczy marki Bosch). Jeśli masz dzieci, zwracaj także uwagę na pokrycie ścian. Odporne na plamy i zmywalne farby mogą być wybawieniem, wystarczy, że użyjesz mokrej gąbki, a szybko usuniesz zabrudzenia np. po rozlanym napoju czy odciskach dłoni. Zaopatrz się również w wielorazowe ścierki, którymi szybko usuniesz kurz ze szklanych powierzchni, i elementów z tworzyw sztucznych i aluminium. Praktycznym rozwiązaniem są także pokrowce na meble i obicia, które można łatwo ściągnąć i wyprać.

Harmonogram sprzątania

Na koniec, pamiętaj, że sprzątanie wymaga organizacji i regularności. Każdy z domowników powinien mieć obowiązki, które pomagają w utrzymaniu porządku w domu. Dziecko może samodzielnie chować zabawki do koszyków i wykonywać proste czynności np. ścieranie kurzy. Dorośli powinni codziennie dbać o utrzymanie czystości – począwszy od odkładania rzeczy na miejsce, po zaplanowane odkurzanie, pranie czy mycie podłóg i okien.

Nie odkładaj sprzątania „na jutro”, ale podziel obowiązki według częstotliwości ich wykonywania i przydziel do poszczególnych dni tygodnia lub miesiąca. Pamiętaj, by harmonogram sprzątania był realny do wykonania i maksymalnie oszczędzał czas. Zadbaj o właściwą kolejność prac, np. najpierw ścieranie kurzy, później odkurzanie i mycie podłóg. Gruntowne porządki planuj z wyprzedzeniem i rozkładaj je na mniejsze etapy, podzielone między domowników.

odkurzacz stojący w salonie z kanapą i półkami ściennymi

Wszystkie te sposoby, powinny sprawić, że będziesz sprzątać szybciej i sprawniej, a pewne czynności wejdą w nawyk wszystkim domownikom, co znacznie poprawi codzienny komfort.

Data publikacji: 2019-01-22