Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Łazienka z prysznicem

Łazienka z prysznicem
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Podobno najlepsze pomysły przychodzą do głowy pod prysznicem. Ten element wyposażenia łazienki może nie tylko pobudzić kreatywność, ale jest też idealnym rozwiązaniem dla niewielkiego wnętrza. Prysznic zajmuje mniej miejsca niż wanna, a przeszklona kabina sprawia, że łazienka wydaje się przestronniejsza. Jednym słowem, dzięki prysznicowi mała łazienka zyskuje wielkie możliwości. Poczytaj o sprawdzonych pomysłach na łazienkę z prysznicem.

Mała łazienka z prysznicem

Jak zaaranżować małą łazienkę w bloku, by wydawała się większa? Optyczne powiększenie zagwarantują jasne kolory, z klasyczną bielą na czele. Pamiętajmy, że to właśnie takie barwy odbijają światło – warto znać te patenty, by wiedzieć, jak urządzić małą łazienkę.

Rozbielone kolory doskonale współgrają z drewnianym wykończeniem. Wybierz gatunek drewna, który dobrze odnajdzie się w warunkach podwyższonej temperatury i wilgotności, np. modrzew, dąb, tek czy merbau. Drewnem z powodzeniem wykończysz płaszczyzny, czyli podłogę i ściany. Aranżacja małej łazienki może zostać wzbogacona o drewniane dodatki, takie jak pojemnik na szczoteczki do zębów, mydelniczkę itp.

Przeczytaj także: Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Mówi się, że małe rzeczy mają duże znaczenie. Jednym z trików na wizualne powiększenie metrażu pomieszczenia jest zawieszenie w nim dużego lustra, które będzie odbijać fragment łazienki. Koniecznie postaw na takie bez ram."]

Szklana tafla po kąpieli jest zaparowana? Przetrzyj ją wcześniej mieszanką soku z cytryny z wodą, a kiedy para już się pojawi, pozbądź się jej za pomocą suszarki do włosów.

Żadna łazienka nie obędzie się bez odpowiedniej organizacji sprzętu AGD, czyli pralki i suszarki. Dobór odpowiedniego rodzaju prysznica jest równie istotny. Zwróć uwagę na to, który model najlepiej wpasuje się w przestrzeń niewielkiej łazienki.

Łazienka z prysznicem - zdjęcie 1

Rodzaje pryszniców

Tradycyjna kabina, prysznic bez brodzika, a może tzw. walk-in lub prysznic bez kabiny? Jeżeli chodzi o dostępne na rynku modele pryszniców, istnieje bardzo duże pole do popisu. Narożna kabina pomoże wypełnić mało ustawny kąt. Z kolei łazienka z prysznicem bez brodzika będzie odpowiednia dla osób starszych lub mających kłopoty z poruszaniem się. W tym przypadku warto pamiętać, że jeśli nie ma wyraźnej granicy prysznica, przy planowaniu odpływu należy zachować odpowiedni spadek (2%) w stosunku do pionu kanalizacyjnego.

Marzy Ci się łazienka w stylu SPA? Prysznic otwarty na łazienkę, typu walk-in, jest niezwykle efektowny – dzięki obecności szklanych przezroczystych tafli zamiast drzwi tworzy wrażenie przestronności. Taki rodzaj prysznica posiada jedną zasadniczą wadę – podczas jego użytkowania trzeba uważać na niekontrolowane rozpryski wody. Warto wybrać taki model prysznica, którego dysze kierują wodę tylko w dół zamiast na boki. Wykończenie podłogi również jest istotne – użyty materiał nie może być zbyt śliski. Nie wszystkim spodoba się również konieczność zachowania szkła w czystości, gdyż wszelkie zabrudzenia i zacieki rzucają się w oczy. Z punktu widzenia właściciela małej łazienki kabina walk-in jest jednak bardzo korzystnym rodzajem prysznica.

Łazienka z prysznicem - zdjęcie 2

W małej łazience zadbaj o zróżnicowanie źródeł światła – jedna lampa sufitowa (wisząca lub plafon) może nie wystarczyć, choć oświetlenie płynące z góry także się przydaje, np. podczas sprzątania pomieszczenia. Po obu stronach lustra umieść symetrycznie kinkiety. Innym źródłem światła są taśmy LED, które stwarzają duże możliwości aranżacyjne: poprowadzisz je w dowolny sposób, by podkreślić wybrany fragment łazienki. Możesz zamontować je wokół szafki z przyborami, we wnęce lub pod prysznicem – kolorowa listwa LED z diodami RGB wprowadzi do łazienki atmosferę relaksu.

Nie rezygnuj z oświetlenia prysznica – w kabinie mogą znaleźć się szczelne oprawy typu oczko. Ich zaletą jest to, że są niemal niezauważalne. Dodatkowo grupa małych świecących punktów zwiększy wizualnie objętość łazienki. Nie ograniczaj jednak świetlnych efektów do sufitu czy ścian. Oprawy halogenowe wpuszczone w podłogę będą mieć stały kontakt z wodą, upewnij się zatem, że mają co najmniej IP 66 (to oznaczenie wskazuje na poziom wodoszczelności).

Wskazówka: zdecyduj się na ciepłą barwę światła, która będzie imitowała światło dziennie. Taki zabieg można zastosować w bardzo małej łazience z prysznicem, za to pozbawionej okna. Zapomnij o ostrym świetle, rozproszone będzie dużo przyjemniejsze podczas wykonywania obowiązków domowych i dbania o urodę. Stworzenie intymnego oraz kojącego klimatu to klucz do udanej aranżacji łazienki.

Łazienka z prysznicem - zdjęcie 3

Nawet podczas urządzania małej i wąskiej łazienki z prysznicem istotne jest zachowanie odpowiednich odległości między sanitariatami. Umywalkę od WC oraz kabiny powinno dzielić minimum 30 cm. Tak zaprojektowane pomieszczenie będzie bezpieczne w użytkowaniu i pozwoli na pełną swobodę ruchów, pomimo niewielkiej przestrzeni.

W małych łazienkach (do 5,5 m2) usuwanie zużytego powietrza i napływ świeżego może odbywać się tylko dzięki kratkom wentylacyjnym. Funkcję pomocniczą w takim przypadku pełnią nawiewniki i podcięcia lub otwory w drzwiach. Swobodnie krążące powietrze zapobiega gromadzeniu się drobnoustrojów w mokrych ręcznikach czy pojawieniu się chorobotwórczej pleśni na ścianach. Może też uchronić właścicieli mieszkania przed zatruciem tlenkiem węgla.

Mała łazienka z pralką i suszarką

Podczas aranżacji niewielkiej łazienki należy kierować się jedną zasadą: schowaj wszystko, co tylko możesz. Kosmetyki do kąpieli i detergenty włóż pod umywalkę, produkty do makijażu pomieści wisząca szafka z lustrem, a na proszek do prania na pewno uda Ci się znaleźć estetyczny, pasujący do stylu łazienki pojemnik.

Ciekawym patentem jest zamknięcie urządzeń AGD i kosza na pranie w szafce – w ten sposób nie będą niepotrzebnie przyciągały wzroku. Zamiast poczucia bałaganu, zyskasz miejsce na wyeksponowanie koszyczków z drobiazgami lub kolorowych ręczników.

W większości domów pranie oraz suszenie ma miejsce właśnie w łazience. Jeżeli chcesz usprawnić te procesy i w krótkim czasie cieszyć się świeżymi i suchymi ubraniami, zainwestuj w pralkę i suszarkę z łącznikiem. To element, który pozwala umieścić sprzęty jeden nad drugim. Schowaj pralkę i suszarkę w specjalnie zaprojektowanej do tego celu szafce lub we wnęce zamykanej harmonijkowymi drzwiami. Oszczędzenie połowy miejsca to tylko jedna zalet posiadania pralki z suszarką. Dowiedz się więcej o pozostałych korzyściach i przeczytaj: Pralka z suszarką w jednym słupku.

Zobacz jak z tym tematem poradziła sobie Dorota Szelągowska: Pralka i suszarka w domu – jak nie oszpecić naszego mieszkania.

W łazience brakuje Ci miejsca na wymarzoną pralkę, która „udźwignie” codzienne pranie, często bardzo zabrudzonej odzieży? Kto powiedział, że pralka musi koniecznie znajdować się w tej części mieszkania? Równie dobrze możesz zamontować ją w… szafie w korytarzu. Poznaj zalety takiego umiejscowienia pralki.

Kompaktowa pralka Slim Line (ładowana od frontu) będzie Ci służyć, nawet jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią.

Łazienka w stylu spa - zdjęcie 4

Prysznic w komfortowych warunkach, z odpowiednim oświetleniem, w uporządkowanym wnętrzu, ze świadomością, że na półce czeka pachnące pranie… brzmi przyjemnie, prawda? Jak widać, małe jest nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Łazienka z prysznicem może spełniać oba te kryteria.