Brukiew
Brukiew to zapomniana dziś roślina z rodziny kapustowatych, wyglądem przypominająca skrzyżowanie kapusty i rzepy. W Polsce jadana od XVII wieku, z czasem wyparta przez ziemniaki. Niegdyś uważana za jedzenie...
Czytaj więcej
Brukiew to zapomniana dziś roślina z rodziny kapustowatych, wyglądem przypominająca skrzyżowanie kapusty i rzepy. W Polsce jadana od XVII wieku, z czasem wyparta przez ziemniaki. Niegdyś uważana za jedzenie biedoty, była istotnym elementem kuchni podczas wojny –wykorzystywano to warzywo do przyrządzania zupy. Ze względu na swoje właściwości, brukiew cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza, że jest sycąca i niskokaloryczna.
Do czego wykorzystać brukiew?
Kremowa zupa z brukwi z dodatkiem ziemniaków i marchewki serwowana z chipsami z jarmużu to nowoczesna wersja na znanej w Wielkopolsce jaroszki, czyli zupy z brukwi, buraków i lebiody. Przepisy na brukiew to najczęściej forma dodatku do mięs, kiedyś w postaci pieczonej, dziś częściej jako gotowana brukiew. Co to takiego brukiew wiedzą także zagranicą, ponieważ warzywo to jest niezwykle popularne we Francji, Rosji czy Finlandii.
Brukiew – właściwości
Nowoczesne przepisy na brukiew w kuchni wykorzystują jej prozdrowotne właściwości, m.in. bogactwo witamin z grupy B. Aby zachować witaminy, brukiew podawana jest kiszeniu. Doskonale smakuje także jako składnik zupy-krem czy surówek. Warto wypróbować nowe przepisy na starą brukiew także dlatego, że jako przedstawicielka warzyw krzyżowych posiada właściwości antynowotworowe.