Carpaccio
Carpaccio, czyli cieniutko pokrojone plastry mięsa wołowego skropione oliwą, sokiem z cytryny, przyprawione szalotką i kaparami to tradycyjne danie kuchni włoskiej. Danie podawane jest jako przystawka. Dziś zamiast mięsa...
Czytaj więcej
Carpaccio, czyli cieniutko pokrojone plastry mięsa wołowego skropione oliwą, sokiem z cytryny, przyprawione szalotką i kaparami to tradycyjne danie kuchni włoskiej. Danie podawane jest jako przystawka. Dziś zamiast mięsa wołowego serwujemy także capraccio z łososiem, tuńczykiem lub burakami.
Po raz pierwszy carpaccio przygotował Giuseppe Cipriani w 1950 roku w Wenecji w restauracji Harry`s Bar. Swoją nazwę carpaccio zyskało przez kolorystyczne podobieństwo do obrazów weneckiego malarz renesansowego Vittore Carpaccio.
Carpaccio – przepisy
Tradycyjnie carpaccio przygotowuje się z bardzo cienkich plastrów mięsa wołowego Carne Salada – surowe, nacierane solą morską, pieprzem i przyprawami marynowane przez 30 dni mięso z najszlachetniejszych partii udźca wołowego. Plastry mięsa do carpaccio układa się w charakterystyczny sposób wokół talerza, by wypełniły całe naczynie zachodząc na siebie lekko. Mięso skropione jest sokiem z cytryny i oliwą z oliwek, doprawione solą morską i czarnym pieprzem. Na środku talerza połóż opcjonalnie kapary, płaty parmezanu, rukolę.
Carpaccio wołowe to najpopularniejsza wersja przystawki, ale mięso wołowe zastępuje się cielęciną oraz surowymi rybami: łososiem lub tuńczykiem.
Carpaccio z buraków
Popularne danie serwowane jest także w wersji wegetariańskiej. Mięso zastępują tu ugotowane lub upieczone buraki – pieczone są smaczniejsze i zachowują więcej witamin i mikroelementów. Cieniutko pokrojone plastry buraka doprawione solą, pieprzem, sokiem z cytryny i oliwą z oliwek, dopełnia parmezan lub inny ser (pleśniowy, ricotta), orzechy i rukola.