Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Chaczapuri

Chaczapuri

Gruzińskie chaczapuri to przysmak, który na dobre zagościł już w Polsce. Co to jest chaczapuri? Placek z ciasta drożdżowego, takiego jak na pizzę, z zapiekanym serem. Chaczapuri występuje w...

Czytaj więcej
Chaczapuri
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół
alert ikona
Brak przepisów spełniających kryteria

 

Gruzińskie chaczapuri to przysmak, który na dobre zagościł już w Polsce. Co to jest chaczapuri? Placek z ciasta drożdżowego, takiego jak na pizzę, z zapiekanym serem. Chaczapuri występuje w kilku wersjach: chaczapuri adżarskie z serem i jajkiem, chaczapuri imeretyńskie, w formie okrągłego placka z zapieczonym w cieście nadzieniem serowym, biani z fasolą, chaczapuri guruli w kształcie półksiężyca i chaczapuri megrelskie z dodatkiem sera na wierzchu. Placek z serem to wprawdzie niezbyt wykwintna kuchnia, ale smaczna i łatwa w przygotowaniu potrawa pobiła serca nie tylko Polaków.

Chaczapuri – przepis

Jak zrobić chaczapuri? Nie jest to trudne, zwłaszcza, że tradycyjne danie gruzińskie zostało nieco zmienione w wersji „miejskiej” – zamiast ciasta drożdżowego stosuje się sodę, znacznie skracająca czas powstawania gruzińskiej pizzy. Składniki na ten przysmak są zawsze pod ręką, więc można łatwo i szybko przygotować chaczapuri, gdy tylko przyjdzie ochota na placki z serem w wersji wytrawnej.

Ciasto, takie jak na pizzę albo z dodatkiem sody, należy połączyć z serem tak, by ser stał się częścią ciasta. Wyrobione i rozwałkowane na grubość ok 1-2 cm ciasto z serem, uformowane w kształt placka pieczemy ok. 15 minut w nagrzanym do 220 st. C piekarniku.

Do tradycyjnego chaczapuri używa się słonego sera imeretyńskiego. Można go zastąpić fetą, bryndzą lub innym niezbyt tłustym serem.

Chaczapuri można przygotować także na cieście francuskim – to idealna przekąska, gdy pojawią się niespodziewani goście.