Pierogi leniwe
Kuchnia polska pierogami stoi, jednak to popularne danie najczęściej kojarzy nam się z kuchnią babci, bo pierogi uchodzą za danie czasochłonne. Wśród tych lepionych misternie półksiężyców znajduje się także...
Czytaj więcej
Kuchnia polska pierogami stoi, jednak to popularne danie najczęściej kojarzy nam się z kuchnią babci, bo pierogi uchodzą za danie czasochłonne. Wśród tych lepionych misternie półksiężyców znajduje się także wersja dla osób mniej utalentowanych w sztuce kulinarnej oraz tych, które preferują „szybką kuchnię” – pierogi leniwe. Nie wymagają specjalnych umiejętności ani składników, a samo przygotowanie zajmuje ok. 30 minut. Zagniecione z połączonych składników ciasto, zrolowane w ok. 2-3 cm wałeczki pokrój w ukośne kawałki. Kluski wrzuć na gotująca wodę i 2-3 minuty po wypłynięciu wyjmij łyżką cedzakową.
Mąkę pszenną można zastąpić ryżową.
Pierogi leniwe – przepis
Pierogi leniwe nazywane bywają także kluskami leniwymi, ponieważ kształtem bardziej przypominają ziemniaczane kluski w rodzaju kopytek czy włoskich gnocchi. Kluski leniwe przygotujesz z twarogu, mąki i jajek. Mięciutkie i lekkie pierogi podawane z zrumienioną bułką posmakują szczególnie najmłodszym. Mogą być dodatkiem do innych dań lub serwowane jako samodzielne danie na kolację czy podwieczorek.
Pierogi leniwe na słodko
jednak puszyste pierogi leniwe najlepiej smakują na słodko. Do ciasta na pierogi można wówczas opcjonalnie dodać odrobinę cukru. Podawane z kwaśną śmietaną wymieszaną z cukrem waniliowym, sezonowymi owocami: truskawkami lub jagodami czy ciepłym musem z utartych z cukrem malin i kleksem śmietanki będą prawdziwą letnią ucztą.