Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Tempura

Tempura

Tempura, czyli chrupiąca złocista panierka wykorzystywana kuchni japońskiej. Składniki potrawy w tempurze zanurza się w cieście i smaży na głębokim tłuszczu. Odpowiednio przygotowana tempura zapobiega nadmiernemu nasiąkaniu tłuszczem, przez...

Czytaj więcej
Tempura
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół
alert ikona
Brak przepisów spełniających kryteria

 

Tempura, czyli chrupiąca złocista panierka wykorzystywana kuchni japońskiej. Składniki potrawy w tempurze zanurza się w cieście i smaży na głębokim tłuszczu. Odpowiednio przygotowana tempura zapobiega nadmiernemu nasiąkaniu tłuszczem, przez co danie nie jest niezdrowe. Smażenie w wysokiej temperaturze sprawia, że ciasto tworzy skorupkę na składniku. Smażenie w tempurze tylko z pozoru jest więc niezdrowym sposobem przygotowywania dań. Tempurą można otoczyć ryby, owoce morza, warzywa, mięso lub sushi.

Jak zrobić tempurę?

Gotową mieszankę tempury można kupić w sklepach oferujących produkty kuchni świata, ale w prosty sposób można przygotować także domową tempurę. Tempurę robi się w dwóch wersjach, w zależności od produktów, które będą obtaczane. Gęste ciasto przeznaczone jest do smażenia tłustych ryb czy świeżych kalmarów, rzadkie do warzyw, chudej ryby, mięczaków.

Oto prosty domowy sposób, jak zrobić tempurę: mąkę połącz z jajkiem i lodowatą wodą, ciasta nie trzeba dokładnie mieszać, mogą w nim pozostać grudki, ale tuż po przygotowaniu należy obtoczyć w nim składniki dania. Proporcje mąki i wody wynoszą 1:1. Wcześniej należy ją schłodzić – panierka przed smażeniem powinna być zimna.

Jak smażyć w tempurze, by danie było chrupiące i nienasączone tłuszczem? W woku lub dużym aluminiowym rondlu podgrzej olej roślinny do wysokiej temperatury – optymalna temperatura to 170-180 st. C, należy podczas smażenie utrzymać stałą temperaturę. Aby potrawa była równomiernie usmażona i zrumieniona, najlepiej jednocześnie smażyć 2-3 kawałki.

Krewetki w tempurze

Doskonałą przekąskę przygotujesz obtaczając w tempurze krewetki. Oczyszczone i nacięte w poprzek owoce morza, zanurzone w tempurze, smaż 2-3 minuty, a nadmiar tłuszczu odsącz ręcznikiem papierowym. Podawaj jako samodzielną przekąskę lub jako dodatek np. do bułeczek bao.

Warzywa w tempurze

Smażenie w tempurze nada warzywom chrupkości, panierowany kalafior, plastry buraka, cukinii, bakłażana, kapusty pak choi czy cebulki obtoczone w rzadkiej tempurze doskonale sprawdzą się jako przekąska.