Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak przygotować owoce morza?

Jak przygotować owoce morza?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Owoce morza mają mnóstwo wielbicieli. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmieny pod uwagę ich oryginalny, nieporównywalny smak. Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za ich ogromną popularnością są walory zdrowotne. Podobnie jak ryby, są one bardzo bogate w niezwykle korzystne dla naszego organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe.

Owoce morza można podzielić na trzy główne grupy:

  • małże, których ciało jest schowane w muszli (np. ostrygi, mule, muszle św. Jakuba i duża grupa małży występujących pod nazwą "małże jadalne")
  • skorupiaki, które wzięły swą nazwę od skorupy pokrywającej ciało (np. homary, kraby, krewetki);
  • głowonogi, które nie mają pancerza (np. kalmary, ośmiornice)

Owoce morza dają ogromne możliwości kulinarne. Z krewetek, kalmarów czy małży przygotujesz wiele potraw, od przystawek, dań obiadowych, po kolacje. Oto kilka propozycji:

Krewetki – małe, czyli koktajlowe lub duże, zwane tygrysimi. Dostępne w formie świeżej i mrożonej. Krewetki są najsmaczniejsze w najprostszej formie - podsmażone na patelni z dodatkiem czosnku, natki pietruszki i białego wina. Doskonale komponują się także z ryżem i makaronami. Z krewetek przyrządza się przede wszystkim doskonałe przystawki – zarówno zimne, jak i ciepłe.

Kalmary - grillowane, smażone, panierowane - w każdej formie smakują wyśmienicie. Często podawane w postaci smażonych krążków po wcześniejszym obtoczeniu ich w mące i przyprawach. Sprawdzą się doskonale jako dodatek do sałatek, a podane z ryżem będą smacznym daniem obiadowym.

Mule - w tym przypadku także sprawdza się stwierdzenie, że siła tkwi w prostocie. Takim produktom jak mule niewiele trzeba, aby stworzyć wykwintne danie. Najbardziej popularne są mule po marynarsku, czyli duszone w białym winie z dodatkiem masła i pietruszki. Innym ciekawym połączeniem są mule w pomidorach lub paella z dodatkiem muli.