Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak udekorować stół na Wigilię?

Jak udekorować stół na Wigilię?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Światło świec
  2. Poinsecja na stół
  3. Świąteczna zastawa
  4. Postaw na kolor
  5. Złoto czy srebro?
  6. Mniej znaczy więcej

Aby dodatkowo podkreślić atmosferę ważny jest również wygląd stołu, przy którym zasiądzie cała familia. Odpowiednie dodatki podkreślą podniosły charakter wieczoru i zachwycą domowników, ale równocześnie pozwolą im czuć się swobodnie, bez przesadnej sztywności.

Światło świec

Łagodne światło świec wypełniające pokój jest niezwykle nastrojowe. Łącząc świeczniki na podgrzewacze oraz na stojące świeczki, sprawisz, że światło będzie padało na stół i ściany pod różnym kątem. Zapewni to dobre oświetlenie umożliwiające bezproblemowe spożywanie potraw, a równocześnie w pokoju rozegra się urokliwa gra świateł i cieni. Dodatkowo zdobione brokatem dodatki na stołach i bombki na choince spotęgują ten efekt. Nastrojowe światło świec działa łagodząco na nerwy i wprowadzi całą rodzinę w świąteczną atmosferę.

Poinsecja na stół

Doskonałym sposobem na dekorację stołu jest Gwiazda Betlejemska. Najpopularniejsza jest ta czerwona, ale występuje również i innych kolorach jak np. biały czy różowy. Rozłożyste liście znakomicie prezentują się w blasku świec. Jedna duża Poinsecja lub trzy małe pięknie ozdobią stół. Jeśli włożysz je do ozdobnych doniczek, inne dekoracje nie będą potrzebne.

Świąteczna zastawa

W każdym domu znajduje się zastawa na specjalne okazje, takie jak Święta Bożego Narodzenia. Również i ona jest elementem dekoracyjnym, który łączy wszystko w jedną całość. Obecnie popularne jest mieszanie dwóch kompletów, często kontrastujących ze sobą zarówno pod względem materiałów, jak i kolorów. Interesująco wygląda porcelana połączona ze szklanymi talerzami. Ciekawym pomysłem jest łączenie białej zastawy ze złotą lub srebrną, a także gładkiej z taką we wzorki.

Postaw na kolor

Czerwień, zieleń i granat to kolory, które kojarzą się z Bożym Narodzeniem. Żywe odcienie świetnie wyeksponują potrawy wigilijne i pozytywnie wpłyną na ogólne samopoczucie. Wybór koloru warto dopasować również do wystroju całego pomieszczenia. Mieszanka różnych stylów i ozdób może rozpraszać gości. Wystarczą nawet niewielkie akcenty w postaci bieżnika lub podstawek na kieliszki i talerze. Innym sposobem na wprowadzenie akcentów kolorystycznych bez nadmiaru elementów ułożonych na stole jest zakup kolorowych świec.

Złoto czy srebro?

Nawet niewielki akcent metaliczny lub błyszczący potrafi rozświetlić całą dekorację i nadać jej wyrazu. Może to być świecznik, ozdobne gałązki i bombki, figurka aniołka, brokatowa taśma doszyta do bieżnika lub podkładki pod zastawę. Aby nie przesadzić warto zdecydować się na jeden taki element. Inaczej stół może wyglądać infantylnie i mało elegancko. Czerwień korzystniej wygląda przy złocie, granat przy srebrze, a zieleń i biel pasuje zarówno do złota jak i srebra.

Mniej znaczy więcej

Ogrom pięknych dekoracji może być przytłaczający szczególnie na stole, gdzie powinny zmieścić się wszystkie potrawy oraz zastawa. Niektóre z ozdób mogą zasłaniać członków rodziny lub utrudniać nakładanie i spożywanie potraw wigilijnych. Warto zachować umiar, często najlepiej sprawdza się minimalizm, który nie odciąga uwagi, nie rozprasza i pozwala cieszyć się bliskością rodziny.