Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Cosmopolitan

Cosmopolitan

Koktajl z wódki o potrójnym składzie, to popularny drink, często wykorzystywany w technikach barmańskich. Składa się z wódki naturalnej lub cytrynowej, soku żurawinowego, świeżego soku z limonki lub cytryny...

Czytaj więcej
Cosmopolitan
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół
alert ikona
Brak przepisów spełniających kryteria

 

Koktajl z wódki o potrójnym składzie, to popularny drink, często wykorzystywany w technikach barmańskich. Składa się z wódki naturalnej lub cytrynowej, soku żurawinowego, świeżego soku z limonki lub cytryny oraz tzw. Triple Sec – potrójnego s, czyli mocnego, słodkiego pomarańczowego likieru, z różnych odmian pomarańczy, zawierającego 40% alkoholu. Miejsce pochodzenia jest kwestionowane, ale jest chętnie przyrządzany w Stanach Zjednoczonych.

Cosmopolitan – przepis

Popularność drinka jest na tyle duża, że wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zrobić cosmopolitan w domu. W związku z tym, że do przygotowania drinka nie potrzeba zbyt wiele składników, każdy może wykonać alkoholowy koktajl samodzielnie.

Do shakera wrzuca się kostki lodu, wlewa 40 ml wódki i 20 ml Triple Sec, sok z żurawiny i sok z cytryny lub limonki. Wstrząsa wszystko do czasu rozpuszczenia kostek (chociaż niektórzy preferują jak kostki rozpuszczają się już w gotowym drinku), a następnie przelewa do schłodzonego kieliszka koktajlowego. Napój powinien po przelaniu mieć pienisty, jasnoróżowy kolor.

Cosmopolitan – co to za drink i jak go podawać?

Drink z zastosowaniem wódki o smaku cytrynowym to podstawa stworzenia oryginalnego przepisu na Cosmopolitan. Wódka cytrynowa może zostać zastąpiona także klasyczną wódką. Chcąc uzyskać najbardziej wyklarowany smak, warto jednak sięgnąć po odpowiednik cytrynowy.

Drink podaje się w dużym kieliszku koktajlowym, który nazywany jest również kieliszkiem martini. Jego lekko czerwony kolor nie ukazuje od razu cytrynowego smaku, więc kieliszek często przyozdobiony jest plasterkiem cytryny lub limonki, aby podkreślić jego kwaskowatą konsystencję.