Cuba Libre

Cuba Libre

 

Cuba Libre, znany również jako rum z colą, to koktajl alkoholowy powstały z połączenia rumu, coli i limonki. Jest jednym z najbardziej znanych koktajli na świecie. Rum z colą powstał na Kubie, w Hawanie, ok. 1900 roku. W czasie wojny amerykańsko-hiszpańskiej zostały połączone ze sobą symbolicznie składniki. Miało to pokazać sprzymierzone strony, a napój wypito na cześć niepodległości kraju przez Amerykanów. Napój alkoholowy uzyskał dużą popularność po powstaniu utworu „Rum and Coca-Col” przez grupę The Andrews Sisters.  Cuba Libre po hiszpańsku oznacza Wolna Kuba. Drink znajduje się także na oficjalnej liście koktajli Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów – IBA.

Jak zrobić Cuba Libre?

Drink Cuba Libre jest bardzo prosty w przygotowaniu. Podstawowe składniki to biały rum, cola i sok z limonki. Cuba Libre podawany jest w wysokiej szklance. Szklankę należy wypełnić lodem, następnie wlać do niej rum, colę i sok z limonki lub jej cząstki. Po wymieszaniu składników w szklance, napój jest gotowy do spożycia.

Cuba Libre świetnie sprawdza się w upalne dni, a podawany może być jako orzeźwiający napój podczas spotkań ze znajomymi oraz do deserów, lodów, ciast i słonych przekąsek.


Niestety nie znaleziono nic pasującego do wyszukiwania