Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Martini

Martini

To najsłynniejszy wermut, produkowany według oryginalnej receptury od 1863 roku. Wermuty są winami aromatyzowanymi dodatkami ziołowymi i korzennymi. Należą do win deserowych o słodkawej nucie, choć podzielić je można...

Czytaj więcej
Martini
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół
alert ikona
Brak przepisów spełniających kryteria

 

To najsłynniejszy wermut, produkowany według oryginalnej receptury od 1863 roku. Wermuty są winami aromatyzowanymi dodatkami ziołowymi i korzennymi. Należą do win deserowych o słodkawej nucie, choć podzielić je można na słodkie i wytrawne. Martini pić można solo lub w formie drinków.

Jak pić Martini? 

Martini vermut występuje w wersji białej – Martini Bianco, różowej – Martini Rosato oraz czerwonej – Martini Rosso. Wyróżnić możemy również jego wytrawną odsłonę – Extra Dry. Mianem Martini określa się również klasyczny koktajl z wermutu extra dry i ginu lub wódki. Zasadniczo, Martini pije się na lodzie. Klasyczne Martini jest zawsze mieszane i podaje się je w towarzystwie nieparzystej ilości oliwek. Alkohol powinien być schłodzony do 10-15 stopni.

Drink przelewa się do schłodzonego uprzednio lodem kieliszka – tzw. martinówki. Martini powinno być serwowane przed posiłkiem, ponieważ pobudza apetyt i gasi pragnienie. Należy je sączyć małymi łykami. Jedną z odmian koktajlu, której nazwa brzmi Vesper Martini, spopularyzował agent 007 (wstrząśnięte, nie mieszane). W tej wersji kieliszek ozdabia się spiralką ze skórki cytrynowej zamiast oliwek.

Martini sprawdzi się również do większości drinków na bazie wermutu. Należą do nich m.in. Manhattan ze słodkim wermutem i whisky czy Negroni z ginem i Campari. Martini dobrze komponuje się również z musującym winem typu Prosecco i odrobiną soku z limonki.