Mątwa
Mątwa to głowonóg należący do mięczaków, przypominający kalmary. Jej smak doceniali starożytni, a dziś do walorów mątwy możemy dołączyć cenne wartości odżywcze: bogactwo witamin C, A, E, D, K...
Czytaj więcej
Mątwa to głowonóg należący do mięczaków, przypominający kalmary. Jej smak doceniali starożytni, a dziś do walorów mątwy możemy dołączyć cenne wartości odżywcze: bogactwo witamin C, A, E, D, K i z grupy B, a także mikroelementy: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź, mangan i selen.
Mątwa przepisy
Smaczna mątwa nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych, dania z nią w roli głównej przygotujesz szybko, a efekt smakowy masz gwarantowany.
Jak przyrządzić mątwę?
Duszona mątwa w białym winie
To wykwintna i łatwa w przygotowaniu potrawa. Rozmrożoną, wypłukaną i osuszoną mątwę podziel na mniejsze kawałki i skrop sokiem z cytryny. Zeszklij na oliwie lub maśle pokrojoną w drobną kostkę szalotkę i przeciśnięty przez praskę czosnek, dodaj mątwę i smaż ok. 5 minut. Całość zalej białym winem, a następnie duś przez 2030 minut, aż mątwa będzie miękka. Danie dopraw solą i pieprzem, posyp obficie natką pietruszki. Podawaj z ćwiartką cytryny.
Mątwa nadaje się także do grillowania (koniecznie na tacce lub w folii, nigdy wprost na ruszcie) i faszerowania.
Mątwa faszerowana
Z rozmrożonych i oczyszczonych mątw odetnij odnóża i drobno posiekaj, będą wraz z tartą bułką, tartym parmezanem, czosnkiem, jajkiem i natką pietruszki stanowiły farsz. Podsmażone mątwy nadziej farszem, zepnij wykałaczką (mątwy skurczą się w czasie obróbki termicznej, farszu nie powinno być więc zbyt dużo, aby nie wypłynął) i podsmaż na oliwie lub maśle. Podlej białym winem i duś do miękkości, ok. 15 minut. Miękkie mątwy zalej passatą pomidorową, dopraw solą i pieprzem, duś kolejne 5–10 minut. Gotowe danie posyp natką pietruszki.