Podpłomyki
Niegdyś przygotowywane z mąki i wody, wypiekane na gorących kamieniach podpłomyki były najstarszą wersją pieczywa. Dziś wypieka się je na patelni, a podstawowe składniki na podpłomyki wzbogaca się oliwą,...
Czytaj więcej
Niegdyś przygotowywane z mąki i wody, wypiekane na gorących kamieniach podpłomyki były najstarszą wersją pieczywa. Dziś wypieka się je na patelni, a podstawowe składniki na podpłomyki wzbogaca się oliwą, mlekiem, ziarnami siemienia lnianego, sezamu, przyprawami.
Przepis na podpłomyki
Jest wciąż tak prosty, jak wówczas, gdy przygotowywali je nasi przodkowie. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, dodając płynne do suchych, a następnie zagnieść ciasto, by było elastyczne. Rozwałkowane na cienki placek, podzielić na mniejsze placuszki i piec na rozgrzanej patelni aż do zrumienienia. Upieczone podpłomyki powinny być sztywne, chrupiące, z charakterystycznymi bąblami.
Gotowe podpłomyki można przechowywać w zamkniętym szczelnie pudełku metalowym lub szklanym. Mogą służyć jako przekąska, alternatywa dla pieczywa, dodatek do dań (np. leczo, gulasze, sałatki czy zupy-krem). Chrupiące podpłomyki doskonale zastąpią klasyczne ciasto do pizzy. Upieczony podpłomyk posmarowany sosem pomidorowym z dodatkami wystarczy zapiec przez kilka minut – to szybka przekąska, gdy zjawią się niespodziani goście.