Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Pieczywo

Pieczywo

Pieczywo – czyli produkty wyrabiane na bazie mąki i wody z dodatkiem drożdży lub zakwasu – jest obecne w ludzkiej diecie od tysięcy lat. Świeże pieczywo pod postacią chlebów,...

Czytaj więcej
Pieczywo
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Pieczywo – czyli produkty wyrabiane na bazie mąki i wody z dodatkiem drożdży lub zakwasu – jest obecne w ludzkiej diecie od tysięcy lat. Świeże pieczywo pod postacią chlebów, bułek, bagietek, rogalików oraz wielu innych, przeważnie stanowi sporą część naszego codziennego menu. W zależności od rodzaju, czasem wypieka się je z takimi dodatkami jak: zioła, produkty mleczne, nasiona roślin oleistych (len, sezam, słonecznik), mak lub soja. Do łask wraca również obecnie orkisz, a wraz z falą zdrowego żywienia coraz częściej można też spotkać pieczywo z domieszką amarantusa, gryki lub owsa.

Domowe pieczywo

Warto spożywać pieczywo z zaufanych źródeł, ale wiadomo, że jeszcze lepiej przygotować je w domu! Wtedy mamy pewność, że w skład naszego pieczywa wchodzą jedynie przewidziane w jego tworzeniu elementy. Sami możemy też regulować ilość odpowiednich składników, według własnych upodobań i potrzeb. Produkcja domowych bułek lub chlebów może stać się nawet okazją do twórczego, wspólnego spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

Pieczywo zasadniczo możemy podzielić na 3 grupy: pszenne, żytnie i mieszane. To bogate źródło węglowodanów, białka, tłuszczy, błonnika, witamin (zwłaszcza z grupy B) i minerałów (żelazo, miedź, cynk, magnez, mangan). Oczywiście rozkład tych wartości uzależniony jest od rodzaju pieczywa oraz sposobu jego wypiekania i przechowywania. W kwestii tego ostatniego, nierzadko mamy dylemat co zrobić z czerstwego pieczywa. Pamiętajmy, że „chleb powszedni” jest wdzięcznym produktem, który można upiec i przyrządzić na wiele sposobów. A jeśli szukasz inspiracji – sprawdź nasze przepisy!