Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Rakija

Rakija

Rakija – co to za alkohol? Rakija to najsłynniejsza bałkańska wódka ze śliwek, winogron, moreli a nawet płatków róży. Nazywana bywa owocową brandy lub bałkańską śliwowicą. Skąd właściwie pochodzi...

Czytaj więcej
Rakija
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół
alert ikona
Brak przepisów spełniających kryteria

 

Rakija – co to za alkohol?

Rakija to najsłynniejsza bałkańska wódka ze śliwek, winogron, moreli a nawet płatków róży. Nazywana bywa owocową brandy lub bałkańską śliwowicą. Skąd właściwie pochodzi rakija? Historia tego trunku sięga prawdopodobnie XIV w. – już wtedy mieszkańcy krajów południowosłowiańskich destylowali alkohol z przefermentowanych owoców. Pierwszym narodem, który podjął się tego zadania byli Bułgarzy. Obecnie to narodowy alkohol również Chorwatów, Bośniaków, Macedończyków czy Turków.

Jak smakuje rakija?

Rakija ma bardzo intensywny smak z wyczuwalną, owocową nutą. Wszystko zależy od rodzaju owoców wykorzystanych do jej przyrządzenia. Najczęściej są to śliwki i winogrona, rzadziej morele, brzoskwinie czy wiśnie. Rakija jest trunkiem o mocy min. 40%, jednak te przyrządzane w domach mogą mieć nawet do 80% zawartości alkoholu. Jak pić rakiję? Wprost ze szklanki! Jednak należy sączyć ją małymi łykami i delektować się jej wyjątkowym smakiem. Co ciekawe, ważne jest, by podczas wznoszenia toastu patrzeć w oczy swoim towarzyszom, w przeciwnym razie nasze zachowanie może zostać zinterpretowane jako nieszczere – warto o tym pamiętać podczas wizyty na Bałkanach.