Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Śliwowica

Śliwowica

Śliwowica – ile procent śliwki w alkoholu? Śliwowica to rodzaj alkoholu charakterystyczny dla Europy Wschodniej oraz Centralnej – a więc także dla Polski. Na przykład nasza rodzima, produkowana w...

Czytaj więcej
Śliwowica
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół
alert ikona
Brak przepisów spełniających kryteria

 

Śliwowica – ile procent śliwki w alkoholu?

Śliwowica to rodzaj alkoholu charakterystyczny dla Europy Wschodniej oraz Centralnej – a więc także dla Polski. Na przykład nasza rodzima, produkowana w warunkach domowych śliwowica łącka to alkohol dobrze znany przez koneserów tego rodzaju trunków. Na jej butelkach można zobaczyć napis: „Daje krzepę, krasi lica, nasza łącka Śliwowica”, co doskonale oddaje charakter tego mocnego napoju.

A czym jest śliwowica? Przepis na nią wskazuje, że to dość mocny alkohol (nawet powyżej 70%), bazujący na przefermentowanej miazdze ze śliwek. Owoce używane do produkcji śliwowicy (także śliwowicy łąckiej) to śliwki węgierki.

Jak zrobić śliwowicę?

Najpierw należy zebrać najlepsze owoce, przebrać je i przygotować do procesu fermentacji poprzez zmiażdżenie (część owoców miażdży się nawet z pestkami, co nadaje alkoholowi nieco bardziej wytrawnego, a nawet gorzkawego posmaku). Następnie tak zwany „zacier” owocowy należy jedno- lub dwukrotnie przedestylować. Druga destylacja zapewni nam większy udział alkoholu w trunku. A jak pić śliwowicę, gdy już ją przygotujemy? Można pić ją dwojako – albo bezpośrednio, bez dodatków – lub jako dodatek do drinków.

Warto dodawać ją także do przepisów - na przykład polędwiczek wieprzowych w sosie śliwkowym.