Sos tatarski
Sos tatarski jako samodzielna potrawa znany był już w XIX wieku, jednak wówczas nie przygotowywano go na bazie żółtek jaj i nie miał charakteru majonezowego. Jego nazwa prawdopodobnie wzięła...
Czytaj więcej
Sos tatarski jako samodzielna potrawa znany był już w XIX wieku, jednak wówczas nie przygotowywano go na bazie żółtek jaj i nie miał charakteru majonezowego. Jego nazwa prawdopodobnie wzięła się od sposobu przyrządzania potraw po tatarsku, czyli potraw w panierce. Dodatkiem serwowanym do tych właśnie dań był sos tatarski. Co ciekawe, dopiero w XX wieku do książek kucharskich trafił przepis z wykorzystaniem gotowego majonezu. Wcześniej przygotowywano go w różnych kombinacjach, łącząc na przykład cebulę, olej, sok cytrynowy i musztardę.
Jak zrobić sos tatarski?
Do przygotowania sosu tatarskiego wystarczy tylko kilka składników. Podstawą są dobre ogórki kiszone oraz marynowane pieczarki. Sos tatarski nie obejdzie się również bez pęczka świeżego szczypiorku. Pozostałe produkty niezbędne do przygotowania dobrego sosu tatarskiego to gęsty jogurt, majonez, niewielka ilość musztardy oraz pieprz i sól do smaku.
Przepisy z sosem tatarskim
Jeśli nie wiesz, do czego wykorzystać sos tatarski, ta część Akademii Smaku jest dla Ciebie. Sos tatarski można podać na wiele sposobów. I wcale nie trzeba ograniczać się tylko do dodawania go do jaj i przygotowywania w okresie Świąt Wielkanocnych. Sos tatarski, mimo oczywistych skojarzeń, doskonale sprawdzi w różnych wariantach. Znakomicie nadaje się jako dip do przekąsek na imprezę. Może być również dodatkiem do pieczonych i smażonych mięs oraz ryb. Z powodzeniem można dodać go do słynnego brytyjskiego Fish and chips. Równie dobrze będzie komponował się z pieczonym schabem lub nuggetsami z kurczaka. Sos tatarski sprawdzi się również jako dodatek do wędlin i pasztetów.