Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Wino zbożowe

Grupa win uzyskanych z ekstraktu ze zbóż, nadających się do wyrobu w warunkach domowych. Do spożycia nadają się po co najmniej półrocznym dojrzewaniu. Czym jest i jak smakuje wino...

Czytaj więcej
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół
alert ikona
Brak przepisów spełniających kryteria

 

Grupa win uzyskanych z ekstraktu ze zbóż, nadających się do wyrobu w warunkach domowych. Do spożycia nadają się po co najmniej półrocznym dojrzewaniu. Czym jest i jak smakuje wino zbożowe? Ile ma procent?

Wino zbożowe – co to?

Do wyrobu win zbożowych najczęściej stosuje się żyto lub ryż, rzadziej pszenicę, jęczmień czy kukurydzę. To z ekstraktów tych właśnie zbóż powstaje wino zbożowe. W przeciwieństwie do win owocowych, ich produkcja nie wymaga pozyskiwania moszczu, a jedynie oczyszczonych ziaren. Im dłużej leżakuje, tym lepiej. Wino zbożowe otwarte po odpowiednio długim czasie ma przejrzystą złocistą barwę, pachnie zbożem i jest bardzo ciekawe w smaku.

Wino zbożowe – przepis

Jak zrobić wino zbożowe? To wino powstaje poprzez dodanie do ekstraktów syropu cukrowego, kwasu cytrynowego oraz – w niektórych przypadkach – rodzynek. Fermentację prowadzi się przy użyciu drożdży szlachetnych z dodatkiem soli mineralnych – tzw. pożywki dla drożdży. Samej fermentacji ulega cukier. Ziarna zalewa się gorącą wodą z kwasem cytrynowym, by zniszczyć znajdujące się na nich drobnoustroje. Po dodaniu roztworu cukrowego i matki drożdżowej, powstałą miksturę należy trzymać w temperaturze przez 20-25 ° C. Fermentacja kończy się po ok. 3-4 tygodniach, a po przelaniu napój dojrzewa około pół roku. Im większą moc wina chcemy osiągnąć (od 12% do 18%), tym więcej cukru należy dodać podczas produkcji.