- Dlaczego warto korzystać z lunch boxów?
- Grillowany łosoś z ryżem i brokułami
- Sałatka z tuńczykiem
- Owsianka z bakaliami
- Jajka sadzone z warzywami
- Sałatka owocowo – warzywna z kurczakiem
Nikogo już nie dziwi widok osoby, która wyciąga gotowy posiłek w takim pojemniku. Popularność tego rozwiązania można wytłumaczyć dzięki kilku jego zaletom.
Dlaczego warto korzystać z lunch boxów?
- wygoda – w dowolnej chwili można sięgnąć po wcześniej przygotowany posiłek, lunch box do pracy to idealne rozwiązanie, gdyż pozwala na szybki obiad;
- pewność – sami przygotowujemy te posiłki, zatem jeżeli chcemy przyrządzić fit lunch box, to mamy gwarancję, że w rzeczywistości naprawdę jest on zdrowy;
- wszechstronność – jedyne co ogranicza nas w przygotowywaniu gotowych dań do pracy to własna wyobraźnia, ponieważ przepisy na lunch box to właściwie studnia bez dna. Oto kilka przykładów!
Grillowany łosoś z ryżem i brokułami
Ta propozycja to pełnoprawny obiad, bo co tak naprawdę stoi na przeszkodzie przed zabieraniem go w gotowej formie do pracy? Łosoś zapewnia zdrowe tłuszcze oraz białko, a dzięki ryżowi i węglowodanom złożonym będziemy mieli energię do wykonywania obowiązków. Warzywa natomiast – dowolne, w tej propozycji są to brokuły, do których można dodać cebulę i czosnek – stanowią gwarancję obecności witamin i składników mineralnych.
Przygotowanie zawartości takiego pudełka na lunch nie różni się niczym od przygotowania takiego dania w domu. W tym samym czasie można grillować łososia (wielkość filetu zależna od preferencji) i gotować ryż oraz dusić warzywa na patelni. Przygotowany obiad można przynieść w jednym pojemniku, a jeśli nie chcesz trzymać wszystkich składników razem, wybierz lunch box z przegródkami.
Sałatka z tuńczykiem
Idealna przekąska na drugie śniadanie albo podwieczorek. Nie tylko ze względów smakowych albo zdrowotnych, lecz również za sprawą łatwości przygotowania i zabrania go ze sobą. Właściwie można zrobić ją w dowolny sposób, dobrze pamiętać jednak o tym, by zawierała węglowodany złożone, których dostarczy ryż albo kasza kuskus oraz warzywa. Panuje tutaj pełna dowolność - pomidorki koktajlowe, ogórki i oliwki świetnie komponują się z wymienionymi składnikami. Dorzucić można również będące źródłem zdrowych tłuszczów ziarna słonecznika. Całość można delikatnie zwilżyć sosem jogurtowym, tylko najpierw trzeba się upewnić co do szczelności pojemnika! W przypadku tego dania nie trzeba się decydować na pudełka na lunch box z przegródkami, gdyż i tak oczywiście wszystkie składniki są już połączone.
Owsianka z bakaliami
Bento lunch box wypełnić można także płatkami owsianymi. Kompozycja jest w zasadzie dowolna, warto jednak pamiętać, żeby płatki były przygotowane bez nadmiernej ilości mleka, które potem musiałoby przez kilka godzin czekać na zjedzenie go podczas przerwy. Z kolei jako dodatki do owsianki bardzo dobrze sprawdzą się świeże owoce, które zadbają, by posiłek nie był zbyt suchy, ale także dostarczą nam witamin i substancji odżywczych, tak potrzebnych od rana. Dodatek bakalii również zapewni przypływ węglowodanów, więc taki przepis na lunch box znakomicie sprawdzi się jako drugie śniadanie.
Jajka sadzone z warzywami
Zwłaszcza latem, gdy ogródki zapełniają się warzywami, warto skorzystać z ich bogactwa i przygotować jeden z wielu przepisów na fit lunch box. Bardzo dobrze ze szpinakiem, rzodkiewką, papryką i szczypiorkiem komponować się będą chociażby sadzone jajka – taki zestaw jest niskokaloryczny, a jednocześnie bardzo odżywczy i szybki w przygotowaniu.
Sałatka owocowo – warzywna z kurczakiem
Delikatne mięso z kurczaka (szczególnie grillowanego) doskonale komponuje się z owocami – ma to przełożenie również na składniki odżywcze, zwłaszcza gdy mix sałat i pomarańcze wzbogacimy o awokado. Tym sposobem zapewniamy sobie dopływ wszystkich makroskładników, zaś całość jest wprost stworzona do tego, by zapakować ją do pudełka na lunch i szybko zjeść podczas przerwy.
Oczywiście pomysłów na posiłki, które warto przygotować do pojemnika i zabrać ze sobą jest o wiele więcej. Warto pamiętać, by były one raczej suche i nadawały się do spożycia po kilku godzinach w torbie (oraz oczywiście spełniały wymagania zdrowego odżywiania) – poza tym można w pełni puścić wodze wyobraźni!