ABC bulionu
Bulion mięsny
Umyte mięso zalewamy zimną wodą. Doprawiamy liściem laurowym, zielem angielskim i gotujemy na małym ogniu przez około godzinę. Po zagotowaniu na wywarze pojawi się biało-szara piana – białko, które uwolniło się z mięsa. Rozpuści się ono podczas gotowania, więc nie musimy go wyławiać.
Po godzinie dodajemy obrane i pokrojone warzywa. Wyjątek stanowi cebula, którą warto wcześniej opalić nad palnikiem. Nada ona naszemu bulionowi delikatnie gorzkawą nutę.
Obraną cebulę nabijamy na widelec i obracając opiekamy nad palnikiem, aż skórka poczernieje i pojawią się na niej bąble.
Całość gotujemy przez około godzinę. Z bulionu wyławiamy mięso i warzywa. Aby uzyskać czysty bulion warto przecedzić go przez sitko lub gazę.
Taki bulion możemy od razu wykorzystać do przygotowania zup, sosów czy duszonych potraw.
Koncentrat z bulionu
Z ugotowanego bulionu możemy także uzyskać koncentrat, który nadaje się do zamrożenia. Przecedzony bulion odparowujemy na małym ogniu do ok. 1/5 jego początkowej objętości. Następnie raz jeszcze przecedzamy go przez sitko lub gazę. Gdy wystygnie zyska galaretowatą konsystencję. W takiej formie możemy go przechowywać przez kilka dni w lodówce lub zamrozić.