Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jakie warzywa można hodować na parapecie?

Jakie warzywa można hodować na parapecie?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Szczypiorek
  2. Por
  3. Natka pietruszki
  4. Seler naciowy
  5. Sałata
  6. Rzeżucha
  7. Pomidorki koktajlowe
  8. Rzodkiewka

Utęsknionym wzrokiem sprawdzasz pobliskie stragany w ich poszukiwaniu? Już nie musisz! Z łatwością wyhodujesz niektóre z nich na własnym parapecie.

Szczypiorek

Wiosenne dania nie mogą się bez niego obejść. Jest też świetnym dodatkiem na kanapki. Uprawa na parapecie jest banalnie prosta. Wystarczy cebulę lub dymkę włożyć do doniczki z ziemią i regularnie. Po kilku dniach powinny pojawiać się pierwsze zielone szczypiorki.

Por

Zamiast wyrzucać białą końcówkę z korzonkami wsadź ją do ziemi i regularnie podlewaj. Po pewnym czasie wyrośnie on na nowo!

Natka pietruszki

Można ją uprawiać na kilka sposobów. Odetnij górną część korzenia i umieść na spodeczku z wodą, nasączonym waciku lub wsadź do ziemi. Pierwsze listki pojawią się w ciągu 3-4 dni.

Seler naciowy

Zamiast wyrzucać małe łodyżki ze środka włóż je razem z podstawą łodyg do wody. Po kilku dniach możesz wsadzić ją do ziemi. Jeśli zostawisz selera w wodzie pamiętaj o regularnym jej wymienianiu. Początkowo łodygi się zazielenią, po kilku dniach zaczną rosnąć w górę, a później pojawią się nowe łodyżki.

Sałata

Wiesz, że rukola w niektórych regionach Bałkanów jest rośliną dziko rosnącą? Nie jest wymagająca, dlatego bez problemu wyhodujesz ją na parapecie z nasion zakupionych w sklepie ogrodniczym. Na parapecie możesz z powodzeniem hodować też inne sałaty. Wykorzystujesz ich małe listki zaraz przy głąbie? Jeśli nie to nie musisz ich wyrzucać? Wsadź je do wody, a gdy głąb puści korzonki przesadź do ziemi. Listki szybko nabiorą ładnego koloru i zaczną rosnąć. Tak samo jak z sałatą możesz postąpić z kapustą bok choy.     

Rzeżucha

Wręcz stworzona do rośnięcia na parapecie. Wystarczy jej wilgotne podłoże i rośnie jak na drożdżach!

Pomidorki koktajlowe

W sklepach z nasionami dostępne są odmiany pomidorków przeznaczone do hodowania w doniczkach. Krzaczki są niewysokie i bez problemu mieszczą się na parapecie, a Ty możesz się cieszyć smakiem tych czerwonych koralików.

Rzodkiewka

Jej nasiona kupisz z łatwością. Aby była ładna okrągła i duża potrzebuje sporo miejsca. Z tego względu po wykiełkowaniu należy ją przerzedzić. Polega to na wyrywaniu części nowych kiełkujących roślinek, tak aby pozostałym umożliwić rozrastanie.

Świeże warzywa mogą rosnąć w Twoim domu! Wystarczy trochę chęci i cierpliwości, by cieszyć się ich wyjątkowym smakiem.