Jakie warzywa można hodować na parapecie?
Utęsknionym wzrokiem sprawdzasz pobliskie stragany w ich poszukiwaniu? Już nie musisz! Z łatwością wyhodujesz niektóre z nich na własnym parapecie.
Szczypiorek
Wiosenne dania nie mogą się bez niego obejść. Jest też świetnym dodatkiem na kanapki. Uprawa na parapecie jest banalnie prosta. Wystarczy cebulę lub dymkę włożyć do doniczki z ziemią i regularnie. Po kilku dniach powinny pojawiać się pierwsze zielone szczypiorki.
Por
Zamiast wyrzucać białą końcówkę z korzonkami wsadź ją do ziemi i regularnie podlewaj. Po pewnym czasie wyrośnie on na nowo!
Natka pietruszki
Można ją uprawiać na kilka sposobów. Odetnij górną część korzenia i umieść na spodeczku z wodą, nasączonym waciku lub wsadź do ziemi. Pierwsze listki pojawią się w ciągu 3-4 dni.
Seler naciowy
Zamiast wyrzucać małe łodyżki ze środka włóż je razem z podstawą łodyg do wody. Po kilku dniach możesz wsadzić ją do ziemi. Jeśli zostawisz selera w wodzie pamiętaj o regularnym jej wymienianiu. Początkowo łodygi się zazielenią, po kilku dniach zaczną rosnąć w górę, a później pojawią się nowe łodyżki.
Sałata
Wiesz, że rukola w niektórych regionach Bałkanów jest rośliną dziko rosnącą? Nie jest wymagająca, dlatego bez problemu wyhodujesz ją na parapecie z nasion zakupionych w sklepie ogrodniczym. Na parapecie możesz z powodzeniem hodować też inne sałaty. Wykorzystujesz ich małe listki zaraz przy głąbie? Jeśli nie to nie musisz ich wyrzucać? Wsadź je do wody, a gdy głąb puści korzonki przesadź do ziemi. Listki szybko nabiorą ładnego koloru i zaczną rosnąć. Tak samo jak z sałatą możesz postąpić z kapustą bok choy.
Rzeżucha
Wręcz stworzona do rośnięcia na parapecie. Wystarczy jej wilgotne podłoże i rośnie jak na drożdżach!
Pomidorki koktajlowe
W sklepach z nasionami dostępne są odmiany pomidorków przeznaczone do hodowania w doniczkach. Krzaczki są niewysokie i bez problemu mieszczą się na parapecie, a Ty możesz się cieszyć smakiem tych czerwonych koralików.
Rzodkiewka
Jej nasiona kupisz z łatwością. Aby była ładna okrągła i duża potrzebuje sporo miejsca. Z tego względu po wykiełkowaniu należy ją przerzedzić. Polega to na wyrywaniu części nowych kiełkujących roślinek, tak aby pozostałym umożliwić rozrastanie.
Świeże warzywa mogą rosnąć w Twoim domu! Wystarczy trochę chęci i cierpliwości, by cieszyć się ich wyjątkowym smakiem.