Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak pozbyć się zapachu czosnku z dłoni i ust?

Jak pozbyć się zapachu czosnku z dłoni i ust?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak pozbyć się zapachu czosnku z dłoni?
  2. Jak pozbyć się zapachu czosnku z ust?

Potrawy z dużą ilości czosnku to bez wątpienia dania aromatyczne i bardzo zdrowe. Ich głównym mankamentem jest jednak fakt, iż zapach czosnku jest wyjątkowo silny i bardzo długo utrzymuje się zarówno w ustach jak i na rękach. Czym zabić zapach czosnku?

Jak pozbyć się zapachu czosnku z dłoni?

Uwielbiasz potrawy z czosnkiem w roli głównej lub w formie aromatycznego dodatku? Jednak co zrobić z zapachem, który po tym jak kroiliśmy czosnek, zostaje na naszych dłoniach? Nie raz i nie dwa zdarzało Ci się pewnie z tego tytułu odczuwać dyskomfort, zwłaszcza że tego charakterystycznego aromatu nie jest w stanie zniwelować żadne, nawet najsilniej pachnące mydło do rąk. Oczywiście można prace kuchenne wykonywać w rękawiczkach, jednak nie zawsze mamy je pod ręką, a też niejednokrotnie utrudniają one precyzyjne czynności.

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o zapach czosnku, usuwanie go z rąk nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że przesiąkniętą aromatem czosnku dłonią potrzemy metalową powierzchnię (np. łyżkę czy nóż). Innym sposobem jest wtarcie w ręce papki przygotowanej z soku z cytryny i soli, która dodatkowo wybieli nam dłonie i usunie ewentualne przebarwienia z produktów spożywczych. Jednak uwaga – jeżeli masz popękaną skórę na dłoniach lub drobne ranki, taka pasta może wywołać ból i pieczenie. W tym przypadku doskonałą alternatywą jest kawa mielona. Wystarczy wysypać jej niewielką ilość na dłonie i energicznie pocierać, a po chwili charakterystyczny czosnkowy zapach odejdzie w niepamięć.

Jak pozbyć się zapachu czosnku z ust?

Zastanawiasz się pewnie, czy równie łatwo jak usunąć aromat czosnku z dłoni jest usunąć zapach czosnku z ust? Okazuje się, że tak! Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach i zastosować je po lub jeszcze w trakcie posiłku.

A więc czym zabić zapach czosnku w trakcie jedzenia? Wystarczy w trakcie jego spożywania popijać mleko, które natychmiast neutralizuje charakterystyczny aromat. Innym sprawdzonym sposobem jest świeża natka pietruszki. Wystarczy sporą jej ilość dodać bezpośrednio do potrawy lub umieścić na talerzu jako aromatyczny dodatek.

Co w sytuacji, gdy nie możemy zastosować powyższych sposobów? Jak usunąć zapach z czosnku z ust już po jedzeniu? Wypijmy świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub limonki! Możemy też na deser zjeść mocno kwaskowate jabłko, albo wypić herbatę z mięty pieprzowej. Wśród sprawdzonych patentów jest także rzucie intensywnie aromatycznych przypraw, takich jak goździki, gwiazdki anyżu czy ziarna kopru włoskiego. Jeżeli nie mamy ich pod ręką, możemy wypróbować też gumę o intensywnie miętowym zapachu. Nawet jeśli nie usunie go całkowicie, to z pewnością znacznie ograniczy nieprzyjemny zapach czosnku z ust.

Zobacz także nasze propozycje na dania z czosnkiem.