Jak przechowywać przyprawy?
- Szklane lub drewniane pojemniki
- Pojemniki z tworzywa sztucznego
- Zamrażalnik
- Moździerz
- Kiedy wyrzucić przyprawy?
Szklane lub drewniane pojemniki
Zapewniają one szczelne zamknięcie i ochronę przed działaniem promieni słonecznych. Nie warto kupować dużych zapasów ziół. Lepiej kupować je na bieżąco, a w sezonie korzystać ze świeżych. Jeśli zdecydujemy się na pojemniki z drewna, trzeba pamiętać by wkładać do nich zawsze te same zioła, bo drewno pochłania zapach.
Pojemniki z tworzywa sztucznego
Przyprawy, które zawierają w sobie tłuszcze np.: gorczyca czy gałka muszkatołowa szczególnie narażone są na jełczenie. Można mu zapobiec poprzez przechowywanie w ciemnych i bardzo szczelnych pojemnikach. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego.
Zamrażalnik
Niektóre przyprawy np. korzeń imbiru zachowuje swoją moc i aromat przez dłuższy czas. Warto zebrać wiosną i latem świeże zioła, następnie porcjować je z dodatkiem oliwy i zamrażać w foremkach do lodu. Zaleca się, aby zamrażać przyprawy z rodziny czerwonej papryki np. czerwoną paprykę, chilli czy pieprz cayenne. Dzięki temu dłużej utrzymają swój smak i świeżość.
Moździerz
Dobrym rozwiązaniem jest także kupowanie przypraw w całości i rozdrabnianie ich przy pomocy moździerza lub młynka. Będzie to gwarancja świeżego aromatu.
Ważne jest także miejsce, w który umieścisz przyprawy. Powinno być ono ciepłe i chłodne, oddalone od kuchenki, z której wydobywa się ciepło i opary, które mogą zniszczyć przyprawy.
Kiedy wyrzucić przyprawy?
Jeśli przyprawa jest zbrylowana i nie da się rozetrzeć jej w palcach, to znak że nie nadaje się do użycia.