Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak sadzić pomidory?

Jak sadzić pomidory?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak sadzić pomidory?
  2. Jakie odmiany pomidorów sadzić?

Jeśli masz własny ogródek lub balkon, możesz samodzielnie wyhodować własne pomidory i cieszyć się ich smakiem i aromatem. Uprawa na balkonie czy w ogródku jest łatwa w utrzymaniu. Nie wiesz od czego zacząć i jak sadzić pomidory? Przeczytaj nasze wskazówki.

Jak sadzić pomidory?

Bardzo ważne są początkowe etapy zaraz po wysianiu nasion. Jeśli podstawowe zasady zostaną zachowane, krzaczki pomidorów urosną większe i bardziej stabilne. Dzięki temu wytrzymają różne warunki pogodowe, a zbiory będą obfitsze. Na początku należy wybrać nasiona. Kupuj je w sklepach ogrodniczych. Będziesz mieć pewność, że ich siła kiełkowania będzie większa. To znaczy, że z większości nasion otrzymasz nowe rośliny.

Nasiona najlepiej posiać w płytkiej i podłużnej doniczce. Pilnuj, by ziemia była wilgotna, ale nie za mokra.  Następnie, gdy młode łodyżki będą miały po dwa listki, czas na pikowanie. Jest to rozsadzanie pojedynczych łodyżek do osobnych doniczek. Nie muszą być one duże. Rozsady trzymaj w nasłonecznionym i ciepłym miejscu.

Od początku maja stopniowo można je hartować. Polega to na wystawianiu roślin w ciągu dnia na zewnątrz. Po zmroku lub gdy temperatura zacznie spadać, ponownie schowaj je do mieszkania. Po 15 maja, po tzw. Zimnych Ogrodnikach, rozsady można już wsadzić do gruntu lub donic na zewnątrz. W ziemi przygotuj otwór, w który zmieści się cała ziemia z doniczki. Dzięki temu nie uszkodzisz systemu korzeniowego. Aby łodygi pomidora rosły stabilnie, należy zasadzić je poziomo lub pod kątem i delikatnie zgiąć i zasypać łodygę. W ziemi z zasypanej części łodygi wyrosną nowe korzenie, które dodatkowo ustabilizują cały krzaczek.

Zwróć uwagę na opis zawarty na opakowaniu nasion. Niektóre odmiany karłowate nie potrzebują wspierania ich łodyg tyczkami, jednak w przypadku odmian wysokopiennych będą one konieczne.

Jakie odmiany pomidorów sadzić?

Wybór odmiany zależy od miejsca, w jakim będą hodowane pomidory. W przypadku balkonów i małych warzywniaków dobrze sprawdzą się pomidorki koktajlowe, cherry lub odmiany karłowate. Polskie odmiany, które warto zasadzić, to Poranek, Beta, Maskotka oraz Aztek. Jeśli masz do dyspozycji większy obszar, np. w ogródku działkowym, możesz pozwolić sobie na zasadzenie kilku odmian jednocześnie. Wybierz je tak, by różniły się smakiem, przeznaczeniem oraz czasem dojrzewania. Koktajlowe będą doskonałe do sałatek, malinowe lub śliwkowe do kanapek, a bawole serca na przetwory. Wybierając odmiany zarówno wczesne, jak i późne,możesz cieszyć się dłużej smakiem własnoręcznie wyhodowanych pomidorów.

Teraz, gdy już wiesz, jak sądzić pomidory, nie pozostaje nic innego, tylko wybrać się na zakupy po odpowiednie nasiona oraz przygotować swój ogródek lub balkon pod uprawę.