Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak ugotować kaszę mannę?

Jak ugotować kaszę mannę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Czym jest kasza manna?
  2. Jak gotować kaszę mannę na mleku?
  3. Kasza manna – porady i triki 

Kasza manna na gęsto to dla wielu osób smak dzieciństwa. Jest sycąca i bogata w wartości odżywcze. To idealny pomysł na śniadanie lub deser. Z tego artykułu dowiesz się, jak ugotować kaszę mannę, aby nie miała grudek. Poznasz też sprawdzone przepisy na pyszne dania z tym składnikiem.

Czym jest kasza manna?

Kasza manna w wielu regionach Polski nazywana jest grysikiem. Otrzymuje się ją z przemiału ziarna pszenicy. Są to drobne cząstki, tak zwanego bielma, które nie mają widocznych ciemnych cząstek otrębowych. Kasza manna nie powinna mieć też struktury zwykłej mąki.

Obecnie produkuje się również:

  • kaszę mannę razową,
  • kaszę mannę orkiszową,
  • kaszę mannę orkiszowo-razową.

Dowiedz się, jakie są rodzaje kaszy.

Na półkach w sklepach możesz znaleźć kaszę mannę w dwóch rodzajach:

  • tradycyjna – ma biały kolor z nieco żółtym odcieniem, a czas gotowania to 10 minut;
  • błyskawiczna – wystarczą 3 minuty, aby była gotowa do spożycia. Jest to wygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza rano, jednak posiada nieco mniej wartości odżywczych niż klasyczna wersja.

Wbrew powszechnej opinii kasza manna posiada wiele wartościowych elementów. Przede wszystkim jest bogata w witaminy z grupy B i PP. Zawiera także kwas foliowy, potas, żelazo, magnez i dużą ilość jodu.

Kasza manna a kaszka manna

Kaszka manna to rodzaj błyskawiczny kaszy manny. Pod tą nazwą można kupić też gotowe mieszanki, które trzeba zalać wrzątkiem i odczekać tylko kilka minut, aby delektować się deserem.

Jak gotować kaszę mannę na mleku?

 słoik z ugotowaną kaszką manną z dodatkami bakalii, jabłka i suszonych owoców

Kasza manna na mleku ma pyszny, kremowy smak. Jest też bardzo sycąca, dlatego z dodatkami jest pełnowartościowym posiłkiem, a nie zwykłą przekąskę. Lżejszą alternatywą jest kasza manna na wodzie. W tej wersji smak jest zależny od innych składników. Mogą być to między innymi owoce czy orzechy. Proporcje wyglądają tak samo w obu przypadkach. Jeśli masz nietolerancję laktozy, kasza manna na mleku sojowym lub migdałowym jest rozwiązaniem dla Ciebie. Uzyskasz tak samo kremowy smak.

Składniki:

  • 4 łyżki kaszy manny,
  • 500 ml mleka (lub wody),
  • szczypta soli,
  • 1–2 łyżki cukru (opcjonalnie).

Przygotowanie:

  1. W garnku z grubym dnem podgrzej mleko lub wodę na średnim ogniu.
  2. Gdy zacznie się delikatnie gotować, powoli wsyp kaszę mannę, cały czas mieszając, aby nie tworzyły się grudki.
  3. Gotuj kaszę na małym ogniu przez około 3–5 minut (lub według zaleceń na opakowaniu), aż zgęstnieje. Nie przestawaj mieszać.
  4. Gotową kaszę przelej do miseczek.
  5. Podawaj na ciepło.

Jak ugotować kaszę mannę

Sprawdź ofertę indukcyjnych płyt elektrycznych firmy Bosch.

Kasza manna – porady i triki 

Miska i szpatułka z kaszką manną na ciemnym tle

Warto poznać kilka trików, jak ugotować kaszę mannę. Bardzo ważne są proporcje, podobnie jak samo przygotowanie. Chwila nieuwagi, a zawartość garnka może się przypalić lub składniki połączą się w nieodpowiedni sposób.

Jak ugotować kaszę mannę bez grudek? Wystarczy, że będziesz ją wsypywać do gotującego mleka bardzo powoli. Ważne jest, aby cały czas mieszać zawartość. Możesz użyć też trzepaczki lub widelca. W ten sposób zmniejszysz ryzyko pojawienia się zbitych grudek.

Jeśli kasza manna jest za gęsta, dolej odrobinę mleka lub wody. Z kolei, jeżeli jest za rzadka, to gotuj ją nieco dłużej. Przyjmuje się, że na litr mleka lub wody powinno się wsypać 80 g kaszy manny. Jednak idealna konsystencja zależy tylko od Twojego gustu. Jedni wolą bardziej płynną wersję, zaś dla innych smaczniejsza jest gęsta kasza manna.

Doskonale komponuje się przede wszystkim z owocami – zarówno ze świeżymi, jak i suszonymi. Musy, dżemy, miody i syrop klonowy również wzbogacą grysikowy posiłek. Możesz dodać także nasiona goji, chia czy słonecznika. Siemię lniane, orzechy włoskie, migdały i nerkowce — wszystko sprawdzi się tu idealnie. Na tym jednak nie koniec. Klasyczną wersją jest kasza manna z kleksem z gęstego soku malinowego. W niektórych wersjach tego podwieczorku pojawiają się także wiórki czekoladowe lub kokosowe, cynamon lub kakao.

Poznaj przepis na kaszę mannę z galaretką i owocami.