Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak zrobić zasmażkę?

Jak zrobić zasmażkę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Proporcje
  2. Zasmażka nie lubi pośpiechu
  3. Stopnie wysmażenia

Zasmażka to podstawa tradycyjnej kuchni polskiej, którą wykorzystuje się do wielu potraw. Kto z nas nie zna takich dodatków do obiadu jak: kapusta na zasmażce czy marchewka duszona z groszkiem zaprawiana zasmażką. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do sosów i zup. Dzięki niej danie zyskuje nowy smak i konsystencję. Zasmażka jest bardzo prosta do przygotowania, należy tylko przestrzegać kilku zasad.

Proporcje

Podstawowy przepis na zasmażkę dotyczy proporcji: 1 łyżka tłuszczu (masła, smalcu, oleju, oleju kokosowego, margaryny) na 1 łyżkę mąki (pszennej, razowej, mieszanki bezglutenowej lub białej mąki ryżowej). Najczęściej przygotowywana jest na maśle, które zapewnia przyjemną kremową konsystencję i delikatny zapach. W przypadku oleju kokosowego trzeba pamiętać o jego mocniejszym, charakterystycznym aromacie.

Zasmażka nie lubi pośpiechu

Przygotowując zasmażkę nie należy się śpieszyć. Najważniejsza jest cierpliwość. Tłuszcz wyłóż na patelnię i rozpuść. Dodaj mąkę i wymieszaj dokładnie drewnianą łyżką lub silikonową szpatułką. Masa nie może mieć grudek. Przygotuj ją na małym ogniu, dzięki czemu będziesz cały czas kontrolować stopień wysmażenia.

Stopnie wysmażenia

  • Pierwszy stopień – biała, najlepsza do jasnych sosów. Smaż ją krótko.

  • Drugi stopień – jasnozłota, idealna do zup.  Smaż do otrzymania złotego koloru.

  • Trzeci stopień – brązowa, najlepiej sprawdzi się do ciemnych sosów. Smaż ją długo do otrzymania brązowego koloru, uważając przy tym by się nie przypaliła.