Jak zrobić zasmażkę?

Jak zrobić zasmażkę?

Zasmażka to podstawa tradycyjnej kuchni polskiej, którą wykorzystuje się do wielu potraw. Kto z nas nie zna takich dodatków do obiadu jak: kapusta na zasmażce czy marchewka duszona z groszkiem zaprawiana zasmażką. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do sosów i zup. Dzięki niej danie zyskuje nowy smak i konsystencję. Zasmażka jest bardzo prosta do przygotowania, należy tylko przestrzegać kilku zasad.

Proporcje

Podstawowy przepis na zasmażkę dotyczy proporcji: 1 łyżka tłuszczu (masła, smalcu, oleju, oleju kokosowego, margaryny) na 1 łyżkę mąki (pszennej, razowej, mieszanki bezglutenowej lub białej mąki ryżowej). Najczęściej przygotowywana jest na maśle, które zapewnia przyjemną kremową konsystencję i delikatny zapach. W przypadku oleju kokosowego trzeba pamiętać o jego mocniejszym, charakterystycznym aromacie.

Zasmażka nie lubi pośpiechu

Przygotowując zasmażkę nie należy się śpieszyć. Najważniejsza jest cierpliwość. Tłuszcz wyłóż na patelnię i rozpuść. Dodaj mąkę i wymieszaj dokładnie drewnianą łyżką lub silikonową szpatułką. Masa nie może mieć grudek. Przygotuj ją na małym ogniu, dzięki czemu będziesz cały czas kontrolować stopień wysmażenia.

Stopnie wysmażenia

  • Pierwszy stopień – biała, najlepsza do jasnych sosów. Smaż ją krótko.

  • Drugi stopień – jasnozłota, idealna do zup.  Smaż do otrzymania złotego koloru.

  • Trzeci stopień – brązowa, najlepiej sprawdzi się do ciemnych sosów. Smaż ją długo do otrzymania brązowego koloru, uważając przy tym by się nie przypaliła.