Jak zrobić pitę?
Pita to owalny placek wypiekany z mąki pszennej, którego możesz dodać do różnych potraw. Taki chlebek ma wyjątkowy smak, dlatego warto go włączyć do domowego menu. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zrobić pitę oraz do czego można ją wykorzystać.
Co to jest pita?
To prawdopodobnie jeden z najstarszych chlebów na świecie – pierwsze pity pojawiły się już 12 tysięcy lat temu na Bliskim Wschodzie. Dziś domowy chlebek pita jest ważnym elementem kuchni państw leżących w Basenie Morza Śródziemnego: Grecji, Cypru, Turcji, Egiptu, Maroka.
Chlebek pita to owalny placek wykonany z wody, drożdży, mąki pszennej, oliwy oraz dodatku soli i cukru: w środku miękki, a na zewnątrz chrupiący. Podczas pieczenia ciasto pęcznieje i pojawia się w nim charakterystyczna kieszonka, do której następnie wkłada się farsz. I to właśnie w pysznym nadzieniu tkwi sekret pity: mogą to być grillowane warzywa z kurczakiem, lekka sałatka lub nawet kebab.
Przeczytaj też: Jak zrobić domowy kebab?
Domowy chlebek pita na tle innego rodzaju pieczywa wypada bardzo korzystnie pod względem wartości odżywczych. Jako że powstaje na bazie drożdży, jest bogatym źródłem witamin z grupy B, potasu, cynku czy magnezu. Natomiast dodana do niego oliwa z oliwek obniża ciśnienie krwi i opóźnia procesy starzenia się.
Wskazówka: Zastanawiasz się, jak zrobić chlebek pita w jeszcze zdrowszej wersji? Zastosuj mąkę pełnoziarnistą, a samą kieszonkę wypełnij lekką sałatką i delikatnym sosem na bazie jogurtu.
Jak zrobić chlebek pita?
Przepis na chlebki pita wcale nie jest taki trudny – poradzi sobie z nim nawet początkujący adept pieczenia.
Do przygotowania 5 placków, potrzebne będą:
- 2 szklanki przesianej mąki pszennej,
- 1/2 szklanki wody,
- 2 łyżki oliwy,
- 10 g drożdży świeżych,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka cukru.
Jak zrobić chlebek pita krok po kroku? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.
- Przygotuj zaczyn z połowy porcji wody, 10 g drożdży, 1 łyżeczki cukru i 1 łyżki mąki. Odstaw na 30 minut.
- Zaczyn dodaj do pozostałych składników i zagniataj około 5 minut, aż uzyskasz elastyczne ciasto. Jeśli będzie za twarde, dodaj wody, jeśli za bardzo kleiste, podsypuj mąką.
- Ciasto przełóż do miski, przykryj folią spożywczą i odstaw na minimum 1 godzinę do wyrośnięcia (tak, by przynajmniej podwoiło swoją objętość).
- Po tym czasie ciasto przełóż na stolnicę i podziel na 5 równych części. Z każdej z nich uformuj bułeczkę. Zostaw je na stolnicy, przykryj folią spożywczą, odczekaj 30 minut.
- Po tym czasie rozwałkuj bułeczki na placki o grubości około 1 cm i przełóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Piecz w temperaturze 240°C przez około 8 minut. Po upieczeniu zostaw do ostudzenia i przetnij górną część każdego placka, by uzyskać kopertę.
Sprawdź: Wydajne piekarniki marki Bosch
Chlebek pita – przepisy na domowe dania
Wiesz już jak przyrządzić ciasto i upiec domowy chlebek pita, teraz sprawdź 3 nasze pomysły na jego podanie.
Dla miłośników mięsa
Jeśli nie wyobrażasz sobie pity bez aromatycznego mięsa, wybierz nadzienie spośród poniższych propozycji:
- gyros lub kebab + świeże warzywa (sałata, pomidor, papryka, cebula, ogórek) + sos (np. czosnkowy),
- grillowany kurczak Piri Piri
Dla wegetarian i wegan
Samo ciasto, z którego przygotowuje się pitę, jest wegańskie, dlatego to świetna baza do przygotowania różnych potraw na bazie roślinnych produktów np.
- pity ze smażonym tofu i sałatką,
- pity z falafelami i świeżymi warzywami.
W formie przekąski
Szukasz niebanalnych przekąsek na imprezę? W tym przypadku sprawdzi się chlebek pita w nieco mniej popularnej formie np.
- hot-doga w chlebku pita,
- pizzy na spodzie z pity,
- chipsów z ciasta do pity.
Wskazówka: Jak zrobić chlebki pita w formie chipsów? Rozwałkowane ciasto w formie okrągłego placka posmaruj z dwóch stron oliwą i posyp ulubionymi przyprawami. Następnie pokrój na duże trójkąty i upiecz.
Sprawdź inny pomysł na imprezową przekąskę: Indyjski chlebek Naan pieczony na grillu
Domowy chlebek pita to pyszna alternatywa do tradycyjnego pieczywa. Można go serwować o każdej porze dnia i na każdą okazję. Na koniec dobra wiadomość: upieczone chlebki pita można też mrozić, dzięki czemu jeszcze szybciej przygotujesz tę wyśmienitą przekąskę.