Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Kuchenne sztuczki ułatwiające gotowanie

Kuchenne sztuczki ułatwiające gotowanie
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Zaprzyjaźnij się z mrożonkami
  2. Sosy i zioła w kostkach
  3. Dyspenser do ciasta
  4. Gotowanie i obieranie jajek
  5. Szybkie krojenie małych produktów
  6. Nietypowe zastosowania akcesoriów kuchennych
  7. Nitka dentystyczna w kuchni?

Szukasz sprawdzonych sposobów, które ułatwią i przyśpieszą gotowanie? Skorzystaj z naszych praktycznych wskazówek.  

Zaprzyjaźnij się z mrożonkami

W sezonie kup większe ilości ulubionych warzyw i owoców. Możesz przygotować z nich własne mieszanki. Na woreczkach zapisz datę mrożenia oraz składniki. Później możesz wykorzystać je do przygotowania dań z makaronami, zapiekanek, tart. Owocowe mieszanki sprawdzą się do przygotowywania koktajli oraz deserów. Z powodzeniem możesz mrozić również ciasto (drożdżowe, kruche i francuskie). Dzięki temu w nagłej sytacji nie trzeba będzie „tracić” czasu na wyrabianie i zagniatanie.

Sosy i zioła w kostkach

Świeże zioła są znacznie bardziej aromatyczne niż suszone. Aby zachować na dłużej świeżość ułóż je w foremkach do lodu, zalej oliwą i zmróź. Będziesz mógł je wykorzystać w każdej chwili. Po przygotowaniu obiadu lub pizzy został Ci sos? Również możesz go zamrozić. Dodasz go do innych dań lub wykorzystasz jako bazę do nowego sosu.

Dyspenser do ciasta

Dużą butelkę po sosie lub ketchupie dokładnie umyj. Możesz ją wykorzystać jako dozownik do ciasta naleśnikowego lub na placuszki. Butelka ułatwi precyzyjne odmierzenie ciasta oraz zachowanie czystości w kuchni. Wykorzystując nakrętkę o małym otworze możesz upiec naleśniki o dowolnych kształtach. 

Gotowanie i obieranie jajek

Kuchenne sztuczki ułatwiające gotowanie - zdjęcie 1

Istnieje kilka sposobów, aby uniknąć problemów z obieraniem jajek. Po pierwsze gotowane jajka przed zanurzeniem w wodzie powinny mieć temperaturę pokojową. Najlepiej wyciągnąć je chwilę wcześniej z lodówki. Nawet niewielki dodatek sody oczyszczonej do wody zapobiegnie przyklejaniu się białka do skorupki. Po zakończeniu gotowania zalej jajka zimną wodą. Zatrzymasz proces gotowania (unikniesz przegotowanego żółtka z szarą obwódką) i dodatkowo ułatwisz ich obieranie. W tej samej zimnej wodzie delikatnie uderzaj jajkiem o ścianki naczynia tak, aby skorupka popękała na całej powierzchni. Następnie obieraj jajka ręcznie lub przełóż je do pojemnika i wstrząśnij nim kilkukrotnie. Skorupka sama odpadnie od jajek, a ty obierzesz kilka jajek jednocześnie. Ten patent możesz wykorzystać również do obierania czosnku.

Szybkie krojenie małych produktów

Dłuży ci się krojenie pomidorków koktajlowych lub winogron do sałatki? I na to jest sposób! Ułóż je na pokrywce lub na dnie odwróconego talerza, przykryj drugą pokrywką/talerzem i ostrym przetnij równolegle. Jednym ruchem noża pokroisz nawet 10 pomidorów. Nie ściskaj pokrywek zbyt mocno, aby nie zgnieść krojonych produktów. Ten sposób działa również przy krojeniu winogron, oliwek, truskawek, a nawet jagód.

Nietypowe zastosowania akcesoriów kuchennych

Wilgotny ręcznik papierowy zapobiegnie przesuwaniu się deski do krojenia. Z kolei durszlak może służyć za pokrywkę podczas smażenia – pryskający tłuszcz Cię nie poparzy, a otwory zapewnią cyrkulację powietrza i zapobiegną zmianie smażenia w duszenie. Co ma wspólnego kipiący garnek i drewniana łyżka? Okazuje się, że łyżka położona w poprzek górnej krawędzi garnka zapobiega kipieniu wody podczas gotowania makaronów, kasz i warzyw. Drewno chłonie wilgoć i rozbija bąbelki, dzięki czemu woda zostaje w garnku nawet podczas intensywnego gotowania.

Nitka dentystyczna w kuchni?

Krojenie miękkich serów, rolad z ciasta i ciasta biszkoptowego bywa problematyczne. Zły nóż i duży nacisk mogą zdeformować produkt, a plasterki będą grube i nieestetyczne. Z kolei biszkopt lubi się kruszyć. Z tych wypadkach z pomocą przychodzi nitka dentystyczna – koniecznie bezzapachowa. Dzięki niej precyzyjnie pokroisz zarówno miękkie sery jak i rolady deserowe oraz lodowe. Nitka sprawie poradzi sobie z puszystą strukturą ciasta biszkoptowego.