Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak kroić cebulę bez płakania – 4 sprawdzone sposoby

Jak kroić cebulę bez płakania – 4 sprawdzone sposoby
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Dlaczego płaczemy podczas krojenia cebuli?
  2. Jak nie płakać przy krojeniu cebuli?
  3. Sposoby krojenia cebuli

Dlaczego płaczemy podczas krojenia cebuli?

Panuje powszechne przekonanie, że za łzawienie oczu w trakcie krojenia cebuli odpowiada jej charakterystyczny zapach. Prawda jednak jest taka, że to nie sam zapach, a gaz wydzielany w trakcie krojenia jest powodem, dla którego płaczemy przy cebuli. W trakcie krojenia uszkadzamy jej strukturę, co sprawia, że uwalniane są różnego rodzaju enzymy, w tym allinaza, która wchodzi w reakcję z zawierającymi siarkę aminokwasami, powodując wydzielanie się lotnych tlenków sulfonowych, drażniących nasze oczy i powodujących łzawienie.

Sprawdź przepisy na dania z wykorzystaniem cebuli >>

Jak nie płakać przy krojeniu cebuli?

Co zrobić, żeby nie płakać przy cebuli? Oczywiście możemy zastosować okulary ochronne czy też próbować krojenia cebuli z zamkniętymi oczami, jednak nie jest to ani praktyczne, ani do końca bezpieczne. Istnieją na szczęście sprawdzone sposoby, jak pokroić cebulę bez potoku łez.

1. Schłodź cebulę w lodówce

Jak nie płakać przy cebuli? Wystarczy obraną w całości cebulę umieścić w lodówce lub najlepiej w zamrażarce na około pół godziny. Schłodzone warzywo będzie wydzielało mniejsze ilości drażniącego gazu, a tym samym nie podrażni naszych oczu i nie wywoła ich łzawienia.

Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że wymaga to wcześniejszego przygotowania cebuli, a przecież najczęściej chcemy jej użyć bezpośrednio po obraniu.

2. Zanurz cebulę w lodowatej wodzie

Szybszym sposobem na uniknięcie łez w trakcie krojenia cebuli jest zatem zanurzenie jej po obraniu na chwilę w lodowatej wodzie. Dzięki temu nie tylko obniży się jej temperatura, ale też część wydzielanych gazów ulegnie w wodzie neutralizacji. Im zimniejsza woda, tym lepszy efekt.

3. Zapal świeczkę

Innym znanym patentem na to, jak pokroić cebulę bez podrażniania oczu, jest zastosowanie świeczki (lub np. palnika kuchenki gazowej). Palący się w pobliżu deski do krojenia płomień sprawi, że wydzielający się gaz będzie się unosił wyżej, ponad poziom naszych oczu, a zatem podrażni je w dużo mniejszym stopniu.

4. Użyj rozdrabniacza do warzyw

Gdy zastanawiamy się, jak posiekać cebulę bez łez, warto wziąć pod uwagę rozdrabniacz do warzyw. To niewielki, ale bardzo przydatny gadżet kuchenny – między innymi właśnie do krojenia cebuli. Ma on nie tylko wyjątkowo ostre, dokładnie krojące noże, ale również hermetyczne zamknięcie, które zapobiega uwalnianiu się na zewnątrz drażniących oczy gazów. Doskonałym stosunkiem jakości do ceny charakteryzują się zwłaszcza rozdrabniacze marki Bosch, jak chociażby ten model [klik].

Sposoby krojenia cebuli

Znając sprawdzone patenty na to, jak pokroić cebulę bez łez, i wiedząc, jakie właściwości zdrowotne ma cebula, warto jak najczęściej wzbogacać o nią różnorakie potrawy. Jakie są najpopularniejsze sposoby krojenia cebuli? To między innymi:

•       krojenie cebuli w piórka,

•       krojenie cebuli w ósemki,

•       krojenie cebuli w kostkę,

•       krojenie cebuli w krążki,

•       krojenie cebuli w cząstki.

Czytaj także: Jak przechowywać cebulę w lodówce?