Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Miodownik

Miodownik

Miodownik – co to za ciasto? Miodownik to przekładane ciasto deserowe o miodowym posmaku, które często pojawia się na świątecznym stole. Swoją tradycję czerpie z kuchni żydowskiej, gdzie znane...

Czytaj więcej
Miodownik
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Miodownik – co to za ciasto?

Miodownik to przekładane ciasto deserowe o miodowym posmaku, które często pojawia się na świątecznym stole. Swoją tradycję czerpie z kuchni żydowskiej, gdzie znane jest jako chonek łejkech. Pojawiło się na terenach Galicji oraz środkowej Polski. Przekłada się je masą budyniową i powidłami śliwkowymi, a wierzch przykrywa się orzechami w miodowej polewie.

Jak zrobić miodownik?

Potrzebne składniki na szybki miodownik to klasycznie mąka, masło, cukier i jaja, a dodatkowo miód, mleko i soda oczyszczona do przygotowania ciasta. Do masy potrzebny będzie budyń waniliowy lub śmietankowy, masło oraz mleko. Warstwa orzechowa natomiast składa się z orzechów włoskich (posiekanych wedle uznania), cukru, masła i miodu. Do przekładania warstw konieczne będą również powidła śliwkowe. Miodownik najlepszy jest po 2-3 dniach, kiedy odpowiednio zmięknie w lodówce.

Miodownik – przepis

Składniki należy zagnieść tak jak na ciasto kruche, dodając ostygnięte mleko z rozpuszczonym w nim miodem, a następnie podzielić na trzy równe części. Dwie pierwsze warstwy należy upiec w piekarniku do czasu zarumienienia, a trzecią upiec razem z gorącą masą orzechową – masło roztopić z miodem i cukrem, a następnie dodać posiekane orzechy. Masę budyniową przygotujemy poprzez utarcie masła na jasny krem i dodanie do niej ugotowanego, gęstego budyniu. Upieczone placki przekładamy kolejno powidłami i masą budyniową. Na wierzchu kładziemy warstwę z orzechami. Wstawiamy do lodówki na co najmniej 24 h.