Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Orzechówka

Orzechówka

Nalewka przygotowywana z niedojrzałych orzechów włoskich to nie tylko trunek dla amatorów nalewek, ale także znany medykament stosowany na dolegliwości żołądkowe. Zielone orzechy włoskie zawierają silne substancje antybakteryjne, a...

Czytaj więcej
Orzechówka
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół
alert ikona
Brak przepisów spełniających kryteria

 

Nalewka przygotowywana z niedojrzałych orzechów włoskich to nie tylko trunek dla amatorów nalewek, ale także znany medykament stosowany na dolegliwości żołądkowe. Zielone orzechy włoskie zawierają silne substancje antybakteryjne, a domowa orzechówka może być przechowywana nawet kilka lat – można więc przygotować domowy lek w większej ilości. Orzechy na nalewkę należy zebrać najpóźniej na początku lipca, kiedy ich środki są jeszcze miękkie i bez problemu można je pokroić. Do przygotowania nalewki wykorzystujemy całe orzechy wraz z łupiną.

Jak zrobić orzechówkę?

Wystarczy zalać pokrojone orzechy wódką lub spirytusem i dodać przyprawy korzenne. Tak przygotowaną nalewkę odstawiamy na 4 tygodnie, a po tym czasie zlewamy wódkę z orzechów, a do orzechów dodajemy wodę oraz cukier (ilość w zależności od tego, czy nalewka przeznaczona będzie wyłącznie do celów leczniczych) i zostawiamy na kolejne 3 tygodnie w ciemnym i chłodnym miejscu. Następnym krokiem jest połączenie alkoholu i syropu z orzechów, by otrzymać orzechówkę. Przepis nie jest skomplikowany, ale wymaga czasu – by orzechówka nabrała leczniczych właściwości, z których słynie, potrzeba minimum pół roku. Gorzki smak, charakterystyczny dla orzechówki, złagodzą przyprawy: cynamon, goździki, gałka muszkatołowa. Domowa orzechówka działa pobudzająco na układ trawienny, pomaga w nieżytach żołądka, biegunkach i eliminuje obecność pasożytów.