Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Zupa miso

Zupa miso

Zupa miso – co to? Zupa miso, znana również jako miso-shiru, to tradycyjna azjatycka zupa przygotowywana na bulionie dashi o aromacie alg i suszonej ryby, z dodatkiem pasty miso....

Czytaj więcej
Zupa miso
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Zupa miso – co to?

Zupa miso, znana również jako miso-shiru, to tradycyjna azjatycka zupa przygotowywana na bulionie dashi o aromacie alg i suszonej ryby, z dodatkiem pasty miso. Pasta miso to pasta ze sfermentowanej soi, często z dodatkiem ryżu lub jęczmienia, soli oraz drożdży, dzięki czemu ma charakterystyczny, kwaśny posmak. Warto dodać, że pasta miso charakteryzuje się dużą zawartością białka, witamin i minerałów.

Zupa miso – pochodzenie

Zupa miso prawdopodobnie powstała pierwotnie w Chinach, choć spopularyzowana została w Japonii, gdzie pasta o tej samej nazwie przez długi czas odgrywała największą rolę żywieniową. To właśnie tam weszła do tradycji kulinarnej i stała się typowo japońską potrawą. Do zupy miso-dodaje się najróżniejsze składniki, według upodobań, choć w założeniu mają one odwzorowywać charakter pół roku i tworzyć kontrasty pomiędzy kolorami, konsystencją i smakami, zgodnie z japońskim zwyczajem. Zupa ma stanowić rodzaj przystawki i nie jest traktowana jako danie główne.

Zupa miso – przepis

Zupę miso przygotowuje się bardzo szybko, jeżeli skorzystamy z gotowych składników. Zarówno bulion dashi, jak i pastę miso możemy kupić w gotowej formie. Na litr bulionu (przestygniętego, nie wrzącego!) dajemy 2-3 łyżki pasty, jednak pamiętamy, by podgrzewając nie doprowadzić do wrzenia. Do wywaru możemy dodać szczypiorek, kiełki, grzyby shitake lub tofu.