Jak wybrać dobre żelazko do domu?

Jak wybrać dobre żelazko do domu?

  1. Ważne parametry żelazka
  2. Rodzaje żelazek
  3. Jakie funkcje powinno mieć dobre żelazko?

Jeśli prasowanie zajmuje zbyt dużo czasu, męczy, a nawet spędza sen z powiek, wybierz dobre żelazko, np. z generatorem pary, które maksymalnie ułatwi codzienne wygładzanie i odświeżanie ubrań. Nowoczesne urządzenia są proste w obsłudze i jednocześnie mają wiele przydatnych funkcji, m.in. uniwersalną temperaturę dla różnych rodzajów tkanin czy automatyczne wyłączanie. Podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu dobrego żelazka i na jakie parametry sprzętu szczególnie warto zwrócić uwagę.

Ważne parametry żelazka

Jeśli chcesz wybrać dobre żelazko, które będzie służyło w domu latami, zwróć uwagę na kilka aspektów. Ważna jest zarówno duża moc, jak i szeroki zakres temperatur, które można dopasować do rodzaju prasowanych tkanin. To jednak nie koniec, bo nowoczesne żelazka są wyposażone w wiele przydatnych funkcji. Jeśli zależy Ci na tym, by nie musieć stale przełączać i ustawiać temperatury, postaw na żelazko marki Bosch z systemem i-Temp, posiadającego uniwersalne ustawienia temperatury dla różnych rodzajów tkanin. Ta funkcja może okazać się niezwykle przydatna dla osób, które uwielbiają różnorodność, a w ich szafie można znaleźć zarówno klasyczne, bawełniane t-shirty, jak i lniane spodnie czy jedwabne koszule.

żelazko na ubraniach na desce do prasowania

Ważną częścią żelazka jest także jego stopa, a materiał, z którego wykonany jest ten element, decyduje o codziennej wygodzie użytkowania sprzętu. Najlepiej, by stopa była jednocześnie odporna na zarysowania i dobrze ślizgała się w wielu kierunkach, nawet po delikatnych tkaninach, a także umożliwiała równomierne rozprowadzenie gorącej pary. W żelazkach parowych duże znaczenie ma również pojemnik na wodę. Im jest on większy – tym dłużej możemy używać sprzętu z funkcją pary bez konieczności ponownego dolewania wody.

Nowoczesny sprzęt powinien także być energooszczędny. W najlepszych żelazkach tryb ECO pozwala na zmniejszenie zużycia energii do 25%, a wody nawet do 35% w stosunku do tradycyjnej technologii.

Rodzaje żelazek

Wybór żelazek jest obecnie tak duży, że każdy może dobrać odpowiedni sprzęt do własnych potrzeb. Większość nowoczesnych urządzeń jest wyposażonych w funkcję prasowania przy użyciu pary wodnej. W tym wypadku ciepło i gorąca para powodują, że włókna tkanin rozluźniają się i szybciej „poddają się” prasowaniu. Jeszcze więcej możliwości dają nowoczesne stacje pary i żelazka z generatorem pary marki Bosch. Są to sprzęty o zaawansowanych funkcjach, które umożliwiają odświeżanie tkanin przy pomocy silnego strumienia gorącej pary (nie tylko podczas prasowania, ale też przesuwania wzdłuż tekstyliów np. zasłon). W przypadku pierwszego urządzenia para powstaje w specjalnej stacji parowej, a nie w zbiorniku wbudowanym w żelazku. To pozwala na wygenerowanie gorącego powietrza w bardzo dużych ilościach i prasowanie przy stałym wyrzucie pary. Oznacza to, że możesz szybko i sprawnie wyprasować bardzo dużo ubrań, pościeli, obrusów itd. Co więcej, stały wyrzut pary to także sposób na zniszczenie ponad 99% bakterii, które gromadzą się na tkaninach. Stacja pary zajmuje jednak więcej przestrzeni niż np. żelazko z generatorem pary. Ten drugi typ żelazka wybierz, więc gdy zależy Ci na mniejszym, poręcznym urządzeniu.

Żelazka systemowe z kompaktowymi generatorami pary, to zaawansowany technologicznie sprzęt, który zajmuje niewiele miejsca, a jednocześnie zapewnia silny wyrzut pary i tym samym sprawne, a także ułatwione prasowanie. Wbudowany silnik zapewnia generowanie pary w dużych ilościach, a co za tym idzie – dużą skuteczność prasowania. Zwróć także uwagę nie tylko na dobór dobrego żelazka, ale także na powierzchnię, na której prasujesz. Profesjonalne deski do prasowania marki Bosch sprawiają, że jeszcze szybciej możesz wygładzić i odświeżyć ubrania. Funkcja nadmuchu sprawia, że nie musisz przyciskać materiałów do deski, a zasysanie sprawia, że tkaniny dobrze przylegają do jej powierzchni. Ponadto deska podgrzewa się podczas prasowania, więc jej blat nie wilgotnieje, jak w przypadku tradycyjnych desek. Duży komfort zapewnia także szeroka możliwość regulacji wysokości od 81 do 93 cm. Pamiętaj, że wybór najlepszego żelazka nie ogranicza się jednak do wymienionych modeli, ponieważ dostępne są także małe i poręczne żelazka turystyczne. Często mogą one działać bezprzewodowo i zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu można łatwo spakować je do walizki i zabrać ze sobą w podróż. 

Jakie funkcje powinno mieć dobre żelazko?

Żelazko to niepozorny, ale bardzo przydatny sprzęt domowy. Obecnie urządzenia te są wyposażone w wiele zaawansowanych technologii, przydatnych funkcji i systemów. Nowoczesne żelazka parowe nie przypalają ubrań i są w pełni bezpieczne w użytkowaniu, m.in. za sprawą wyłączników awaryjnych. System SensorSecure automatycznie wyłącza grzanie żelazka po zdjęciu ręki z uchwytu urządzenia, a ponowne wzięcie do ręki uchwytu żelazka włącza jego nagrzewanie.

żelazko na koszulach

Z kolei stacje pary generują ciągły strumień pary, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dzięki temu można prosto i błyskawicznie odświeżyć garderobę, wiszącą na wieszaku, np. żakiet albo sukienkę.

Nowoczesne żelazka są także łatwe i szybkie w czyszczeniu, natomiast specjalny system ułatwia odkamienianie zbiornika na wodę. Prasowanie przy użyciu pary nie musi się także wiązać z kapaniem wody na tkaniny. Zapobiega temu funkcja DripStop, która kontroluje i steruje temperaturą przepływu wody. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie żelazko z generatorem pary lub stację pary kupić, dobierz sprzęt, dopasowując jego parametry i funkcje do własnych potrzeb.

Data publikacji: 2019-01-22