Jak wyczyścić i odkamienić żelazko?

Jak wyczyścić i odkamienić żelazko?

  1. Najczęstsze przyczyny brudu i kamienia w żelazku
  2. Jak wyczyścić żelazko?
  3. Jak odkamienić żelazko?
  4. Jak dbać o żelazko?

Prasowanie może być przyjemnością, ale... musisz spełnić dwa warunki. Po pierwsze, wybierz dobre żelazko, po drugie – czyść i odkamieniaj je regularnie. W tym artykule przedstawiamy kilka trików, które pomogą Ci wyczyścić żelazko w tani i ekologiczny sposób.

Najczęstsze przyczyny brudu i kamienia w żelazku

„Ratunku, przypaliłem żelazko! Spieszyłem się i ustawiłem najwyższą temperaturę! Co robić?”. Znasz to, prawda? A czy wiesz, jakie są najczęstsze przyczyny zanieczyszczenia żelazka?

Przypalony materiał

To jedna z najczęstszych przyczyn brudnego żelazka, które zostawia ślady na prasowanych ubraniach. Nie martw się jednak – jego usunięcie jest bardzo proste: możesz to zrobić domowymi sposobami, z użyciem soli i octu lub też zainwestować w specjalne detergenty. Dokładne wskazówki, dotyczące tego jak wyczyścić żelazko, przedstawimy w drugiej części artykułu.

Rdza na metalowych elementach żelazka

Podczas prasowania na Twoim ubraniu pojawiają się brązowe plamy? Przyczyną może być rdza, która powstaje na stopie żelazka w wyniku częstego kontaktu z wodą. Aby jej uniknąć, osuszaj regularnie swój sprzęt za pomocą chłonnej, lnianej ściereczki.

Kamień

Częstym problemem jest też zaniedbanie regularnego odkamieniania żelazka – a w konsekwencji – jasnobrązowe smugi na ubraniach, pojawiające się podczas używania funkcji pary. Problem ten nie dotyczy osób, które korzystają z żelazek z generatorem pary marki Bosch. Dlaczego? Otóż nowoczesne modele posiadają funkcję poczwórnego czyszczenia, co skutecznie zapobiega nawarstwianiu się kamienia, umożliwiając proste i intuicyjne czyszczenie żelazka.

Brudna obudowa

Niewłaściwie czyszczone żelazko i codzienne zaniedbania związane z jego użytkowaniem sprawiają, że na prasowane tkaniny przedostaje się brud. Pamiętaj więc, by regularnie czyścić obudowę oraz brudną stopę żelazka, przecierając te elementy wilgotną ściereczką przed każdym prasowaniem.

Jak wyczyścić żelazko?

Na dobry początek poznaj sposoby czyszczenia stopy żelazka, do której przypaliły się np. koszula lub polar. Zanim wybierzesz metodę, sprawdź zalecenia producenta dotyczące sposobu konserwacji Twojego sprzętu.

Ocet

Ocet sprawdzi się do czyszczenia stalowych, ceramicznych oraz teflonowych żelazek. Natomiast sól i sodę oczyszczoną stosuj tylko przy metalowych powierzchniach. Oto kilka wskazówek, jak wyczyścić przypalone żelazko za pomocą octu.

  • Usuń ze stopy żelazka kawałki przypalonej tkaniny.
  • Delikatnie rozgrzej żelazko, a następnie odłącz sprzęt od prądu.
  • Wyczyść powierzchnię stopy żelazka za pomocą ściereczki i octu.
  • Jeśli zanieczyszczenie nie chce zejść, dodaj do octu odrobinę sody oczyszczonej i powtórz procedurę.
  • Na koniec przetrzyj żelazko wodą destylowaną i miękką ściereczką do sucha. Na próbnej tkaninie przetestuj działanie wyczyszczonego żelazka.

naturalne czyszczenie żelazka, soda, ocet, gąbka

Gazeta i sól

Do czyszczenia żelazka przyda Ci się również zwykła sól kuchenna. Jak ją zastosować?

  • Przygotuj kawałek gazety i rozsyp na niej sól.
  • Prasuj tę powierzchnię, aż do momentu, gdy żelazko przestanie plamić.
  • Na koniec przetrzyj stopę żelazka ciepłą wodą.

Inne metody czyszczenia żelazek dotyczą modeli ceramicznych i teflonowych, które są delikatniejsze i mniej odporne na zarysowania. Oto 3 najważniejsze wskazówki, które pozwolą Ci wyczyścić i nie uszkodzić tego typu sprzętu:

  • Wyłącz żelazko i odczekaj chwilę, by nie było gorące.
  • Przetrzyj stopę żelazka szmatką lub miękką gąbką, nasączoną octem spirytusowym.
  • Trudne zabrudzenia spróbuj usunąć za pomocą specjalnego skrobaka do ceramicznych płyt indukcyjnych.

Specjalne środki czyszczące

Pamiętaj, że żelazek teflonowych i ceramicznych nie można czyścić sodą oczyszczoną, solą, mleczkami oraz innymi środkami wybielającymi. Jeśli chcesz zastosować gotowy preparat, wybierz sztyft do czyszczenia przypalonych żelazek. Gotowe środki do czyszczenia zawsze stosuj, uwzględniając zalecenia producenta i uprzednio przetestuj na niewielkim fragmencie powierzchni żelazka.

Patyczki higieniczne

Brud nagromadzony w trudno dostępnych miejscach, np. w otworach znajdujących się na stopie żelazka, usuń za pomocą patyczków higienicznych, nasączonych octem. Na koniec wyczyść stopę żelazka ciepłą lub destylowaną wodą.

Jak odkamienić żelazko?

Nowoczesne żelazka posiadają funkcję automatycznego odkamieniania. Jeśli jednak posiadasz starszy model, sprawdź domowe metody czyszczenia żelazka z kamienia.

Ocet

Dobrym, domowym sposobem na odkamienianie żelazka jest użycie octu i postępowanie według poniższych wskazówek.

czyszczenie żelazka, soda, gąbki, szczotki

  • Usuń kamień ze stopy żelazka za pomocą założonej na wykałaczkę ściereczki, zamoczonej w occie. Patyczkiem przepchaj dziurki żelazka.
  • Następnie wlej ocet do żelazka, ustaw najwyższą temperaturę i włącz funkcję parowania.
  • Czas na prasowanie. Przy tej czynności żelazko będzie oczyszczać się z osadu, dlatego prasuj zniszczoną tkaninę, która może się zabrudzić odpadającym kamieniem. Jeśli żelazko jest bardzo zanieczyszczone, powtórz tę procedurę dwa razy.
  • Po wyparowaniu octu, wlej wodę destylowaną i odparuj, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
  • Na koniec przetrzyj żelazko wilgotną, a następnie suchą ściereczką.

Odkamieniacze do żelazek

Jeśli zastanawiasz się, jak odkamienić żelazko parowe Bosch ze stacją pary, uspakajamy: jest to bardzo proste. Wszystko za sprawą Calc'nClean Perfect, czyli systemu oczyszczania z kamienia, który występuje zarówno w żelazku, jak i stacji parowej. Użyj specjalnego środka do odkamieniania i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Na rynku dostępne są różnego rodzaju gotowe odkamieniacze: przeznaczone specjalnie do żelazek, uniwersalne środki odkamieniające oraz wkładki antywapienne do stacji parowych.

żelazko Bosch ze stacją pary

Woda i kwasek cytrynowy

Przygotuj roztwór w proporcji szklanka gorącej wody i dwie łyżeczki kwasku cytrynowego, a następnie postępuj zgodnie z poniższym schematem. Zaletą stosowania kwasku cytrynowego jest jego delikatny zapach.

  • Wyczyść przygotowanym roztworem stopę żelazka oraz znajdujące się na niej dziurki zapchane kamieniem.
  • Wlej roztwór do pojemnika na wodę.
  • Ustaw najwyższą temperaturę oraz funkcję parowania.
  • Prasuj stary materiał, aż do całkowitego oczyszczenia się żelazka z kamienia.
  • Po odparowaniu kamienia, nalej do pojemnika wodę, włącz funkcję parowania i prasuj dalej.
  • Na koniec przetrzyj sprzęt mokrą ściereczką.

Pamiętaj, że niektórych sprzętów nie powinno czyścić się tym specyfikiem, dlatego sprawdź instrukcję obsługi przed rozpoczęciem czyszczenia żelazka.

Jak dbać o żelazko?

Z żelazkiem jest tak, jak z organizmem człowieka – aby dobrze funkcjonował, trzeba pamiętać o profilaktyce. Oto kilka wskazówek, które pozwolą utrzymać ten sprzęt w dobrej formie przez wiele lat.

Systematyczne dbanie o żelazko

Systematyczność to klucz do zadbanego sprzętu. Po pierwsze, regularnie czyść zbiornik żelazka. Najszybszą metodą jest stosowanie wody destylowanej i użycie funkcji prasowania z parą – tak, by prawie całkowicie opróżnić zbiornik. Kolejny krok to bieżące czyszczenie stopy żelazka. Do jej pielęgnacji użyj specjalnych płynów, octu lub roztworu z octu i sody oczyszczonej. Na co dzień przemywaj ją płynem do naczyń, wymieszanym z wodą.

PoradaDorota SzelągowskaCzy wiesz, że większość osób wlewa wodę z kranu do pojemnika, narażając swoje żelazko na częste gromadzenie się kamienia? Nie popełniaj tego błędu i stosuj wodę destylowaną, która jest ogólnie dostępna i tania. Jeśli jednak używasz kranówki, po zakończeniu prasowania wylej pozostałą wodę.

Ostatni etap profilaktyki to czyszczenie obudowy żelazka, np. za pomocą uniwersalnego mleczka czyszczącego, rozpuszczonego w wodzie. Dzięki temu pozbędziesz się kurzu oraz zarazków, które gromadzą się na rączce żelazka.

Czyść i odkamieniaj swoje żelazko nie tylko wtedy, gdy zdarzy się awaria. Odpowiednio pielęgnowany sprzęt będzie służyć Ci przez wiele lat. Natomiast regularne czyszczenia zbiornika i stopy żelazka sprawi, że nawet prasowanie w pośpiechu nie skończy się katastrofą, związaną z niespodziewanymi plamami.

Data publikacji: 2019-04-17