Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Bożonarodzeniowe potrawy w innych krajach

Bożonarodzeniowe potrawy w innych krajach
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Wigilie po sąsiedzku
  2. Węgierskie święta
  3. Święta na wyspach
  4. Południe Europy
  5. Boże Narodzenie za oceanem

Ciekawi Cię jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w różnych zakątkach świata? Jakie potrawy podaje się na Wigilii? Czy powszechnie spożywa się wigilijną wieczerzę? Czy nasze kulinarne tradycje bardzo się różnią? Gdzie Wigilia wygląda podobnie do naszej?

Wigilie po sąsiedzku

W rankingu najzdrowszych Wigiili na świecie dietetyk Christiny Marryfield polska wieczerza zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce. Mamy kolejny powód by jeszcze bardziej lubić nasze polskie, tradycyjne przepisy. Podobne zwyczaje panują w Czechach i na Słowacji. 24 grudnia zachowuje się post, a wieczerzę zaczyna się od składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. W Polsce najczęściej podawaną zupą jest barszcz czerwony, w Czechach jest to zupa grzybowa, a Słowacy podaje się zupę grzybową lub kapuśniak. Na stole nie może zabraknąć też karpia, szuszu owocowego, ciasta podobnego do chałki oraz zupy rybnej.

Bożonarodzeniowe potrawy w innych krajach - zdjęcie 1

Na Ukrainie i Litwie obowiązkowo na stole musi znaleźć się 12 potraw, które symbolizują liczbę apostołów oraz liczbę miesięcy w roku. Znany jet tu również zwyczaj dzielenia się opłatkiem, którego nie ma na zachodzie Europy. Na Litwie podczas wieczerzy wigilijnej podaje się głównie produkty pochodzenia roślinnego. Najczęściej są to grzyby, bakalie, kasze oraz fasola. Wyjątkiem są ryby i popularne tam śledzie. Ukraińska wieczerza jest bardzo podobna do polskiej. Na stole znajdują się gołąbki z kaszą gryczaną i gołąbki z ziemniakami, sos grzybowy, ryby, kompot z suszonych owoców, a także barszcz. Najważniejszym daniem jest kutia, w której ukrywa się migdał jako dobrą wróżbę na przyszły rok, dla osoby, która go znajdzie. 

W Niemczech nie ma tradycji łamania się opłatkiem i uroczystej wieczerzy wigilijnej. 24 grudnia spędza się czas z najbliższą rodziną w domowym zaciszu, a do jedzenia najczęściej podaje się białą kiełbasę i sałatkę ziemniaczaną. Następnego dnia zaczyna się świętowanie, a kulminacyjnym punktem jest obiad, na którym podaje się wyśmienitą pieczoną gęś lub pieczeń.

Węgierskie święta

Przygotowania zaczynają się tu już na cztery tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia. Do wieczerzy wigilijnej zasiada cała rodzina. Jest to niezwykle rodzinny i ważny dzień dla Węgrów. Na stole tradycyjnie pojawia się karp, zupa rybna oraz chłodnik z wiśni. Węgrzy lubują się w słodkościach, dlatego również podczas Wigilii nie może ich zabraknąć. Święta nie mogą obejść się bez szaloncukor. Są to pralinki nadziewane masą waniliową, orzechową, marcepanową lub z galaretką. Kolejnym słodkim smakołykiem są strucle. Najczęściej piecze się dwa rodzaje: z makiem i z orzechami. Tradycyjnym zwyczajem gospodyni musi upiec tak dużo ciast, aby podzielić się z rodziną oraz sąsiadami i pochwalić się swoim talentem kulinarnym.

Święta na wyspach

Podobnie jak w Niemczech w Wielkiej Brytanii i Irlandii najważniejszym dniem świąt jest Boże Narodzenie. W Irlandii spożywa się postną kolację, a następnie szykuje się prezenty oraz dania na następny wielki dzień. Pierwszy dzień świąt u Anglików mija pod znakiem nadziewanego indyka oraz świątecznego płonącego puddingu. W Irlandii Boże Narodzenie to czas zarezerwowany wyłącznie dla rodziny. W ten jeden dzień wszystkie puby i restauracje są zamknięte. W Irlanii tego dnia również spożywa się indyka, szynkę i pudding.

Południe Europy

We Włoszech spożywa się uroczystą kolację, na której dominują ciasta, nugat oraz różnego rodzaju orzechy. Obowiązkowym elementem świąt jest szopka, która jest dosłownie w każdym domu, a także na placach i w kościołach. W Hiszpanii na kolacji podaje się w zależności od regionu jagnięcinę, prosię, pieczonego indyka, owoce morza lub ryby. Desery są podobne w całym kraju, a prym wiodą  tu nugat z migdałami, marcepan oraz polvorones. Po kolacji cała rodzina udaje się na pasterkę. W Portugalii i we Francji do wigilijnej kolacji zasiada się dopiero po pasterce.  Na francuskich stołach króluje ptactwo (głównie indyk i gęś). Z kolei w Portugalii tradycyjnie podaje się dorsza. Na zakończenie wieczerzy podaje się słodkie desery i ciasta.

Boże Narodzenie za oceanem

W Stanach Zjednoczonych Święta trwają wyłącznie jeden dzień. W Boże Narodzenie obdarowuje się dzieci prezentami, a następnie zasiada do uroczystego obiadu. Gospodyni podaje wtedy nadziewanego pieczonego indyka, sos borówkowy lub żurawinowy, zapiekankę z fasoli, sałatki ziemniaczane oraz pieczone warzywa. Na deser serwuje się najczęściej sernik.

W Meksyku przez 9 dni poprzedzających Boże Narodzenie co wieczór chodzi się na procesje, śpiewa kolędy i modli. Na koniec dnia rozbija się piniatę, która symbolizuje grzechy a spadające słodycze Łaskę Bożą. Ostatnią piniatę rozbija się w wieczór wigilijny. Tradycyjne świąteczne posiłki serwowane są dopiero po pasterce. Wśród nich jest indyk, solone dorsze, smażone ryby, wieprzowina, nadziewane chili, fasola oraz tradycyjny poncz owocowy zrobiony z trzciny cukrowej, laski cynamonu, suszonych śliwek, gujawy oraz odrobiny tejocote. Na deser podaje się tort w kształcie pierścienia. W środku ukrywa się lalkę z cukru. Osoba, która ją znajdzie musi 2 lutego kupić wszystkim obecnym tamtejszy przysmak o nazwie tamales.