- Ciasto na makaron – czego potrzebujemy?
- Jak zrobić domowy makaron krok po kroku?
- Makaron własnej roboty z bajecznymi kształtami
- Jak wysuszyć domowy makaron?
- Przechowywanie domowego makaronu
Świeży, jędrny i sprężysty – taki powinien być idealny, domowy makaron. Chociaż jego przygotowanie jest czasochłonne, to nie wymaga użycia siły. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w dobrej jakości składniki oraz robot planetarny z przystawką do makaronu.
Ciasto na makaron – czego potrzebujemy?
Domowy makaron to nic trudnego! Aby go zrobić wystarczy kilka składników i są to produkty, które każdy ma w kuchni na co dzień. Jeśli zdecydujemy się na własnoręczne przyrządzenie makaronu, warto przygotować go w większej ilości. Na pewno się nie zmarnuje, bo można go przechowywać dość długo, a poza tym to bardzo uniwersalny produkt. Sprawdzi się idealnie do wielu dań, np. rosołu, spaghetti bolognese, spaghetti carbonara czy lasagne w różnych odsłonach. Do przygotowania domowego makaronu potrzebne będą składniki:
-
mąka z wysoką zawartością glutenu (typu 00, najlepiej włoska),
-
prawdziwe, wiejskie jajka lub te z chowu ekologicznego,
-
woda mineralna (pozbawiona wysokiej zawartości kamienia),
-
odrobina oliwy z oliwek,
-
sól himalajska.
Makaron jajeczny wymaga dodatkowo użycia 2 żółtek więcej niż makaron swojski – ogólna zasada brzmi: na 100 gram mąki dodajemy 1 całe jajko. Ciasto wymaga porządnego wyrobienia – ręcznie nie jesteśmy w stanie odpowiednio go wyrobić, niezbędna jest tu pomoc robota planetarnego z odpowiednią przystawką. Świetnie sprawdzi się robot planetarny Bosch, który wyposażony jest w przystawki do domowego makaronu typu lasagne i tagliatelle, czy nasadkę do makaronu spaghetti.
Jak zrobić domowy makaron krok po kroku?
Jak przygotować makaron własnej roboty? W Akademii Smaku pokażemy krok po kroku, jak zrobić makaron w domu:
-
Do misy robota planetarnego dodajemy 300 g mąki, 3 jajka, łyżkę oliwy z oliwek i szczyptę soli (ewentualnie 2 dodatkowe żółtka, jeśli ma to być makaron jajeczny). Włączamy program do wyrabiania ciasta – im dłużej wyrabiane jest ciasto, tym lepiej gluten łączy wszystkie składniki. Używamy końcówki typu hak do makaronu.
-
Gdy wszystkie składniki się połączą, wkładamy je na godzinę do lodówki.
-
Schłodzone ciasto dzielimy na części i za pomocą przystawki do makaronu Bosch wałkujemy kilkukrotnie, aż ciasto będzie miało 1-2 mm grubości, po czym odkładamy je do wysuszenia.
-
Proces suszenia makaronu można przyspieszyć, dzięki umieszczeniu go w piekarniku. Pokrojony makaron należy suszyć przez około godzinę w temperaturze 50°C.
-
Wysuszone ciasto zwijamy w rulonik i tniemy na drobne kawałeczki; gotujemy w osolonej wodzie około 3-4 minuty.
Makaron własnej roboty z bajecznymi kształtami
Rodzajów makaronu jest mnóstwo – spaghetti, penne, lasagne, farfalle czy tagliatelle. Nie wiesz, jak zrobić domowy makaron w kształcie tagliatelle, spaghetti albo lasagne? Wystarczy skorzystać ze specjalnej przystawki do makaronu PastaPassion, integralnej z robotami planetarnymi marki Bosch. Przystawki do makaronu w formie 5 nakładek pozwalają przygotować idealnie dopasowany makaron do konkretnego dania, np. grube nitki do pasty, podłużne rurki do sosów czy też małe krążki do sałatek. Makaron stwarza mnóstwo możliwości do przygotowania w domu ekspresowych, ale równocześnie pełnych smaku dań. Jest składnikiem, który szybko się nie znudzi.
Jak wysuszyć domowy makaron?
Aby przechowywać domowy makaron, należy dokładnie wysuszyć zagniecione i pokrojone w paski ciasto. Surowy makaron należy pozostawić przez 24-48 h na suchej ściereczce, kilkukrotnie zmieniając strony suszenia. Makaron do suszenia trzeba mocniej przesypać mąką, aby się nie sklejał. Alternatywą dla suszenia jest użycie piekarnika z termoobiegiem 4D w temperaturze około 50°C i pozostawienie w nim makaronu przez 60-70 minut. Im lepiej wysuszony jest makaron, tym dłużej można go przechowywać.
Przeczytaj: Jak wysuszyć domowy makaron?
Przechowywanie domowego makaronu
Bardzo dobrze wysuszony makaron można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku nawet do kilku miesięcy. Z kolei ugotowany makaron należy włożyć do lodówki w szczelnie zamykanym pojemniku – będzie się nadawał do spożycia przez 3-5 dni (aby się nie sklejał, można dodać 1-2 łyżeczki oleju lub oliwy. W czym przechowywać domowy makaron? Pojemniki do przechowywania makaronu powinny być przede wszystkim szczelnie zamykane, wykonane z wysokiej jakości tworzyw (plastikowe, szklane, ceramiczne).
Domowy makaron własnej roboty jest łatwy w przygotowaniu i stwarza mnóstwo możliwości. Można łączyć go z przeróżnymi dodatkami tworząc ciągle nowe dania, a z takim pomocnikiem jak robot kuchenny, jego przygotowanie staje się dziecinnie proste!