Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak i czym ostrzyć noże kuchenne?

Jak i czym ostrzyć noże kuchenne?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak dbać o noże kuchenne?
  2. Czym ostrzyć noże ze stali nierdzewnej i węglowej?
  3. Czym ostrzyć noże ceramiczne?
  4. Jakie deski do krojenia używać?

Każdy profesjonalny lub aspirujący do takiego miana kucharz wie, że dobrze naostrzone noże w kuchni to podstawa. Nie ma nic bardziej frustrującego niż trudności w pokrojeniu składników, a walka z tępymi narzędziami pracy nie tylko wpływa na czas przygotowania posiłków, ale także na bezpieczeństwo osoby gotującej. Jak i czym ostrzyć nasze kuchenne „zabawki”?

Jak dbać o noże kuchenne?

Przede wszystkim kupujmy noże wysokiej jakości. Wystarczą na dłużej – nawet, jeśli będziemy ich często używać i równie często będą ostrzone. Dobra jakość niestety idzie w parze z ceną, ale zaręczamy, że warto wydać pieniądze raz, a na porządne sprzęty, niż co jakiś czas kupować noże niskiej jakości.

Kiedy już zainwestujemy w dobrej jakości noże, traktujmy je z należytym szacunkiem. Delikatne ostrza wymagają równie łagodnego traktowania, najlepiej delikatnego mycia ręcznego, przechowywania w odpowiednich stojakach (tzw. blokach) lub specjalnie do tego przeznaczonych etui.

Jak i czym ostrzyć noże kuchenne? - zdjęcie 1

Podczas ostrzenia należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta ostrzenia. Standardowo powinno być to 20-25 stopni. Każdy typ noża wymaga przeważnie innego rodzaju ostrzałki, dopasowanej odpowiednio materiałem i granulacją. Do domowego użytku wystarczy ostrzałka o granulacji, której wartość oscyluje wokół 800-1000, ale są i takie o wartości 8000. Jeszcze jedna ważna uwaga co do ostrzenia – zawsze robimy to „pod włos”, czyli nożem przesuwamy ostrzem do przodu.

Czym ostrzyć noże ze stali nierdzewnej i węglowej?

Stal węglowa ma to do siebie, że łatwiej ją naostrzyć niż tę nierdzewną, ale z drugiej strony jest bardziej podatna na korozję i ostrze może szybko rdzewieć. Częste krojenie kwaśnych rzeczy powoduje, że stal węglowa się niszczy i przytępia ostrze noża. Rozwiązaniem na te rodzaje stali może być syntetyczny kamień do ostrzenia. Warto wówczas przy ostrzeniu pamiętać o długich i równomiernych pociągnięciach.

Jak i czym ostrzyć noże kuchenne? - zdjęcie 2

Są też ostrzałki prętowe, które nadają się do stali węglowej, częściej stosowane do ostrzenia noży profesjonalnych. Są bardziej precyzyjne w ostrzeniu, ale też wymagają nieco więcej wprawy w tej czynności.

Czym ostrzyć noże ceramiczne?

Zaletą noży ceramicznych jest to, że tępią się o wiele wolniej od stalowych, są odporne na ścieranie i mają bardzo twardy materiał. Idealnie nadają się do krojenia owoców, warzyw, ryb czy mięs. Aby jednak odpowiednio zadbać o noże ceramiczne, należy pamiętać o kilku zasadach. Warto przede wszystkim przechowywać je w bloku na noże, dzięki czemu nie będą się tak niszczyć. Ostrzenie tego rodzaju noży wystarczy przeprowadzać raz w roku, nie częściej. Najlepszym typem ostrzałki do noży ceramicznych będzie ostrzałka diamentowa – z materiału jeszcze bardziej wytrzymałego niż same noże. Jeśli nie mamy do takiej dostępu, warto skorzystać z usług profesjonalnego punktu, zajmującego się ostrzeniem noży.

Jakie deski do krojenia używać?

Mówimy cały czas o ostrzeniu, ale przecież krojenie na odpowiednim podłożu także może przedłużyć „życie” naszych kuchennych noży. Warto zapamiętać, że deski ze szkła, marmuru czy ceramiki szybciej uszkadzają noże. Natomiast drewniane i plastikowe są łagodniejsze dla naszych kuchennych towarzyszy. I właśnie takie warto wybierać.

Jak i czym ostrzyć noże kuchenne? - zdjęcie 3