Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Właściwości kurkumy indyjskiej

Właściwości kurkumy indyjskiej
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Kurkuma – właściwości lecznicze porównywalne do leków!
  2. Kurkuma i jej szerokie właściwości zdrowotne
  3. Właściwości lecznicze kurkumy, ale nie tylko

Kurkuma indyjska, inaczej ostryż, to popularna na terenie Indii przyprawa. Mało kto jednak wie, że już od 5000 lat kurkuma stosowana jest także w ziołolecznictwie i to z dużym powodzeniem. Wyjątkowe właściwości kurkumy mogą być odpowiedzią na pytanie, dlaczego ludność Indii prawie nie choruje na Alzheimera i choroby układu nerwowego.

Kurkuma – właściwości lecznicze porównywalne do leków!

Raz po raz badania pokazują, że przyjmowanie kurkumy na co dzień (np. w ilości 0,5-1 gram) może nie tylko zmniejszać ryzyko zachorowania na demencję – czyli zaburzenia związane z komórkami nerwowymi, ale nawet w pewnym stopniu cofać już istniejącą chorobę! Kurkuma, a dokładniej zawarty w niej barwnik kurkumina charakteryzuje się bowiem możliwością opóźnienia starzenia naczyń krwionośnych oraz ułatwia przepływ krwi w naczyniach w mózgu. A lepiej dokrwiony narząd lepiej funkcjonuje!

Kurkuma i jej szerokie właściwości zdrowotne

Do właściwości kurkumy należy też ochrona przed szkodliwymi substancjami oraz przed wolnymi rodnikami odpowiadającymi za starzenie komórek. Wykazano, że kurkuma i kurkumina chronią organizm przed działaniem metali ciężkich, a ponadto wpływają detoksykująco na organizm. Zapewniają także ochronę przed procesami zapalnymi w komórkach. Kurkuma może wspomagać terapię stanów zapalnych w jelitach, ale także gojenie się powszechnie występujących ran. Kurkuma ma także szeroko zbadane działanie przeciwnowotworowe. Hamuje zarówno rozwój nowotworów, jak i działa profilaktycznie na organizm. Działa na poziomie komórkowym, wspomagając usuwanie komórek z uszkodzonym DNA, ale też neutralizuje docierające do organizmu substancje mutagenne, mogące wywoływać owe zmiany w DNA zdrowych komórek. Co ciekawe, w krajach w których potwierdzono spożycie kurkumy w ilości 100-200 mg dziennie zauważa się istotnie zmniejszoną zachorowalność na nowotwory.

Właściwości lecznicze kurkumy, ale nie tylko

Wspomniana przed chwilą ilość odpowiada 1-2 szczyptom przyprawy. Zachęcamy więc do korzystania z podstawowych właściwości kurkumy – jej charakterystycznego smaku i aromatu. Kurkuma to przecież przede wszystkim przyprawa, dlatego warto dodawać ją na co dzień do przeróżnych dań. Zarówno sama kurkuma, jak i ta zawarta w mieszance przypraw curry, wzbogaci potrawy jednogarnkowe, mięsa (szczególnie drobiowe), sałatki, pasty kanapkowe, a nawet desery o korzennych aromatach. Kurkumę można stosować też jako naturalny barwnik do ryżu, ciast, sosów.  Świetnie sprawdzi się także jako składnik koktajlu - np. pomarańczowego z imbirem i kurkumą.

Co ciekawe, kurkuma jest lepiej dostępna dla komórek organizmu, gdy przyjmuje się ją wraz z ostrymi przyprawami, np. pieprzem, chili, ostrą papryką. Wszystkie wspomniane przyprawy mogą przyczyniać się do wydobycia z niej właściwości odchudzających. Co prawda nie bezpośrednio, bo i tak przy odchudzaniu najważniejszy jest bilans energetyczny, ale kurkuma może nieco wzmagać procesy metaboliczne, przemianę materii i tym samym na poziomie komórkowym wspomagać utratę tkanki tłuszczowej. Przyprawa idealna!