Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Papryka – właściwości

Papryka – właściwości
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Odmiany papryki
  2. Co zrobić z papryki?

Papryka to jedno z najpopularniejszych warzyw, które jest dostępne przez cały rok. Jest idealnym składnikiem sałatek, sosów, ciepłych potraw, ale także świetnie spisuje się w roli zdrowej przekąski. To również źródło wielu witamin. Jest smaczna w formie surowej, ale też w przetworach, czego przykładem może być papryka konserwowa. Jakie są rodzaje i jak je uprawiać? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym warzywie, które często gości w Twojej kuchni.

Odmiany papryki

Papryka to roślina z rodziny psiankowatych. Może być jednoroczna lub wieloletnia. W XV wieku dotarła do Europy z terenów Ameryki Południowej i Środkowej. Początkowo używano ją w celach leczniczych i jako przyprawę a z czasem stała się ważnym składnikiem w kuchni. Uprawa papryki nie jest trudna. Krzaczki zaowocują w przydomowym ogródku, w doniczce na parapecie czy na balkonie. Lubią ciepłe i słoneczne stanowisko osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna i wilgotna. W naszym klimacie najlepiej rosną Roberta, Marta Polka i Etiuda. Trzeba przyznać, że polskie odmiany papryki mają piękne nazwy.

Gatunki papryki można wymieniać bez końca. Różnią się one barwą, kształtem, a przede wszystkim smakiem. Możesz spotkać się z ostrymi, neutralnymi lub słodkimi wariantami, które dopasują się do wielu potraw. Najpopularniejsze kolory papryki to czerwony, żółty i zielony, ale bez problemu znajdziesz w sklepie również białą czy pomarańczową odmianę.

Ostre papryczki – rodzaje

Kuchnia meksykańska, ale także potrawy węgierskie, rumuńskie czy bułgarskie bardzo często zawierają ostre papryczki. Rodzaje, które są najbardziej znane to:

  • chilli,
  • jalapeno,
  • habanero.

Ich odmiany konkurują ze sobą pod względem zawartości kapsaicyny. Jest to naturalny związek chemiczny, który odpowiada za ostrość. Zobacz ranking najostrzejszych papryczek świata. Pamiętaj, że niektóre rodzaje papryki mogą  niekorzystnie wpływać na zdrowie, a najbardziej niebezpieczne są nasiona.

Rodzaje papryki a wartości odżywcze i właściwości lecznicze

Właściwości i wartości odżywcze papryki i pomysły na dania

Wiele odmian papryki jest źródłem cennych składników. Zawierają one między innymi:

  • prowitaminę A,
  • witaminę E,
  • witaminę C,
  • potas,
  • wapń,
  • magnez,
  • żelazo.

Na tym jednak się nie kończą jej zalety. Dania z papryki działają prozdrowotnie. Specjaliści wymieniają na przykład likopen, który zwalcza wolne rodniki i jest znany ze swoich właściwości przeciwnowotworowych. Jest on łatwiej przyswajalny po obróbce termicznej, dlatego wszelkie potrawy i pasteryzowane przetwory z papryki sprawdzą się doskonale. Z kolei witamina C wykazuje wrażliwość na wysokie temperatury. Aby dostarczyć jej najwięcej do organizmu, należy spożywać warzywo w formie surowej. Najbogatszym źródłem są odmiany papryki czerwonej.

Do listy właściwości zdrowotnych można dodać korzystny wpływ na potencję, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Przyczynia się także do rozrzedzenia krwi, dzięki czemu zwalcza stany zapalne i bóle głowy. Papryka pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego i wątroby.

Warzywo zalicza się do tych ciężkostrawnych. Dlatego osoby z nadwrażliwością jelit lub innymi dolegliwościami pokarmowymi powinny ograniczyć zarówno słodkie, jak i ostre odmiany papryki. Lekarze odradzają jej spożywanie osobom cierpiącym na choroby autoimmunologiczne, w tym Hashimoto. Wcześniej opisane najostrzejsze rodzaje mogą powodować mocne pieczenie, oparzenia skóry, ból jamy ustnej i przełyku, a nawet paraliż języka. Dania z papryki nie są dla wszystkich, a zawody w spożywaniu chilli lub jalapeno mogą mieć finał w szpitalu.

Dowiedz się, na co należy zwracać uwagę, kupując paprykę.

Co zrobić z papryki?

Najpopularniejsze przetwory to papryka marynowana. Przepisy znajdziesz na stronach internetowych, w książkach kucharskich, a także w rodzinnych tradycjach. Nie brakuje także pomysłów na obiad, w których główną rolę odgrywa właśnie to warzywo.

Papryka w słoikach

Aby cieszyć się smakiem i prozdrowotnym działaniem także poza sezonem, warto zamknąć ją w słoikach. Możesz w szybki sposób zrobić zapas przysmaków na chłodne dni. Jak przygotować paprykę na zimę?

Ciężko wyobrazić sobie obiad bez sałatki czy surówki. Jest to bomba witaminowa, która dodaje wiele wartości odżywczych do posiłku. Taki zdrowy miks możesz przygotować właśnie z papryką. Pysznie komponuje się z zielonym ogórkiem, kapustą pekińską lub białą, pomidorem i oliwą. Sałatka jest łatwa w przygotowaniu, ponieważ trzeba jedynie pokroić składniki, doprawić, wymieszać i zapasteryzować. Zachwyca zapachem i smakiem, co jest miłym wspomnieniem lata w zimowe dni.

Papryka konserwowa to świetny dodatek do kanapek czy zapiekanych tostów, ale także pyszny element zimnej płyty. Poza głównym składnikiem należy dodać cebulę, liście laurowe, ziele angielskie, czosnek oraz ziarna pieprzu i gorczycy. Z kolei zalewa do papryki marynowanej to nic innego, jak zagotowana woda z octem, cukrem i solą.

Sprawdź przepis na marynowane papryki z czosnkiem i tymiankiem.

Już wiesz, co można zrobić z papryki na zimę. Ale pamiętaj: ile osób, tyle przepisów! Ostateczna zawartość słoika zależy od Ciebie.

Dania z papryki

Co zrobić z papryki na obiad? W tym przypadku pomysłów również nie brakuje. Popularną potrawą jest leczo. W podstawowym przepisie, poza głównym składnikiem, na liście znajdują się pomidory, cebula i ulubione przyprawy. Dla osób, które preferują dania mięsne, doskonale sprawdzi się aromatyczna kiełbasa. Danie jest pyszne, ale także pięknie wygląda, ponieważ zawiera różne kolory papryki.

Poznaj doskonały przepis na leczo.

Na zakończenie jeszcze jedna obiadowa inspiracja. Jest nią papryka faszerowana. Wystarczy ściąć górę lub przeciąć warzywo wzdłuż, a następnie wydrążyć nasiona. Do środka można włożyć ugotowaną kaszę, ryż, podsmażone pieczarki, cukinię, a nawet mielone mięso. Ulubione składniki i aromat naturalnej sakiewki to smaczne połączenie i idealny pomysł na obiad z papryką. Smacznego!