Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jakie witaminy ma jabłko?

Jakie witaminy ma jabłko?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
 1. Prapolskie źródło witamin
 2. Wielokierunkowa prozdrowotność
 3. Jedzmy jabłka na zdrowie!

Anglicy mawiają: one apple a day keeps the doctor away, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: kto je codziennie jabłko, ten nie musi chodzić do doktora. Jest w tym nawet więcej, niż ziarnko prawdy. Bowiem składniki mineralne i witaminy w jabłku sprawiają, że to jedne z najlepszych dla organizmu owoców. Jednocześnie sezon na jabłka trwa bardzo długo, a ich cena nie jest zbyt wysoka. A więc jedzmy na zdrowie, a jednocześnie przeczytajmy – jakie witaminy ma jabłko?

Prapolskie źródło witamin

Jabłonie porastały nasz kraj już w okresie neolitu, a ślady rosnących wówczas drzew owocowych znaleziono podczas wykopalisk na terenie Biskupina – znanej osady. Obecnie na świecie istnieje wiele odmian jabłek, ale niezależnie od tego czy to malinówka, lobo, jonagold, papierówka czy antonówka – wszystkie są warte polecenia. W skład jabłek wchodzą bioaktywne związki: kwas ursolowy, kwercetyna, a także potas, magnez, żelazo, krzem, witamina C i B17 (w pestkach). A to wszystko przy jedynych 50 kcal w 100 gramach produktu. Oznacza to, że standardowe jabłko ważące 180 gramów zawiera 90 kcal. To tyle, co jedna czwarta naszego standardowego śniadania.

Wielokierunkowa prozdrowotność

To, jakie witaminy są w jabłku, to jedna kwestia. Ale jakie są konsekwencje tego faktu? Innymi słowy, jakie działanie jabłek wynika z zawartych w nich wartości odżywczych i witamin? Otóż, jabłka w organizmie człowieka przede wszystkim charakteryzują się rolą:

 • przeciwnowotworową – szczególnie wobec raka jelita grubego. Spożywanie więcej niż 1 jabłka dziennie to zmniejszenie ryzyka zachorowania na ten nowotwór aż o 50%! Taki efekt można zawdzięczać zawartym w jabłku flawonoidom i triterpenoidom, mającym właściwości przeciwutleniające. Co ważne, związki te znajdziemy głównie w skórce, a nie miąższu jabłek.
 • antyneurodegeneracyjną – wykazano, że jabłka, a dokładniej zawarta w nich kwercetyna, to oręż w walce z chorobami układu nerwowego, jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Procesy, które przemawiają za takim działaniem są dość skomplikowane, ale przede wszystkim podkreśla się działanie przeciwzapalne, wzmacniające pewne komórki nerwowe, redukujące aktywizację niektórych szkodliwych genów.
 • przeciwastmatyczną – naukowcy stwierdzili, że spośród owoców to właśnie jabłka i gruszki wpływają na zmniejszenie nasilenia astmy, lub jej całkowite zapobieżenie. Szczególnie jest to widoczne u osób spożywających co najmniej 2 jabłka w tygodniu. Także jabłka spożywane przez kobiety w ciąży już wpływają na zmniejszenie ryzyka rozwoju astmy u jej dziecka w przyszłości!
 • wzmacniającą płuca – skoro już przy nich jesteśmy, wykazano, iż spożycie jabłek polepsza czynność płuc, także u osób palących papierosy.
 • przeciwcukrzycową – jednoznacznie potwierdza się dobroczynny wpływ jabłek na rozwój cukrzycy. Wystarczy 2-6 jabłek tygodniowo, by zmniejszyć ryzyko zachorowania o 27%. Wiąże się to z zawartością błonnika w jabłkach oraz z wpływem tych owoców na transportowanie glukozy w organizmie.
 • przeciwciśnieniową – kwercetyna, która już została wspomniana, wykazuje działanie zmniejszające ciśnienie krwi. Ponadto błonnik działa redukująco na stężenie cholesterolu we krwi, a ten z kolei jest główną przyczyną rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
 • wzmacniającą wzrok – roślinne barwniki obecne w skórce przeciwdziałają zwyrodnieniu plamki żółtej w układzie wzrokowym.
 • poprawiającą gęstość kości – takie działanie ma szczególnie florydzyna i może ona przeciwdziałać zrzeszotnieniu kości.
 • przeciwpróchniczą – gryzienie i żucie jabłek po pierwsze stymuluje wydzielanie śliny, a ponadto bioaktywne związki z tych owoców działają przeciwbakteryjnie.

Jedzmy jabłka na zdrowie!

Jak widać, lista dobroczynnych działań jabłek jest długa, a przecież nie poruszyliśmy wszystkich szczegółów w tej kwestii! Wygląda na to, że powiedzenie wspomniane na początku artykułu jest bardzo słuszne i powinniśmy o nim codziennie pamiętać. Na pewno nasz organizm, a także polska gospodarka nam za to podziękują. Jabłka możesz przyrządzić na wiele różnych sposobów, na początek świetnie sprawdzą się jabłka pieczone.