Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Kuchenna wpadka – jak uratować sytuację?

Kuchenna wpadka – jak uratować sytuację?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Przepis na kulinarne wpadki
  2. Zakalec, czyli niewypieczone ciasto
  3. Jak uniknąć zakalca?
  4. Przesolona zupa – jak ją uratować?
  5. Przypalone mięso – jak uratować?
  6. Co zrobić z rozgotowanym daniem?
  7. Jak uratować zbyt ostrą potrawę?
  8. Jak czyścić przypalony garnek?

Czy zdarzają Ci się kuchenne wpadki? Przesolona zupa, rozgotowane warzywa, przypalone mięso czy zakalec zamiast pysznego ciasta? Nie martw się, bo można je łatwo wyeliminować. Poznaj przyjemność gotowania bez porażek.

Przepis na kulinarne wpadki

Przyrządzanie posiłków jest dla Ciebie udręką, bo zawsze coś pójdzie nie tak? Nie panikuj! Z każdej sytuacji można znaleźć wyjście. Wystarczy skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów. Pamiętaj, że nawet najbardziej wprawionym kucharzom zdarzają się wpadki.

Zakalec, czyli niewypieczone ciasto

Kuchenna wpadka - zdjęcie 1

Zakalec to najprościej mówiąc nieudana, niewyrośnięta lub niedopieczona warstwa w cieście. Często przyczyną jego powstawania jest zbyt długie mieszanie składników lub za krótki czas i niewłaściwa temperatura pieczenia. Zakalec powstaje również przez zbyt częste zaglądanie do piekarnika, by skontrolować stan wypieku. Możesz uratować zakalec, tworząc z niego bajaderki (często nazywane także „ziemniaczkami”), czyli okrągłe kuleczki, otoczone wiórkami kokosowymi lub orzechami.

Jak uniknąć zakalca?

W pierwszej kolejności – przeczytaj przepis. I to zanim rozpoczniesz pieczenie. Wszystkie składniki, które zazwyczaj trzymasz w lodówce, należy wyjąć 1-2 godziny przed rozpoczęciem pieczenia (chyba, że chodzi o kruche ciasto). Produkty w jednakowej temperaturze będą tak samo się piekły. Nie należy dodawać proszku do pieczenia do ciepłej masy. Ciasto należy robić wolno, mieszając masę tylko w jedną stronę. Aby ciasto nie opadło, trzeba je studzić powoli.

Przesolona zupa – jak ją uratować?

Przesoloną zupę można uratować. Wystarczy skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów. Do zbyt słonej zupy dolej wodę oraz wrzuć połowę obranego ziemniaka, zagotuj i czekaj, aż warzywo wchłonie nadmiar soli. Możesz także do garnka z zupą wrzucić woreczek ryżu i gotować. Innym sposobem na pozbycie się nadmiaru soli jest białko z jajek – oddziel żółtko od białka i wrzuć samo białko do zupy; białko, ścinając się, wchłonie sól. Na koniec zbierz je łyżką i wyciągnij z zupy. Śmietana to kolejny dodatek, którego możesz użyć, gdy zupa jest delikatnie przesolona, złagodzi to jej smak.

Przypalone mięso – jak uratować?

Kuchenna wpadka - zdjęcie 2

Lekko przypalone mięso można uratować. Po przypieczeniu odkrój spalone kawałki. Wykorzystaj ostre i wyraziste przyprawy, które zniwelują smak spalenizny, np. chili, cynamon, pieprz. Podawaj mięso ze świeżymi ziołami i nie podgrzewaj już więcej.

Co zrobić z rozgotowanym daniem?

W przypadku rozgotowanych ziemniaków podaj je jako puree. Rozgotowane warzywa mogą się przydać w przygotowaniu pyz czy placków. Można je także odcedzić, rozdrobnić, dodać jajko, sól, pieprz i inne przyprawy do smaku, a następnie usmażyć warzywne kotleciki. Świetnym rozwiązaniem jest dodanie rozgotowanych warzyw do domowego pasztetu. Przy rozgotowaniu ryżu ulep z niego kulki i usmaż, nadziewając żółtym serem.

Jak uratować zbyt ostrą potrawę?

Sposobów na złagodzenie ostrego smaku jest kilka. Jednym z nich jest dodanie soku z cytryny lub limonki. Do zbyt pikantnej potrawy warto także dodać trochę mleka, jogurtu lub śmietany. Zaproponuj do potrawy napój na bazie jogurtu naturalnego z dodatkiem owoców. Innym sprawdzonym trikiem jest dodatek surowego ziemniaka. Wchłonie on część ostrego smaku potrawy, dzięki czemu stanie się ona łagodniejsza.

Jak czyścić przypalony garnek?

Najlepiej zalać przypalony garnek zimną wodą i odstawić na kilka godzin, następnie wyszorować. Jeśli zabrudzenia są trudne do wyczyszczenia, dodaj do niego wodę z dodatkiem roztworu octowego lub sody i zagotuj. Innym znanym sposobem na czystość w kuchni jest sól, która doskonale absorbuje tłuste substancje. Na dno przypalonego garnka wsyp obficie sól, zalej odrobiną wody by powstała papka i zostaw na noc, następnie umyj.

Z kolei aby pozbyć się zapachu spalenizny w piekarniku, wystarczy podgrzać w nim kawę, przelaną do żaroodpornego pojemnika.

Każda z tych metod pomoże uratować Cię z opresji, a co najważniejsze, potrzebne produkty znajdziesz w swojej kuchni. Proponowane sposoby na kuchenną wpadkę są na wyciągnięcie ręki.