- Co charakteryzuje ten rodzaj kuchni?
- Kuchnia duńska
- Kuchnia norweska
- Kuchnia szwedzka
- Dieta skandynawska
Skandynawska kuchnia nie jest u nas tak znana jak kuchnia włoska, francuska czy japońska. Potrawy z Krajów Północy nie są w Polsce zbyt popularne. A szkoda, bo narodowa kuchnia Europy Północnej ma sporo do zaoferowania. Sprawdź, czego warto spróbować podczas podróży przez Szwecję, Danię i Norwegię.
Co charakteryzuje ten rodzaj kuchni?
Pod pojęciem kuchni skandynawskiej zawiera się kuchnia szwedzka, duńska i norweska. Cechą wspólną dla nich jest umiejętność wykorzystywania i tworzenia potraw ze składników naturalnych, dostępnych tylko w tych krajach i w tym klimacie. Smaki kuchni skandynawskiej kształtowały się już w czasach Wikingów. Dominowały wówczas tłuste potrawy. Dzisiejsze dania skandynawskie są znacznie zdrowsze. Współcześnie narodowa kuchnia Krajów Północy to przede wszystkim ryby przyrządzane na różne sposoby. Charakterystycznymi produktami są: śledzie, dorsze, łososie i pstrągi. Ze względu na klimat, popularnością cieszą się owoce morza, takie jak homary czy przegrzebki. Kuchnię skandynawską wyróżnia także sezonowość.
Kuchnia duńska
Kuchnia duńska łączy smaki typowej kuchni skandynawskiej ze smakami i przyprawami innych kuchni, np. z południa Europy czy Ameryki. Tradycyjne potrawy duńskie nie są skomplikowane, najpopularniejsze danie to mięsne pulpeciki frikadeller. Duńczycy spożywają dużo ziemniaków. Narodową duńską potrawą jest biksemad – danie ze smażonych ziemniaków, cebuli i mięsa. Głównymi składnikami potraw są ryby, takie jak makrele i śledzie. Mieszkańcy Danii lubią jeść kanapki z różnymi dodatkami, np. z marynowaną wieprzowiną, duńskim bekonem czy pasztetem z wątróbek. Przy spożywaniu posiłków towarzyszy im idea hygge (miła i ciepła atmosfera).
Kuchnia norweska
Tradycyjna kuchnia norweska obfituje w różnego rodzaju ryby: solone, wędzone i suszone. Owoce morza, takie jak krewetki, przegrzebki, kraby czy homary, mieszkańcy kupują bezpośrednio u rybaków. Najpopularniejszą rybą jest sfermentowany pstrąg – rakfisk. Pstrąga najpierw się filetuje, soli, a następnie pozostawia na dwa lub trzy miesiące, aby sfermentował. Spożywa się go z lefse, czyli norweskim plackiem z ziemniaków i mąki. Kolejną tradycyjną potrawą jest gravlax, czyli łosoś marynowany w soli, cukrze i koperku. Na północy Norwegii jada się dziczyznę – łosie i renifery. Popularne są również tutaj mięsne pulpeciki nazywane kjottkaker, podawane z brązowym sosem i ziemniakami.
Kuchnia szwedzka
Kuchnia szwedzka to z całą pewnością kuchnia pełna ryb w każdej postaci. Najpopularniejszą rybą jest kiszony śledź. Proces fermentacji trwa co najmniej 6 miesięcy, co daje lekko słonawy posmak ryby, charakterystyczny silny zapach oraz nieco kwaskowy smak. Szwedzi mają w swoim menu gotowanego łososia, jak również mięsne kotleciki nazwane kottbullar. Popularne w kuchni szwedzkiej są również potrawy z ziemniaków np. placki czy pierogi ziemniaczane. Ze wszystkich kuchni skandynawskich, kuchnia szwedzka jest najsłodsza. Za najbardziej znany szwedzki deser z całą pewnością można uznać kanelbulle, inaczej też kanelbullar. Jest to bułeczka drożdżowa z cynamonem, posypana cukrem. Kuchnia ta coraz częściej otwiera się na nowe smaki, pamiętając cały czas o kilkusetletniej tradycji.
Dieta skandynawska
Dieta skandynawska, zwana również nordycką lub północną, wywodzi się ze sposobu żywienia Duńczyków, Norwegów i Szwedów. Uznawana przez wielu za jedną z najzdrowszych diet świata. Poza odchudzaniem ma również poprawić funkcjonowanie organizmu. Dieta północna ma cenne działanie prozdrowotne, szczególnie wartościowe dla kondycji układu krążenia, a także w profilaktyce cukrzycy typu drugiego. Na czym polega dieta skandynawska? Głównym założeniem tej kuchni jest wykorzystywanie dużej ilości ryb i owoców morza. Są one bardzo bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, które wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, chroniąc przed chorobami. W diecie północy zalecane jest pieczywo żytnie oraz oleje roślinne.
Warto zainteresować się daniami z Północy przede wszystkim ze względów zdrowotnych. To także pyszne produkty i ciekawe połączenia smakowe, których musisz spróbować. Może przyrządzisz jedno z tradycyjnych skandynawskich dań we własnej kuchni?