Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Kuchnia skandynawska. Co jedzą na Północy?

Kuchnia skandynawska. Co jedzą na Północy?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Co charakteryzuje ten rodzaj kuchni?
  2. Kuchnia duńska
  3. Kuchnia norweska
  4. Kuchnia szwedzka
  5. Dieta skandynawska

Skandynawska kuchnia nie jest u nas tak znana jak kuchnia włoska, francuska czy japońska. Potrawy z Krajów Północy nie są w Polsce zbyt popularne. A szkoda, bo narodowa kuchnia Europy Północnej ma sporo do zaoferowania. Sprawdź, czego warto spróbować podczas podróży przez Szwecję, Danię i Norwegię.

Co charakteryzuje ten rodzaj kuchni?

Pod pojęciem kuchni skandynawskiej zawiera się kuchnia szwedzka, duńska i norweska. Cechą wspólną dla nich jest umiejętność wykorzystywania i tworzenia potraw ze składników naturalnych, dostępnych tylko w tych krajach i w tym klimacie. Smaki kuchni skandynawskiej kształtowały się już w czasach Wikingów. Dominowały wówczas tłuste potrawy. Dzisiejsze dania skandynawskie są znacznie zdrowsze. Współcześnie narodowa kuchnia Krajów Północy to przede wszystkim ryby przyrządzane na różne sposoby. Charakterystycznymi produktami są: śledzie, dorsze, łososie i pstrągi. Ze względu na klimat, popularnością cieszą się owoce morza, takie jak homary czy przegrzebki. Kuchnię skandynawską wyróżnia także sezonowość.

Kuchnia duńska

Kuchnia skandynawska - zdjęcie 1

Kuchnia duńska łączy smaki typowej kuchni skandynawskiej ze smakami i przyprawami innych kuchni, np. z południa Europy czy Ameryki. Tradycyjne potrawy duńskie nie są skomplikowane, najpopularniejsze danie to mięsne pulpeciki frikadeller. Duńczycy spożywają dużo ziemniaków. Narodową duńską potrawą jest biksemad – danie ze smażonych ziemniaków, cebuli i mięsa. Głównymi składnikami potraw są ryby, takie jak makrele i śledzie. Mieszkańcy Danii lubią jeść kanapki z różnymi dodatkami, np. z marynowaną wieprzowiną, duńskim bekonem czy pasztetem z wątróbek. Przy spożywaniu posiłków towarzyszy im idea hygge (miła i ciepła atmosfera).

Kuchnia norweska

Kuchnia skandynawska - zdjęcie 2

Tradycyjna kuchnia norweska obfituje w różnego rodzaju ryby: solone, wędzone i suszone. Owoce morza, takie jak krewetki, przegrzebki, kraby czy homary, mieszkańcy kupują bezpośrednio u rybaków. Najpopularniejszą rybą jest sfermentowany pstrągrakfisk. Pstrąga najpierw się filetuje, soli, a następnie pozostawia na dwa lub trzy miesiące, aby sfermentował. Spożywa się go z lefse, czyli norweskim plackiem z ziemniaków i mąki. Kolejną tradycyjną potrawą jest gravlax, czyli łosoś marynowany w soli, cukrze i koperku. Na północy Norwegii jada się dziczyznę – łosie i renifery. Popularne są również tutaj mięsne pulpeciki nazywane kjottkaker, podawane z brązowym sosem i ziemniakami.

Kuchnia szwedzka

Kuchnia skandynawska - zdjęcie 3

Kuchnia szwedzka to z całą pewnością kuchnia pełna ryb w każdej postaci. Najpopularniejszą rybą jest kiszony śledź. Proces fermentacji trwa co najmniej 6 miesięcy, co daje lekko słonawy posmak ryby, charakterystyczny silny zapach oraz nieco kwaskowy smak. Szwedzi mają w swoim menu gotowanego łososia, jak również mięsne kotleciki nazwane kottbullar. Popularne w kuchni szwedzkiej są również potrawy z ziemniaków np. placki czy pierogi ziemniaczane. Ze wszystkich kuchni skandynawskich, kuchnia szwedzka jest najsłodsza. Za najbardziej znany szwedzki deser z całą pewnością można uznać kanelbulle, inaczej też kanelbullar. Jest to bułeczka drożdżowa z cynamonem, posypana cukrem. Kuchnia ta coraz częściej otwiera się na nowe smaki, pamiętając cały czas o kilkusetletniej tradycji.

Dieta skandynawska

Dieta skandynawska, zwana również nordycką lub północną, wywodzi się ze sposobu żywienia Duńczyków, Norwegów i Szwedów. Uznawana przez wielu za jedną z najzdrowszych diet świata. Poza odchudzaniem ma również poprawić funkcjonowanie organizmu. Dieta północna ma cenne działanie prozdrowotne, szczególnie wartościowe dla kondycji układu krążenia, a także w profilaktyce cukrzycy typu drugiego. Na czym polega dieta skandynawska? Głównym założeniem tej kuchni jest wykorzystywanie dużej ilości ryb i owoców morza. Są one bardzo bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, które wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, chroniąc przed chorobami. W diecie północy zalecane jest pieczywo żytnie oraz oleje roślinne.

Warto zainteresować się daniami z Północy przede wszystkim ze względów zdrowotnych. To także pyszne produkty i ciekawe połączenia smakowe, których musisz spróbować. Może przyrządzisz jedno z tradycyjnych skandynawskich dań we własnej kuchni?