Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Polskie dania regionalne

Polskie dania regionalne
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Produkty regionalne i tradycyjne wg UE
  2. Kuchnia śląska
  3. Kuchnia podkarpacka
  4. Potrawy wielkopolskie
  5. Potrawy regionalne Mazowsza
  6. Kuchnia Podlasia
  7. Kuchnia lubelska
  8. Potrawy regionalne Małopolski
  9. Kuchnia mazurska
  10. Kuchnia kaszubska

Stare polskie przysłowie mówi co kraj to obyczaj. Kuchnia polska znacząco różni się od innych kuchni europejskich, takich jak na przykład regionalne potrawy włoskie czy francuskie. Pewne podobieństwa kulinarne można dostrzec w przypadku naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Kuchnia ukraińska zbliżona jest do kuchni polskiej. Podstawą obu kuchni są kasze oraz potrawy z mąki, dania oparte na kapuście, fasoli, grochu i ziemniakach.

To co łączy nas wszystkich - chcemy żywności dobrej jakości, zwracamy uwagę na jej walory smakowe i zdrowotne. Coraz częściej sięgamy po produkty ekologiczne od lokalnych dostawców.

Produkty regionalne i tradycyjne wg UE

Produkty regionalne i tradycyjne chronione są unijnymi certyfikatami: Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Chroniona Nazwa Pochodzenia to oznaczenie nadaje się produktowi, który pochodzi z określonego regionu, a jego nazwa nawiązuje do miejsca, w którym jest wytwarzany. Wszystkie etapy produkcji mają miejsce na określonym terenie, a wszystkie surowce pochodzą z tego właśnie obszaru. Przykładem mogą być m.in: oscypek, bryndza podhalańska, podkarpacki miód spadziowy.

Chronione Oznaczenie Geograficzne to oznaczenie również dla produktów pochodzących z określonego miejsca. Na określonym obszarze powinien odbywać się, co najmniej jeden z trzech procesów: produkcja, przetwarzanie lub też przygotowywanie produktu. Przykładem mogą być m.in: cebularz lubelski, andruty kaliskie, kiełbasa lisiecka, jabłka grójeckie, rogal świętomarciński.

Gwarantowana Tradycyjna Specjalność przyznaje się produktom wytwarzanym z tradycyjnych surowców lub charakteryzujących się tradycyjnym składem lub sposobem produkcji. Do produktów z takim oznaczeniem zalicza się m.in.: kiełbasa myśliwska, kiełbasa krakowska, kiełbasa jałowcowa, olej rydzowy, miody pitne.

Okazuje się, że nawet pomiędzy poszczególnymi regionami w naszym kraju możesz znaleźć wiele różnic. Wyróżniamy kuchnię śląską, podkarpacką, wielkopolską, podlaską, lubelską, małopolską, mazurską i kaszubską.

Kuchnia śląska

Kuchnia śląska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kuchni w naszym kraju. Przez wieki czerpała z wpływów Polski, Czech, Austrii i Niemiec. Tradycyjne dania śląskie można podzielić na dwie kategorie: potrawy jadane na co dzień i potrawy świąteczne. Dania serwowane w tygodniu były przeważnie nieskomplikowane, przyrządzane z łatwo dostępnych i niedrogich produktów. Były to zazwyczaj potrawy bezmięsne, ale równocześnie dość kaloryczne i treściwe, by dostarczyć sił do pracy. W wielu śląskich domach jednym z takich dań była wodzionka, czyli klarowna zupa z chleba z dodatkiem czosnku oraz dużą ilością tłuszczu. Kolejną popularną śląską zupą dnia codziennego jest żur - zupa na zakwaszanej mące z kartoflami, czy oberiba - gęsta zupa z kalarepy.

Do dań przyrządzanych od święta na pewno można zaliczyć niedzielny rosół, zwany także nudel zupą.  Są też karminadle, czyli wszystkim znane kotlety mielone. I wreszcie rolada, kluski śląskie i modra kapusta stanowiące podstawę uroczystych obiadów na śląskim stole. Rolada przyrządzana jest z mięsa wołowego z farszem (najczęściej z boczku, ogórka kiszonego, kiełbasy i cebuli). Do tego kluski śląskie z charakterystyczną dziurką i czerwona kapusta z podsmażonym boczkiem.

Polskie dania regionalne - zdjęcie 1

Kuchnia podkarpacka

Kuchnia podkarpacka to tygiel tradycji, kultury i smaków. Kuchnia tego regionu czerpała z kuchni kresowej, żydowskiej, węgierskiej i austriackiej. Opiera się na prostych, łatwo dostępnych składnikach. Jedną z najbardziej znanych potraw są proziaki czyli placki mączne z dodatkiem “prozy” (sody). Inne równie znane są placki z ziemniaków i kiszonej kapusty, czyli fuczki.

Polskie dania regionalne - zdjęcie 2

Jedną z receptur podkarpackich przekazywanych z pokolenia na pokolenie są halyszki ziemniaczane, czyli coś w rodzaju klusek. Wszędzie w regionie skosztować można wyśmienitych pierogów czy wyśmienitego żuru, który przygotowany na miejscu ma niepowtarzalny smak i aromat.

Potrawy wielkopolskie

Kuchnia wielkopolska to efekt działania wielu czynników silnych wpływów kuchni francuskiej, niemieckiej i niewielkich wpływów żydowskich. Pierwsze, co przychodzi na myśl o kuchni Wielkopolski to przede wszystkim „pyry”, czyli ziemniaki. Flagowym daniem tej kuchni są “pyry z gzikiem”, czyli ziemniaki z białym twarogiem wymieszanym ze śmietaną, cebulką i szczypiorkiem. Inne dania na bazie ziemniaków to: szare kluchy, placki ziemniaczane, pyzy ziemniaczane. Z zup największą popularnością cieszą się “ślepe ryby”, czyli gęsta zupa z ugotowanych ziemniaków i czernina na bazie kaczej krwi.

Potrawy regionalne Mazowsza

Mazowsze to region bardzo zróżnicowany, jeśli chodzi o kulinaria. W województwie mazowieckim można spotkać potrawy z wszystkich regionów kraju. Można spróbować tutaj żuru, rosołu staropolskiego, krupniku z kaszy jaglanej, baby ziemniaczanej. Z dań mięsnych warto sięgnąć po bigos staropolski, grochówkę mazowiecką na kiełbasie i boczku, kaczkę po staropolsku czy comber z dzika po kurpiowsku.

Kuchnia Podlasia

Tradycyjne potrawy na Podlasiu są mieszanką kuchni polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, litewskiej, białoruskiej, tatarskiej i żydowskiej. Podstawą miejscowej kuchni są ziemniaki, z których powstaje wiele potraw. Do najbardziej popularnych i bardzo smacznych można zaliczyć: bliny (placki z mąki gryczano-żytniej i gryczano-pszennej), kartacze (pyzy ziemniaczane wypełnione mięsem), babkę ziemniaczaną (z boczkiem i skwarkami).

Polskie dania regionalne - zdjęcie 3

Kuchnia lubelska

Kuchnia lubelska wyróżnia się mocnymi akcentami kresowymi rosyjskimi i białoruskimi. Popularną potrawą są pierogi np. ruskie czy z sezonowymi owocami (jagodami, truskawkami). Specjałem regionu są pierogi nazywane lubelskimi. Mają nadzienie z kaszy gryczanej i sera, tylko w tym regionie podaje się je na słodko ze śmietaną. Warto spróbować gryczaków, czyli pierogów gryczanych.

Potrawy regionalne Małopolski

Kuchnia małopolska inaczej galicyjska ukształtowała się pod wpływem kuchni austriackiej, głównie wiedeńskiej. Najsłynniejsze potrawy to: barszcz biały z parzoną kiełbasą, z mięs zaś - schab w śliwkach. Na słodko jada się w Małopolsce bułki z powidłami, austriacki tort Sachera, piszinger oraz babkę z kaszy z bakaliami.

Kuchnia mazurska

Na Mazurach widać wpływy kuchni niemieckiej oraz kuchni Kresów Wschodnich. Jedną z potraw regionalnych jest schab po mazursku przygotowywany na warzywnym wywarze. Innym przepisem typowym dla tego regionu jest kiełbasa w piwie. Najpopularniejszymi zupami na Mazurach są grochówka, kapuśniak i zupa fasolowa. Kuchnia tego regionu bazuje na daniach z ryb.

Kuchnia kaszubska

Kuchnia kaszubska wykorzystuje bogactwo lasów, jezior, sadów i mórz. Dlatego na stołach królują warzywa, owoce leśne, dziczyzna, drób i ryby. Jednym z kaszubskich specjałów jest zylc, czyli galaretka z mięsa lub ryb. Z zup warto spróbować dziadówki, czyli zupy z maślanki okraszoną boczkiem lub zupę brukwiową po kaszubsku (gotowana na gęsinie). Dania rybne przygotowuje się na Kaszubach na wiele sposobów. Często spotkamy tu ryby wędzone.